Joanna Scheuring-Wielgus: Mamy takiego swojego ks. Jankowskiego teraz, w naszych czasach

Joanna Scheuring-Wielgus zapowiedziała w TOK FM, że powoła specjalny zespół parlamentarny, który będzie zajmować sie Kościołem. - Nie tylko pedofilią, ale również finansami. Udało mi się już wyciągnąć bardzo dużo informacji z samorządów, ze spółek Skarbu Państwa, na temat tego, ile tak naprawdę Kościół pieniędzy bierze z naszych podatków - podkreśłiła.
Zobacz wideo

Piotr Kraśko, gospodarz Poranka Radia TOK FM pytał posłankę Joannę Scheuring-Wielgus, co dzieje się z raportem na temat pedofilii w polskim Kościele, który przekazała papieżowi Franciszkowi kilka miesięcy temu. - Raport został przekazany do dziennikarzy na całym świecie. Po tamtym czasie mam kontakt z biskupem Charlesem Scicluną - osobą, która w Kongregacji Nauki Wiary zajmuje się tymi kwestiami - i przesyłam mu informacje na temat tego, co się dzieje w Polsce. Powstała też książka Radosława Grucy pt. "Hipokryzja", która pokazuje mechanizmy współpracy polityków z Kościołem i ukrywania pedofilii - wymieniała.  

Dodała także, że "mamy takiego swojego Jankowskiego teraz, w naszych czasach". - To jest ksiądz Dymer ze Szczecina, który ma powiązania ze wszystkimi politykami, od prawa po Platformę Obywatelską, a który robi rzeczy niewyobrażalne, jeśli chodzi o przestępstwa seksualne. Jest cały czas kryty przez władzę, przez polityków, przez biznesmenów ze Szczecina. Musimy o tym mówić - zaznaczyła. O sprawie duchownego pisała także szczecińska "Gazeta Wyborcza". Jak informuje dziennik, prokuratura wszczynała śledztwa dwukrotnie. Oba zostały umorzone. Także kilkuletni proces, do którego w końcu doszło zakończył się uniewinnieniem duchownego.

Posłanka złożyła też na antenie TOK FM deklarację. - Mogę zagwarantować, że to będzie jeden z głównych tematów, którymi się zajmę. Powołam zespół parlamentarny, który będzie zajmować się stricte Kościołem. Nie tylko pedofilią, ale również finansami. Udało mi się już wyciągnąć bardzo dużo informacji z samorządów, ze spółek Skarbu Państwa, na temat tego, ile tak naprawdę Kościół pieniędzy bierze z naszych podatków. To są niewyobrażalne sumy - mówiła, podkreślają, że jej celem jest pokazanie, że Kościół jest jedną z  najbogatszych instytucji.

18 proc. rodziców nie rozmawia z dziećmi na temat edukacji seksualnej

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus nie ma wątpliwości, jak groźne są przepisy, które przewidują nawet karę więzienia za edukację seksualną. To ona apelowała we wtorek w Sejmie, by odrzucić obywatelski projekt, który zawiera kontrowersyjne przepisy. Jak mówiła w Poranku Radia TOK FM, statystyki jednoznacznie pokazują, jak bardzo potrzebna jest w Polsce edukacja seksualna. 

- Badania przeprowadzane przez Instytut Badań Edukacyjnych pokazują, że tylko niecałe 18 procent rodziców w ogóle podejmuje jakiekolwiek rozmowy z dziećmi na temat edukacji seksualnej. Wielu rodziców nie przeprowadza takich rozmów - podkreśliła. Posłanka dodała, że woli, aby dzieci, które nie mają zaufania do swoich rodziców, nie korzystały z tego, co jest w internecie, tylko żeby miały edukację seksualną w szkole. - Żeby fachowcy powiedzieli im jak się chronić, jak się zabezpieczać, jak zwracać uwagę na przemoc seksualną - wymieniała polityczka, która w zakończonej kadencji Sejmu reprezentowała Teraz!, a w nowym będzie posłanką Lewicy.

Jej zdaniem to właśnie edukacja seksualna jest "kołem ratunkowym, które ma chronić dzieci przed niebezpieczeństwem". - To, że ktoś próbuje wmówić nam, że edukacja seksualna równa się pedofilii, to wyrządza nam wszystkim straszną rzecz - mówiła, zaznaczając, że z uzasadnienia projektu dowiadujemy się, że zmiana prawa ma chronić przed demoralizacją i deprawacją. -  Gdzie ona jest ta deprawacja i seksualizacja? - zastanawiała się posłanka. 

Rozmówczyni Piotra Kraśki zwróciła też uwagę na organizacje, które tworzą tego typu projekty. - One związane są z organizacjami, które finansowane są przez Kreml. Ordo Iuris jest przecież organizacją, która próbuje wejść do wielu instytucji europejskich, do wielu instytucji państwowych i mydlić ludziom oczy - stwierdziła. I podkreśliła, że jest to jedna z rzeczy, którymi będzie chciała mówić publicznie w przyszłym Sejmie, bo "jest to zagrożenie, na które na razie nikt nie zwraca uwagi". 

Rozmowy posłuchasz też na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM