Trudne pytania o Banasia i "stary" parlament. Wielowieyska do wiceministra Ociepy: To nieprzyzwoite

Marcin Ociepa - poseł elekt PiS i wiceminister w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii przekonywał w TOK FM, że nie widzi nic złego w tym, aby nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli wybierał jeszcze "stary" parlament. - To nieprzyzwoite - twierdziła z kolei Dominika Wielowieyska.
Zobacz wideo

Dominika Wielowieyska rozmowę z wiceministrem Ociepą zaczęła od plotek dotyczących rezygnacji Mariana Banasia ze stanowiska szefa Najwyższej Izby Kontroli. We wtorek media obiegła informacja, że Banaś jest zmuszany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości do odejścia, a nowy szef izby miałby zostać wybrany jeszcze przez "stary" Sejm i Senat. - Na pewno nie ma mowy o żadnym zmuszaniu. To konstytucyjnie chroniona funkcja, w związku z tym pan prezes Banaś może sam się podać do dymisji. Można go oczywiście przekonywać do tego. Robi to od dłuższego czasu znaczna część opozycji i mediów - odpowiedział gość Poranka Radia TOK FM.

PiS chce powołać swojego szefa NIK

Jego zdaniem, jeśli prezes NIK jest winny stawianych mu zarzutów - "powinien podać się dymisji sam, niezwłocznie". Podobnie jak w przypadku, gdy "procedura udowadniania niewinności miałaby naruszyć autorytet Najwyższej Izby Kontroli". Ociepa przekonywał jednak, że nie ma wiedzy o tym, czy plotki dotyczące rezygnacji Banasia są prawdziwe i czy ta rezygnacja rzeczywiście wpłynęła. 

Wiceminister stwierdził też, że nie widzi nic złego w tym, aby nowego szefa NIK wybrał jeszcze "stary" Sejm. Takie rozwiązanie skrytykowała Dominika Wielowieyska, która przekonywała, że po wybraniu przez społeczeństwo "nowego" parlamentu jest to "po prostu nieprzyzwoite". - Jesteśmy w rzeczywistości prawnej takiej, że ciągle trwa ósma kadencja Sejmu i Senatu. Kadencja poprzedniego prezesa NIK też skończyła się za obecnego Sejmu i Senatu, która nadal trwa - bronił swojego zdania Ociepa, podkreślając kilkukrotnie, że takie działanie "jest zgodne z prawem".

- Ale niezgodne z przyzwoitością - kontrowała Wielowieyska. - To trzeba zmienić prawo - stwierdził jej gość. 

O tym, że dymisja Mariana Banasia jest możliwa mówił także w środę w TVN24 Patryk Jaki, europoseł PiS i były wiceminister sprawiedliwości. - Mogę mówić tylko we własnym imieniu i ja uważam, że ta sprawa była niedostatecznie przez niego wyjaśniona, mnie nie przekonał - mówił Jaki.

Nowego szefa Najwyższej Izby Kontroli musi zaakceptować także Senat i prawdopodobnie właśnie dlatego PiS-owi zależy, aby zmiany na tym stanowisku dokonać jeszcze teraz. W nowej kadencji większość w izbie wyższej (choć kruchą: 51 do 49) ma bowiem opozycja. 

- Jestem głęboko przekonany, że PiS będzie miał większość i w Sejmie, i w Senacie - powiedział Ociepa. Dopytywany, czy to oznacza, że partia Kaczyńskiego będzie "podkupować" senatorów z opozycji - stwierdził: "Nie, jestem po prostu głęboko przekonany, że tak będzie. Nie ulegajmy histerii wokół tego Senatu". 

- Pan naprawdę pochwala coś takie, że ktoś startował z opozycji, a zaraz po wyborach przechodzi do PiS? Popiera pan oszukiwanie wyborców? - dziwiła się Wielowieyska. Przypomniała też historię radnego Wojciecha Kałuży, który w wyborach samorządowych dostał się do Sejmiku Województwa Śląskiego z list Koalicji Obywatelskiej, a już na pierwszej sesji poparł PiS zapewniając im większość (w nagrodę został wicemarszałkiem sejmiku).

- Na pewno nie popieram oszukiwania wyborców. Pamiętajmy, że wybieramy parlamentarzystów, którzy są  niezwiązani instrukcjami ani prezesów, ani kogokolwiek innego, tylko mają zgodnie z własnym sumieniem decydować nie o swoim wizerunku, a o interesie państwa - odpowiedział wiceminister. 

Więzienie za edukację seksualną?

Dominika Wielowieyska pytała też swojego gościa, czy jest za wprowadzeniem kar za edukację seksualną. Nawiązała tym samym do obywatelskiego projektu ustawy, który był dyskutowany we wtorek w Sejmie i który zakłada "zapewnienie prawnej ochrony dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją". Ociepa utrzymywał, że teza o więzieniu za edukację seksualną jest tylko interpretacją tych przepisów. - Ta ustawa mówi o tym, że nie wolno małoletnich nakłaniać do stosunków seksualnych (...) I w tym nie widzę nic złego - powiedział polityk Porozumienia Jarosława Gowina.

100 obwodnic. Tak z głowy?

Na koniec dziennikarka pytała Ociepę o tzw. piątkę Morawieckiego, projekty, które mają być realizowane przez PiS w ciągu pierwszych 100 dni po wyborach.  Wiceminister powiedział, że jeśli to zostało zapowiedziane w programie wyborczym PiS, to pewnie będzie realizowane. Poproszony przez prowadzącą o wymienienie tego, co znajdowało się w tej piątce - przyznał, że "tak z głowy to trudno". Wiceminister wymienił 13. i 14. emeryturę oraz 100 obwodnic. Poproszony o wymienienie przynajmniej 10 z tej setki - nie był w stanie "tak z głowy" tego zrobić. 

Całej rozmowy z Marcinem Ociepą w Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie!

DOSTĘP PREMIUM