Rzecznik Andrzeja Dudy poinformował, kiedy prezydent zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu

Błażej Spychalski poinformował także o planach prezydenta związanych z powołaniem marszałków seniorów Sejmu i Senatu.
Zobacz wideo

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Błażej Spychalski przekazał, że Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu na 12 listopada. "Zgodnie z konstytucją pan prezydent ma 30 dni (od wyborów) na zwołanie pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu, ale kadencja Sejmu trwa cztery lata, to wynika wprost z konstytucji. Pierwsze posiedzenie Sejmu tej kadencji miało miejsce 12 listopada i trwa do 11 listopada tego roku. W związku z powyższym, ten termin 12 listopada jest dość naturalny i oczywisty" - powiedział rzecznik prezydenta na antenie RMF FM. 

Spychalski informował także o planach odnośnie powołania marszałków seniorów Sejmu i Senatu. "Na marszałka seniora Sejmu obstawiam, że powoła Iwonę Śledzińską-Katarasińską" - ocenił. Zdaniem rzecznika na marszałka seniora Senatu na pewno zaś prezydent powoła Barbarę Borys-Damięcką. "Pierwszy raz w historii może zdarzyć się tak, że dwie kobiety będą marszałkami seniorami. I obie z opozycji" - podkreślił rzecznik prezydenta.

Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną marszałkowie Sejmu i Senatu. Tradycyjnie prezydent może także wygłosić orędzie. Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu otwierają marszałkowie seniorowie powołani przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów i senatorów.

Nowowybrani posłowie odbiorą zaświadczenia o wyborze 24 października. Nowowybrani senatorowie zaświadczenia otrzymają dzień później. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Rzecznik Andrzeja Dudy przekazał, kiedy prezydent zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu
Zaloguj się
 • bihepi

  Oceniono 4 razy 4

  "Prezydent zdecydował...."
  Czyżbym przeoczył jakąś rewolucję antykaczystowską wśród "drużyny dobrej ściemy"?
  To, że Maniek olał prośby i groźby prezesa nie oznacza jeszcze, że teraz każdy partyjny byle aparatczyk będzie sobie o czymś decydował.

  Co by to było, gdyby teraz, np Qr**ski sam wybrał, czy popiera Ziorro, czy Jojo w walce o tron jarkowy.....
  Normalnie nihilizm...

 • oko2009

  Oceniono 2 razy 2

  "Prezydent zdecydował"
  Nosz k..wa. Nie rozśmieszajcie mnie.

 • wawxx

  Oceniono 1 raz 1

  Pan rzecznik, podobnie jak prezydent nie znają Konstytucji. Cytuje "wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu." a wiec może może zwołać na dowolny dzień, a wcale nie w 30 dniu. Zastrzeżenia są dwa, to ma byc dzień roboczy i nie może być poźniejszy niż dzień, w którym upływa czteroletnia kadencja obecnego Sejmu. teraz prezydent wykorzystał maksymalny termin, aby umożliwić PiS-owi dokonywanie manipulacji z obecnym Sejmem, np. zwoływanie dodatkowych posiedzeń.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX