Pięć lat więzienia za edukację seksualną? Gorąca dyskusja w Sejmie. "Projekt to wytwór chorej wyobraźni"

W Sejmie we wtorek odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji Kodeksu karnego. Projekt przygotowała inicjatywa "Stop Pedofilii". Jego celem ma być "zapewnienie prawnej ochrony dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją".
Zobacz wideo

Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Pro-Prawo do Życia. Zakłada on nowelizację art. 200b Kodeksu karnego. Według proponowanych zmian karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch będzie podlegał ten, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez dzieci obcowania płciowego. Jednocześnie osoba, która będzie propagować lub pochwalać takie zachowania "za pomocą środków masowego komunikowania", ma podlegać karze ograniczenia wolności do lat trzech.

Obecnie w art. 200b mowa jest jedynie o publicznym propagowaniu treści o charakterze pedofilskim, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Pod projektem noweli podpisało się ponad 265 tys. osób.

W trakcie pierwszego czytania w Sejmie przedstawiciel wnioskodawców Olgierd Pankiewicz przekonywał, że proponowana nowelizacja polega na "zakazie publicznego pochwalania i propagowania seksualnej aktywności osób małoletnich". - Ten sam schemat działania, który służy do przełamywania barier w odniesieniu do ofiary, jest wykorzystywany do ideologicznego oddziaływania na społeczeństwa poprzez głoszenie pochwał i usprawiedliwienia dla zachowań o charakterze pedofilskim. Z drugiej strony pochwala się zachowania seksualne dzieci i młodzieży, uczy się ich rozmawiania o seksie, wyrażania zgody, negocjowania kontaktów seksualnych – uzasadniał Pankiewicz.

Jego zdaniem "pedofilska ideologia zmierza również do zmiany norm zachowań wśród dzieci i do zmiany społecznego postrzegania dziecka".

W debacie Andrzej Matusiewicz (PiS) ocenił, że projekt realizuje jedną z naczelnych zasad polskiego porządku prawnego – zasadę o ochronie dobra dziecka. Jak mówił, w projekcie chodzi o ochronę dzieci przed treściami o charakterze demoralizującym i negatywnie wpływającym na ich rozwój psychiczny i społeczny.

Dodał, że "jak pokazuje doświadczenie, obecna ochrona jest niepełna i niewystarczająca". Matusiewicz powiedział, że PiS popiera omawiany projekt.

Koniec edukacji seksualnej?

Z kolei Arkadiusz Myrcha (PO-KO) zaznaczył, że projekt obywatelski powinien być procedowany wcześniej, a nie na ostatnim posiedzeniu obecnej kadencji Sejmu. Odnosząc się do proponowanych rozwiązań, powiedział, że nie podziela argumentacji przedstawionych przez wnioskodawców. Jego zdaniem "prawdziwą intencją projektodawców jest zakazanie prowadzenia edukacji seksualnej w Polsce".

Jak dodał, "wprowadzenie proponowanych przepisów w życie oznaczałoby zakaz jakichkolwiek zajęć informacyjnych i wychowawczych dotyczących edukacji seksualnej czy wychowania w rodzinie". Myrcha przekonywał, że "polska młodzież ma pełne prawo do edukacji seksualnej" i powinna być ona dostosowana do ich wieku. Podkreślił, że klub PO-KO krytycznie ocenia proponowane przepisy.

Zdaniem Krzysztofa Paszyka (PSL-KP) inicjatorzy projektu widzą zagrożenie dla polskich dzieci i młodzieży "nie w tym miejscu, gdzie ono w największym nasileniu występuje". Jak wskazał, największe zagrożenia dla młodzieży związane są z treściami zamieszczonymi w internecie. - Dzisiaj, wbrew intencji rodziców, dzieci w szkole podstawowej w swoich smartfonach mają pornografię w najohydniejszym wydaniu – powiedział.

Dodał, że należy skupić się na edukacji młodzieży m.in. na temat tego, "jak powinny wyglądać prawidłowe relacje między kobietą i mężczyzną". Według niego dyskusja na ten temat, po wejściu w życie omawianych przepisów, byłaby niemożliwa, bo "ta edukacja jest wprost w projekcie nazwana jako coś złego, co powinno być karane". Przyznał, że jego klub spogląda na proponowany projekt sceptycznie.

Jacek Wilk (Konfederacja) podkreślił, że o edukacji dziecka powinni decydować rodzice. Jego zdaniem niedopuszczalne jest odgórne narzucanie jednego programu nauczania. Zaznaczył, że Konfederacja jest przeciwna edukacji seksualnej w szkołach, ponieważ – jak dodał – "tak delikatne treści nie powinny być przedmiotem roztrząsania w szkołach". Podkreślił, że Konfederacja popiera ten projekt.

"Wytwór chorej wyobraźni"

- Jestem z gruntu zwolenniczką obywatelskich projektów ustawy, ale jestem również większą fanką bardzo dobrze stanowionego prawa. Prawa, które rozwiązuje problemy, a nie je tworzy, prawa, które jest osadzone w rzeczywistości, a nie jest wytworem chorej wyobraźni – powiedziała z kolei Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!).

Wyjaśniała, że człowiek jest istotą seksualną od urodzenia i to jest część naszej natury. - Człowiek był istotą seksualną zanim powstał Kościół i Ordo Iuris – mówiła posłanka. Jej zdaniem projekt jest "bublem legislacyjnym".

- Ta ustawa jest młotem, który ma zniszczyć jakąkolwiek edukację seksualną i jest straszakiem dla wszystkich edukatorów, którzy robią świetną robotę. Nie dość, że sam pomysł jest chory, to jeszcze implementacja tego pomysłu jest niebezpieczna i szkodliwa dla wszystkich, szczególnie dla dzieci – powiedziała.

Jak dodała, "kara więzienia za edukację seksualną to standardy rodem z systemu totalitarnego". Zaapelowała o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu.

Głos w dyskusji zabrała także wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. Wyraziła aprobatę co do kierunku zawartego w nowelizacji, wskazując jednocześnie, że wymaga ona szczegółowej i gruntownej analizy z punktu widzenia zgodności z obecnie obowiązującą regulacją prawną. Wyraziła nadzieję, że projekt będzie dalej procedowany.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował, że w dyskusji złożono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Jego rozstrzygnięcie ma się odbyć w bloku głosowań.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Pięć lat więzienia za edukację seksualną? Ostra dyskusja w Sejmie. "Projekt to wytwór chorej wyobraźni"
Zaloguj się
 • wlaki100

  Oceniono 9 razy 3

  PiS i kościół katolicki wspólnie zapewniają bezkarność pedofilom w sutannach.
  Teraz postanowili wspólnie wystroić się w piórka obrońców dzieci i zacząć ścigać tych, którzy chcą dać młodzieży WIEDZĘ. Czy to wiedza szkodzi dzieciom, czy bezkarni pedofile w sutannach? Nie dajmy wciskać sobie kitu.

 • andrew1507

  Oceniono 4 razy 2

  Następna ustawa pismafii to limitowanie kontaktów seksualnych tylko do tych, których celem będzie poczęcie.
  Specjalne trójki partyjno-Księżo-lekarskie będą nadzorować takie kontakty od zapłodnienia do donoszenia ciąży.
  Te pary, które nie dopełnią procedury rejestracji, nadzoru,.... będą karane z mocy prawa 10 letnim pozbawieniem wolnośći i dotyczy to wszystkich dorosłych z wyłączeniem certyfikowanych towarzyszy z pismafii i KK.....
  To wcale nie jest śmieszne.

 • rbik53

  Oceniono 8 razy 2

  .
  taaaaa,,,,,,,,, pan Kotys z panią Pipką nie dają żyć posłom z PiSu….. seks drąży ich pisowskie umysły non-stop.... jak żyć po chrześcijańsku w takich warunkach, jak żyć????…....
  .

 • po-srancy2019

  Oceniono 1 raz 1

  Pederaści są przeciwni inicjatywie "Stop pedofilii"!

 • marudna.maruda

  Oceniono 7 razy 1

  "projekt realizuje jedną z naczelnych zasad polskiego porządku prawnego zasadę o ochronie dobra dziecka"- każdy, kto chce dobra dziecka powinien przyjąć do wiadomości, że internet wyedukuje niezależnie od szkoły, rodziny, parafii. Dzieci mają wiedzę na temat współżycia- najczęściej od strony wulgarnej, wypaczonej. Edukacja seksualna to nie uczenie masturbacji czy nakładania prezerwatywy na banana. To przede wszystkim uczenie szacunku dla własnego ciała (nie każdy ma prawo go dotykać czy w inny sposób w tę cielesność ingerować), uczenie rozpoznawania niebezpieczeństw (pigułki gwałtu na imprezach, zabawy w słoneczko, częsta zmiana partnerów, mizianie przez wujków, przyjaciół rodziny, księży dobrodziejów czy murarzy...), wskazywanie, gdzie szukać pomocy, jeżeli dziecko czuje się molestowane. Ale tego najwyraźniej projektodawcy nie ogarniają.

 • kopandol

  Oceniono 5 razy 1

  O jakiej to "wyobraźni" mowa skoro urodziło się to we łbach, w których Kościół skutecznie wyskrobał mózg i zastąpił go g00wnem.....

 • robertes777

  Oceniono 7 razy 1

  Oczywiście, że człowiek jest istotą seksualną od urodzenia i to jest część naszej natury i był istotą seksualną zanim powstał Kościół. Z tym, że dopiero teraz ta "rozwinięta" cywilizacja chce uświadamiać i uczyć dzieci zachowań przypisanych osobom dorosłym. Proponowana nowelizacja polega na "zakazie publicznego POCHWALANIA i PROPAGOWANIA seksualnej aktywności osób MAŁOLETNICH". Tak często odwołujemy się do zachodu, do krajów mocno rozwiniętych i co można tam dostrzec, że ta pochwalana nauka i kształcenie seksualne nie wyszło im na dobre. Małoletnich rodziców przybyło, młodzież ma wstręt albo uprzedzenie do rodzicielstwa i dzieci nie chcą mieć albo nie są do tego fizycznie zdolni nie mówiąc już o ich wychowaniu. Dlaczego tak wielu dąży do tego wątpliwego "wychowania" skoro nie przyniosło ono pożądanego efektu? A może nie o samo wychowanie chodziło, a jakiś interes? Dlaczego Polska chce iść w tę stronę. Mój ojciec przy różnych okazjach mi mówił: lepiej się uczyć na cudzych błędach. Czy każdy Polak musi włożyć rękę do ognia żeby doświadczyć że to parzy?

 • marudna.maruda

  Oceniono 9 razy 1

  Rodziców edukujących własne dzieci też będziecie więzić? To dzieci pewnie trafią na wychowanie do księży....

 • pn-ski

  Oceniono 2 razy 0

  "...pochwala się zachowania seksualne dzieci i młodzieży, uczy się ich rozmawiania o seksie, wyrażania zgody, negocjowania kontaktów seksualnych - uzasadniał Pankiewicz."...
  Tylko skad on to wie? Cos negocjowal z malolatami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX