Premier Morawiecki o umowie ws. brexitu: To ogromny sukces polskiej dyplomacji
Premier Mateusz Morawiecki - podczas spotkania z dziennikarzami w Brukseli - powiedział, że Polska miała swój wkład w umowę, nad którą ze strony unijnej pracował zespół negocjatorów z Komisji Europejskiej. - Bardzo mocno zabiegaliśmy o to kanałami dyplomatycznymi. Ja rozmawiałem z panią Ursulą von der Leyen [nową szefową KE - red.], z Michelem Barnierem, z Borisem Johnsonem parokrotnie, zachęcając do tego, żeby znalazł się kompromis w tej sprawie. I widać wyraźnie, że gdzie jest rozmowa, tam jest też umowa - przekonywał szef polskiego rządu.
Według premiera, umowa zabezpiecza interesy Polaków, w tym także polskich przedsiębiorców. - A więc to ogromny sukces polskiej dyplomacji. Bardzo dobrze, że na zapleczu tych trudnych negocjacji Ministerstwo Spraw Zagranicznych bardzo skutecznie działało, żeby do takiego kompromisu doprowadzić - podkreślał Morawiecki.
Porozumienie ws. brexitu
O porozumieniu ws. brexitu poinformował w czwartek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
Główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier wskazał, że daje ono pewność obywatelom, firmom - z punktu widzenia rozliczenia finansowego. Jak zaznaczył Barnier, umowa zawiera też zapisy w sprawie okresu przejściowego, który ma trwać do końca 2020 roku. W jego trakcie niewiele się zmieni poza tym, że Wielka Brytania nie będzie brała udziału w pracach instytucji europejskich. Okres ten może być przedłużony przez obie strony o rok czy dwa lata, jeśli się na to zgodzą.
"Ten tekst powinien dać pewność prawna w każdym obszarze, gdzie brexit, jak każde rozdzielenie, stworzył niepewność. Przede wszystkim europejskim obywatelom w Wielkiej Brytanii i Brytyjczykom żyjącym w jednym z naszych krajów członkowskich" - mówił na konferencji prasowej w Brukseli Barnier.
Jak zaznaczył, porozumienie gwarantuje też pewność wielu projektom, które otrzymują środki z budżetu UE w 27 państwach członkowskich i w Wielkiej Brytanii. "Dzięki temu porozumieniu zobowiązania finansowe powzięte w gronie "28" będą szanowane" - zaznaczył unijny negocjator.
Wciąż nie wszyscy są "za"
Porozumienie musi być jeszcze zawarte przez przywódców państw na szczycie UE, a następnie zatwierdzone przez Izbę Gmin i Parlament Europejski. Północnoirlandzcy unioniści nie zgadzają się jednak na umowę wynegocjowaną przez Borisa Johnsona i Unię Europejską.
Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:
-
Leszek Miller o wysokim poparciu dla PiS-u: Zdemoralizowana władza demoralizuje społeczeństwo
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Wypadek radiowozu z nastolatkami. Są zarzuty. Giertych: Nie udało się sprawy przekręcić
-
Ksiądz na Facebooku będzie musiał się ujawnić. Episkopat chce zrobić porządek z duchownymi w sieci
-
Wolał iść do więzienia niż ogrzewać dom. Poszukiwany 52-latek sam zadzwonił na policję
- Co ze zdrowiem papieża Franciszka? Włoska agencja podaje nowe informacje
- Po co PiS walczy z Trzaskowskim? "Boją się, że Tusk powtórzy wariant Kaczyńskiego"
- Szwajcaria. Wykoleiły się dwa pociągi. Wiele osób rannych
- "Czy Kaczyński zostanie porządnym gościem? No, nie wiem" [604. Lista Przebojów TOK FM]
- Dług Polski przekroczył 1,5 biliona złotych. Są nowe dane