Premier Morawiecki o umowie ws. brexitu: To ogromny sukces polskiej dyplomacji

- To ogromny sukces polskiej dyplomacji - tak premier Mateusz Morawiecki mówi o umowie, którą wypracowali w czwartek brytyjscy i unijni negocjatorzy. Porozumienie ma uregulować zasady wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, ale wciąż potrzebuje jeszcze zgody unijnych liderów i brytyjskiego parlamentu.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki - podczas spotkania z dziennikarzami w Brukseli - powiedział, że Polska miała swój wkład w umowę, nad którą ze strony unijnej pracował zespół negocjatorów z Komisji Europejskiej. - Bardzo mocno zabiegaliśmy o to kanałami dyplomatycznymi. Ja rozmawiałem z panią Ursulą von der Leyen [nową szefową KE - red.], z Michelem Barnierem, z Borisem Johnsonem parokrotnie, zachęcając do tego, żeby znalazł się kompromis w tej sprawie. I widać wyraźnie, że gdzie jest rozmowa, tam jest też umowa - przekonywał szef polskiego rządu.

Według premiera, umowa zabezpiecza interesy Polaków, w tym także polskich przedsiębiorców. - A więc to ogromny sukces polskiej dyplomacji. Bardzo dobrze, że na zapleczu tych trudnych negocjacji Ministerstwo Spraw Zagranicznych bardzo skutecznie działało, żeby do takiego kompromisu doprowadzić - podkreślał Morawiecki.

Porozumienie ws. brexitu

O porozumieniu ws. brexitu poinformował w czwartek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier wskazał, że daje ono pewność obywatelom, firmom - z punktu widzenia rozliczenia finansowego. Jak zaznaczył Barnier, umowa zawiera też zapisy w sprawie okresu przejściowego, który ma trwać do końca 2020 roku. W jego trakcie niewiele się zmieni poza tym, że Wielka Brytania nie będzie brała udziału w pracach instytucji europejskich. Okres ten może być przedłużony przez obie strony o rok czy dwa lata, jeśli się na to zgodzą.

"Ten tekst powinien dać pewność prawna w każdym obszarze, gdzie brexit, jak każde rozdzielenie, stworzył niepewność. Przede wszystkim europejskim obywatelom w Wielkiej Brytanii i Brytyjczykom żyjącym w jednym z naszych krajów członkowskich" - mówił na konferencji prasowej w Brukseli Barnier.

Jak zaznaczył, porozumienie gwarantuje też pewność wielu projektom, które otrzymują środki z budżetu UE w 27 państwach członkowskich i w Wielkiej Brytanii. "Dzięki temu porozumieniu zobowiązania finansowe powzięte w gronie "28" będą szanowane" - zaznaczył unijny negocjator.

Wciąż nie wszyscy są "za"

Porozumienie musi być jeszcze zawarte przez przywódców państw na szczycie UE, a następnie zatwierdzone przez Izbę Gmin i Parlament Europejski. Północnoirlandzcy unioniści nie zgadzają się jednak na umowę wynegocjowaną przez Borisa Johnsona i Unię Europejską.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Premier Morawiecki o umowie ws. brexitu: To ogromny sukces polskiej dyplomacji
Zaloguj się
 • krytek-7

  Oceniono 10 razy 6

  Z kim on to nie dyskutowal? A w miedzyczasie podyktowal Mojzeszowi dekalog.Wot molodiec.

 • przyganiacz

  Oceniono 8 razy 4

  Premier Morawiecki o umowie ws. brexitu: To ogromny sukces polskiej dyplomacji

  Przyczepiło się g... do okrętu i pokrzykuje PŁYNIEMY...

 • rbik53

  Oceniono 3 razy 3

  .
  taaaaa….. a wystrzelenie przez chińczyków w kosmos rakiety, to największy sukces polskiej techniki.... problem jednak tkwi w tym, że chińczyki jeszcze o tym nie wiedzą.....
  .

 • getz54

  Oceniono 7 razy 3

  To prawda. Podczas brexitowych negocjacji u Donalda Tuska, polska dyplomacja zajmowała się cateringiem w głównym holu parlamentu. Kiełbasa krakowska, bigos, i nasze polskie soki pomarańczowe z Tymbarku.

 • stef0909

  Oceniono 7 razy 3

  To prorocze słowa po powrocie z kosmosu tego kłamcy oczywiście bez rakiety nośnej /elektrycznym autem/ taka jest wiarygodność krzywomordego łgarza!

 • getz54

  Oceniono 7 razy 3

  Nie wierzyłem, ze Morawiecki nie jest zapraszany na Nowogrodzką, bo jak tam wchodzi to rysuje nosem ściany, podłogi i zaciąga oczka w dywanach. A ten nos coraz większy........

 • gblo

  Oceniono 6 razy 2

  Znowu łże. To już jest zaburzenie.

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 6 razy 2

  To "ogromna" zasługa Morawieckiego - prowadził negocjacje dzień i noc, nie jedząc i nie pijąc. A nos coraz dłuższy.

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 2

  No proszę, SUKCES najlepszej ze zmian. A oni tam w UE gratulują Tuskowi. Najwyraźniej się nie znają na dyplomacji, w której nasze władze są mistrzami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX