Kosiniak-Kamysz proponuje, by kandydata na prezydenta wybrać w prawyborach. Deklaruje, że wie, co zrobi Donald Tusk

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał w TOK FM, że byłby bardzo zadowolony, gdyby Donald Tusk został pierwszym Polakiem na stanowisku przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. - Nikt inny nie ma na to szans, więc warto o to powalczyć - mówił, odpowiadając na pytanie, czy Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich w Polsce.
Zobacz wideo

Koalicja Polska PSL i Kukiz'15 zdobyła w wyborach parlamentarnych 8,55 proc. poparcia. Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał  w Poranku Radia TOK FM, że liczbę głosujących na PSL udało się podwoić. - To, co mi wróżono przez cztery lata, że będę ostatnim prezesem PSL, nie ziściło się - zaznaczył. 

Kto będzie kandydatem PSL na prezydenta?

Prowadząca program, Karolina Lewicka, pytała przewodniczącego PSL, czy będzie kandydował w wyborach prezydenckich. Gość TOK FM tłumaczył, że decyzja będzie podejmowana "demokratycznie". Najpierw musi jednak nastąpić podsumowanie wyborów, co zostanie zrobione w najbliższym czasie. - Ciekawym sposobem byłoby przeprowadzenie już niedługo prawyborów nie tylko w PSL, ale w opozycji. Kluczowe byłoby przeprowadzenie różnych debat telewizyjnych i radiowych, narzucenie swojego przekazu - tłumaczył. Dodał, że to, w jaki sposób wyłoniony zostałby kandydat, jest "do uzgodnienia".  - Musimy narzucić swoje propozycje, a nie czekać aż będzie wyłoniony kandydat po pierwszej turze i dopiero wtedy będziemy rozmawiać o współpracy - podkreślił lider ludowców. 

Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył również, że "w teren trzeba ruszyć już dzisiaj". - Jedna kampania się zakończyła, rozpoczyna się kolejna. Nie tylko prezydencka, ale także parlamentarna, bo nie wiadomo, kiedy będą kolejne wybory parlamentarne. Sytuacja w polityce się diametralnie zmieniła - mówił, wskazując na to, że PiS nie ma już większości w Senacie.

Donald Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich?

Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się również do ewentualnej kandydatury na prezydenta Donalda Tuska. - Myślę, że będzie kandydował na szefa Europejskiej Partii Ludowej. To byłoby bardzo dobre. Będziemy pewnie namawiać go do tego startu. To jest utrzymanie pozycji Polski w Europie, której dzisiaj nie ma polski rząd - stwierdził, ale zaznaczył, że "nie on jest od doradzania Donaldowi Tuskowi". - Chciałbym, żeby szefem EPL był Polak, nikt inny nie ma na to szans, więc warto o to powalczyć. A co zrobi z wyborami prezydenckimi? Jedno nie stoi na przeszkodzie drugiemu - podkreśłił gość TOK FM, choć dodał, że będzie to decyzja przewodniczącego i jego środowiska politycznego. 

Przypomnijmy, że przewodniczący Rady Europejskiej uważa przyszłoroczne wybory prezydenckie za "absolutnie strategiczną sprawę".  - Żeby zatrzymać ten rząd (PiS-u - red.) w robieniu szkód, trzeba mieć siłę prezydenckiego weta. To strategiczne pytanie. Czy Polska zmarnuje kolejne cztery lata, czy przez mądry wybór już kandydata na prezydenta, uda się Polakom i politycznym elitom przymusić rządzących, żeby chociaż unikali błędów – mówił Donald Tusk. 

"Ręczę za senatorów PSL"

Władysław Kosiniak-Kamysz w TOK FM przekonywał, że PSL nie ma powodu, by "czuć się w opozycji jak gorszy krewny, bo zrobiło dobry wynik". - Trzeba wzajemnego szacunku. Bez którejś z trzech opcji (PSL, Lewicy, KO - red.) i senatorów niezależnych, nie będzie większości w Senacie. Dzisiaj uzurpowanie sobie prawa do liderowania opozycji skończą się fatalnie. My nie uzurpujemy sobie takiego prawa, myślę, że Lewica też nie. Mam nadzieję, że PO też nie będzie. Szanujmy się nawzajem - zaapelował. Dodał również, że przed wyborem marszałka wyższej izby musi dojść do rozmowy. - A nie na odwrót, namaszczania kogoś - stwierdził prezes PSL. W niedzielnych wyborach ludowcy zdobyli trzy miejsca w nowym Senacie. 

Karolina Lewicka pytała również, czy zdaniem przewodniczącego PSL-u uda się opozycji utrzymać większość w Senacie. Kosiniak-Kamysz ma na to nadzieję. - Mam nadzieję, że PiS nie będzie przekraczać standardów, nie będzie korumpować senatorów, nie będzie ich kupować. Ale nie dziwię się, że chcą uzyskać większość. Zrobią pewnie wszystko, tak jak zrobili na Śląski. Mam nadzieję, że przypadek pana Kałuży się nie powtórzy - zaznaczył, zapewniając, że "ręczy za senatorów PSL". 

Dzięki aplikacji TOK FM rozmowy posłuchasz także na telefonie. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (44)
Władysław Kosiniak-Kamysz: Myślę, że Donald Tusk będzie kandydować na szefa Europejskiej Partii Ludowej
Zaloguj się
 • el.pistolero

  Oceniono 16 razy 10

  2015: po zsumowaniu Kukiz + PSL = 58 mandatów
  2019: Kukiz + PSL = 30 mandatów
  Dalej medialnie róbcie z Kamysza wygranego ostatnich wyborów :)))
  Śmiem wątpić, czy partia debeściaka Kamysza bez wsparcia Kukiza w ogóle dostałaby się do praelementu. Przecież wspólnie mają zaledwie 8,5%, a Kukiz dostarczył przynajmniej 3-4%.

 • goupille

  Oceniono 12 razy 8

  Kosiniak, zachowujesz się jakbyś w wyborach zgarnął co najmniej 30%. Napij się zimnej wody i idź za księdzem głośnik nosić.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 8 razy 6

  Woda sodowa uderza Władkowi do głowy. I aż mu uszami wychodzi...

  Chyba cały czas nie dociera do niego że bez Kukiza i szarży Wałęsy do Sejmu by się nie dostał.

 • raknawspak

  Oceniono 7 razy 5

  Polityczna prostytutka z partii Pierd... Swoich Ludzi

 • jula1mt

  Oceniono 4 razy 4

  Pan Kosiniak-Kamysz uwierzył w swoją moc. Na razie wszedł do sejmu RP, wcale nie z przytupem, więc nich sobie nie uzurpuje prawa do dyktowania opozycji w Senacie RP swoich żądań. Taki śliski w swoich gadkach, dupę liżący klerowi. Niech siedzi pokornie cicho, a jak go o coś poproszą to niech wtedy odpowiada. Dla mnie do fałszywy MYDŁEK, trzeba na niego uważać !!!

 • syriusz.wila

  Oceniono 6 razy 4

  Dość wciskania ciemnoty chłopie, do pługa.

 • patriot.wr

  Oceniono 7 razy 3

  Jak wystawia buhahahahaha Kidawę, albo Kamysza, to Prezydent Duda nawet nie musi robić kampanii wyborczej, żeby wygrac w pierwszej rundzie!

 • hrkukus

  Oceniono 3 razy 3

  Nudny ten Kosiniak jak flaki z olejem. Mówiąc w skrócie - przeżyliśmy, więc mamy wspaniały program i jesteśmy wielcy.

 • stef0909

  Oceniono 4 razy 2

  Zejdż na ziemię gowno znaczysz Wladek!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX