Bogdan Borusewicz na marszałka Senatu? To będzie pierwszy test na współpracę opozycji
Senat X kadencji wybrany 13 października 2019 r. jeszcze nie zdołał się zebrać ani razu, a już trwają dyskusje, kto powinien być jego marszałkiem.
Czy marszałkiem Senatu powinien zostać Bogdan Borusewicz, jak to zasugerował Grzegorz Schetyna? Lider PO wystąpił na wspólnej konferencji prasowej razem z Bogdanem Borusewiczem, ale nie przedstawił go jako oficjalnego kandydata. - To przedwczesny ruch - komentuje Michał Kamiński, wybrany na senatora z listy PSL-u. Jego zdaniem Koalicja Obywatelska, która zdobyła najwięcej mandatów wśród opozycji, powinna mieć marszałka, ale musi go poprzeć cała opozycja. - Demokratycznie zdecydujemy, kto ma być trzecią osobą w państwie - mówił polityk w TOK FM.
Bogdan Borusewicz ma duże doświadczenie w pracy marszałka Senatu. Sprawował tę funkcję w latach 2005-2015, a w minionej kadencji był jedynym wicemarszałkiem Senatu z opozycji.
Wybór marszałka Senatu testem współpracy opozycji
Oprócz Bogdana Borusewicza wśród kandydatów na stanowisko marszałka Senatu, politycy wymieniają m.in. nazwiska Bogdana Zdrojewskiego, Marka Borowskiego, Krzysztofa Brejzy i Jana Filipa Libickiego.
Wybór marszałka może być pierwszym testem współpracy opozycji. SLD i PSL przypominają, że nie należy ich pomijać w rozmowach przy obsadzaniu fotelu marszałka Senatu, bo to dzięki współpracy z nimi i paktowi senackiemu opozycja zyskała większość w Senacie.
Borys Budka mówił w Poranku radia TOK FM, że nie wyklucza żadnego nazwiska i najważniejsze jest to, by kandydat zyskał poparcie całej opozycji. - Musi być to osoba, która będzie w stanie tak zorganizować pracę Senatu, żeby ten Senat stał się przeciwwagą do tego, co może dziać się w Sejmie - mówił Budka w TOK FM.
Lewica czeka "na telefon"
Rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska powiedziała, że w sprawie przyszłego marszałka Senatu lewica "czeka na telefon" i jest chętna do rozmów. Żukowska przypomniała też, że PSL ma trzech senatorów. "Nie wyobrażam sobie, żeby wspólnie opozycja, po partnersku, z szacunkiem do siebie, nie wydyskutowała tego kandydata lub kandydatki, bo nie może być tak, że coś jest narzucane odgórnie innym partnerom" - powiedziała.
Lider Lewicy Razem Adrian Zandberg podkreślił, że przewaga w Senacie została uzyskana dzięki temu, że dwoje lewicowych senatorów-elektów wywalczyło mandaty w okręgach, w których wszyscy twierdzili, że zdobędzie je PiS, czyli Tychy i Mysłowice - gdzie mandat uzyskała Morawska-Stanecka i Częstochowa, gdzie wygrał Konieczny.
Nowy Senat z przewagą opozycji
W liczącej 100 miejsc izbie wyższej PiS zdobyło 48 mandatów. Opozycja też zdobyła 48 miejsc (43 - kandydaci Koalicji Obywatelskiej, trzy - kandydaci PSL-Koalicji Polskiej, dwa - przedstawiciele Lewicy), ale może liczyć na głosy 3 senatorów niezależnych. Jeden mandat senatora niezależnego przypadł Lidii Staroń, przeciwko której PiS nie wystawiło konkurenta w okręgu olsztyńskim.
PiS-owi bardzo nie na rękę jest utrata większości w Senacie i próbuje przeciągnąć na swoją stronę przynajmniej jednego z senatorów opozycji. Jak się dowiedział reporter TOK FM Sebastian Wierciak, propozycję od Prawa i Sprawiedliwości otrzymał Tomasz Grodzki, senator elekt Koalicji Obywatelskiej. Partia rządząca chciała, aby został ministrem zdrowia.
Przed próbami przeciągania polityków opozycji do obozu PiS przestrzegał w TOK FM Borys Budka. - Od czasu taśm Renaty Beger wiemy, jakimi metodami posługuje się PiS - mówił polityk PO. Jednak liczy, że żaden z senatorów wybranych z ramienia opozycji nie przejdzie na stronę PiS.
Propozycję dla dla senatora Grodzkiego na Twitterze skomentował również szef PO Grzegorz Schetyna: "Ostrzegam, każda próba korupcji politycznej ze strony PiS wobec wybranych w demokratycznych wyborach z woli suwerena senatorów opozycji będzie ujawniana i piętnowana".
DOSTĘP PREMIUM
-
Kary dla TVN i TOK FM? Członek KRRiT: "Toczą się procedury, które uzurpuje sobie przewodniczący, nie mając ku temu podstaw"
-
"To nie jest zwykła kolonia karna, to są tortury". Zarembiuk załamany po wyroku na Poczobuta
-
"Nie da się przerzucić Kongijki przez płot". Jak Pereira, Nisztor i Stankowski szkolili z walki z dezinformacją
-
Trzęsienie ziemi w Turcji. Uwięzieni pod gruzami proszą o pomoc przez Twittera. "Nie mogę się wydostać. Pomóżcie mi"
-
Po co Zełenskiemu tournée po Europie? "Prezydent brutalnie to powiedział"
- Sienkiewicz o "narzeczeństwie" PSL-u i Polski 2050. "Żeby ślubu nie dawał Jarosław Kaczyński"
- Polsko-białoruskie przejście w Bobrownikach zamknięte do odwołania. "Ważny interes bezpieczeństwa państwa"
- Białoruska prokuratura żąda 12 lat więzienia dla Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla
- Prezydent Zełenski o miejscu Ukrainy w Europie. "Działając na polu bitwy, działamy razem z Wami"
- Mogliby wyjechać na Fidżi, ale nie chcą. Dlaczego Kiribatyjczycy nie uciekają przed zagładą?