Marek Borowski: PiS wchodzi w fazę schyłkową. Osiągnął maksimum, teraz będzie tylko gorzej

- PiS wkracza w etap schyłkowy. Te osiem milionów głosów, które zdobył w tych wyborach to maksimum, na jakie mógł liczyć. Teraz będzie już tylko gorzej - przekonywał w TOK FM senator Marek Borowski. I przekonywał, że rządzącym trudno będzie przeciągnąć na swoją stronę senatorów-elektów z opozycji, by zdobyć większość w nowym Senacie.
Zobacz wideo

Marek Borowski jest senatorem obecnej kadencji, który w niedzielnych wyborach uzyskał reelekcję. Startował z ramienia Koalicji Obywatelskiej, z Warszawy. Uzyskał blisko 154 tysiące głosów i zdobył mandat, pokonując kandydata PiS, wiceprezesa Polskiej Fundacji Narodowej Cezarego Jurkiewicza.

Borowski marszałkiem Senatu?

W niedzielnych wyborach większość w Senacie - choć kruchą (51 do 49) - ma opozycja. Marek Borowski jest wśród osób typowanych na nowego marszałka. W wywiadzie z Maciejem Głogowskim nie chciał jednak komentować szerzej tych doniesień. - Procedura powinna wyglądać tak, że żadne nazwiska nie mogą padać publicznie. W Senacie jest silna, największa grupa Koalicji Obywatelskiej, ale są też senatorzy z PSL i dwóch reprezentujących Lewicę - mówił. Podkreślał, że kwestie personaliów powinny być ustalane w pierwszej kolejności w drodze poufnych rozmów.

- Wszyscy powinni zagłosować, jak jeden mąż, za wspólnymi kandydatami na marszałka i wicemarszałków Senatu. Ja na pewno będę wśród nich - podkreślił Borowski.

Dopytywany, czy Prawo i Sprawiedliwość powinno mieć swojego przedstawiciela w senackim prezydium, odparł: "oczywiście". - Prawo i Sprawiedliwość pewnie wysunie też swojego kandydata na marszałka i to jest ich prawo, ale czy ten kandydat uzyska 51 głosów, to już inna sprawa. Raczej wątpię - stwierdził gość TOK FM.

Prawo i Sprawiedliwość stara się znaleźć większość w Senacie, o czym świadczy m.in. propozycja, jaką miał otrzymać senator PO Tomasz Grodzki - poparcia obozu rządzącego w zamian za stanowisko Ministra Zdrowia.

Marek Borowski stwierdził w TOK FM, że jest przekonany, iż nikogo ze strony opozycji PiS-owi nie uda się przekupić. - W mediach sporo podejrzeń pada wobec senatorów z PSL. Ja znam PSL, to są naprawdę odpowiedzialni i poważni ludzie. Nie mam wątpliwości, że żaden z nich nie pójdzie na taką niesławę - ocenił senator KO.

"PiS wkracza w etap schyłkowy"

Borowski przekonywał też, że nadchodząca kadencja będzie znacznie różnić się od obecnej i zdecydowanie nie będzie dla Prawa i Sprawiedliwości tak korzystna. - PiS wkracza w etap schyłkowy - stwierdził gość Magazynu EKG, podkreślając, że osiem milionów głosów, które zdobył w tych wyborach to maksimum, na jakie mógł liczyć. - Teraz będzie już tylko gorzej - wieszczył.

- Po pierwsze, PiS będzie musiał się wyplątać z tego, co obiecał. Po drugie, opozycja jest bardziej zróżnicowana i na pewno będzie bardziej aktywna. Poza tym w samym PiS-ie nie ma już takiej jedności - wyliczał senator. Wspomniał o zdecydowanie mocniejszej pozycji Zbigniewa Ziobry oraz Jarosława Gowina, którzy do parlamentu wprowadzili po 18 swoich posłów. Bez nich Prawo i Sprawiedliwość ma w Sejmie "tylko" 199 przedstawicieli. Marek Borowski wieszczy, że przy takim układzie sił prędzej czy później dojdzie do "wewnętrznego przeciągania lin", zwłaszcza kiedy pojawią się pewne niepowodzenia.

- Wszyscy pamiętamy pana Gowina, który "głosował, ale się nie cieszył". Teraz może już po prostu nie zagłosować - wspominał Borowski.

Senator przekonywał też, że PiS nie będzie w stanie zrealizować wszystkich obietnic, które zapowiadał w kampanii, bo po prostu nie ma na to środków. Jeśli skupi się na podniesieniu wydatków na ochronę zdrowia - będzie musiał zrezygnować na przykład z 13. i 14. emerytury - albo odwrotnie, bo zważywszy na to, że wkrótce czekają nas kolejne wybory (prezydenckie), Borowski przewiduje, że kwestią dodatkowej emerytury rządzący zajmą się w pierwszej kolejności.  

Będzie nowy szef NIK?

Prowadzący EKG Maciej Głogowski pytał swojego gościa także o sprawę Mariana Banasia i o to, czy możliwe jest powołanie nowego szefa Najwyższej Izby Kontroli, jeszcze w kończącej się kadencji parlamentu.  Przypomnijmy, we wtorek media obiegła informacja, że politycy PiS namawiają Banasia, aby zrezygnował ze stanowiska.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, kandydatów na szefa NIK można zgłaszać w terminie 21 dni od odwołania poprzedniego. - Zatem nie da się tego zrealizować w dzień - mówił dziennikarz TOK FM.  - Pan nie docenia Prawa i Sprawiedliwości. PiS już pokazał wiele razy, że przepisy, których nie może zmienić - lekceważy, a te które zmienić może - zmienia z godziny na godzinę. A zmiana regulaminu Sejmu może się odbyć bardzo szybko - skomentował Marek Borowski.

Całej rozmowy z Markiem Borowskim w Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (91)
Marek Borowski: PiS wchodzi w fazę schyłkową. Osiągnął maksimum, teraz będzie tylko gorzej
Zaloguj się
 • oko2009

  Oceniono 19 razy 7

  Prezes pewien był sukcesu na poziomie przynajmniej 380 posłów. Kiedy zobaczył wyniki podobno o mało go żółć nie zalała. Na szczęście organizm przywykły do własnych zasobów trucizny, żółci i nienawiści jakoś się obronił.

 • ochujek

  Oceniono 16 razy 6

  No to zobaczymy szamotanie się PiSu w ekonomicznym dołku. Pieniędzy raczej nie dodrukują, zadłużą państwo. Będzie zjazd w dół. Do tego Unia chce uzależnić dotacje od przestrzegania praworządności.

 • bandogxxx

  Oceniono 9 razy 5

  Też tak uważam, a ich upadek przyspieszą wybory prezydenckie, których Maliniak nie wygra. PIS ma niecałe 44% a tzw. AntyPIS - 49%, tj. mniej więcej tyle samo co w 2015. W wyborach prezydenckich trochę mu zabraknie do 50%, bo sytuacja sprzed kilku lat się nie powtórzy, gdy część wyborców o centrowych czy lewicowych poglądach poparła Dudę. Bronek był przedstawiany jako oferma i ciemniak - kandydat obciachowy i wielu jego zwolenników nie poszło głosować albo nawet poparło Maliniaka. To elektorat PIS był mocno umotywowany. Teraz jest jest inna sytuacja, bo zobaczcie co się działo po miastach i w Polsce zachodniej a także północnej, jakie były wzrosty frekwencji. W Wawie sięgnęła 80% a w wyborach prezydenckich jest zwykle wyższa. Elektorat miejski, ten najbardziej nienawidzący PIS jest niesamowicie zmotywowany: lekarze, nauczyciele, urzędnicy, ludzie prowadzący działalność gospodarczą itd. zrobią wszystko, aby zagłosować. PIS ich obrażała przez te 4 lata W 2015 roku siedzieli na działkach albo u rodziców na prowincji i nie chciało im się wracać do miasta, żeby oddać głos. Teraz pójdą

 • borsuk07

  Oceniono 4 razy 4

  a ile milionów PO ?

 • piotr1271

  Oceniono 7 razy 3

  Bardzo sobie cenię opinie p. Borowskiego. Facet nigdy się nie myli. Nigdy! no chyba, że czasami. Swoją drogą nie prościej było wyciągnąć artykuły o "PIS chylącym się niuchronnie ku upadkowi" sprzed 4 lat?

 • przyganiacz

  Oceniono 7 razy 3

  Marek Borowski: PiS wchodzi w fazę schyłkową. Osiągnął maksimum, teraz będzie tylko gorzej

 • kloszu

  Oceniono 8 razy 2

  Niech pan Borowski kandyduje na wróżbitę a nie marszałka. Jedno i drugie tak samo mu wyjdzie.

 • stanislaw_ziaja

  Oceniono 6 razy 2

  dura dura durak

 • krzywelustro

  Oceniono 8 razy 2

  Wyznawców Jezusa Zbawiciela w wierze i uczynkach wspomagali: Św. Piotr i Św. Paweł.
  Wyznawców Jarosława Zbawiciela w wierze i uczynkach wspomagają: św. Piotrowicz i św. Pawłowicz (skróty "św." niech każdy rozwinie sobie sam).

  W nowym sejmie nie będzie ani św. Piotrowicza, ani św. Pawłowicz. Podobnie jak Pan Senator Marek Borowski wieszczę początek końca sekty wyznawców Jarosława Zbawiciela.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX