Rzecznik Andrzeja Dudy poinformował, kiedy prezydent zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu

Błażej Spychalski poinformował także o planach prezydenta związanych z powołaniem marszałków seniorów Sejmu i Senatu.
Zobacz wideo

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Błażej Spychalski przekazał, że Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu na 12 listopada. "Zgodnie z konstytucją pan prezydent ma 30 dni (od wyborów) na zwołanie pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu, ale kadencja Sejmu trwa cztery lata, to wynika wprost z konstytucji. Pierwsze posiedzenie Sejmu tej kadencji miało miejsce 12 listopada i trwa do 11 listopada tego roku. W związku z powyższym, ten termin 12 listopada jest dość naturalny i oczywisty" - powiedział rzecznik prezydenta na antenie RMF FM. 

Spychalski informował także o planach odnośnie powołania marszałków seniorów Sejmu i Senatu. "Na marszałka seniora Sejmu obstawiam, że powoła Iwonę Śledzińską-Katarasińską" - ocenił. Zdaniem rzecznika na marszałka seniora Senatu na pewno zaś prezydent powoła Barbarę Borys-Damięcką. "Pierwszy raz w historii może zdarzyć się tak, że dwie kobiety będą marszałkami seniorami. I obie z opozycji" - podkreślił rzecznik prezydenta.

Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną marszałkowie Sejmu i Senatu. Tradycyjnie prezydent może także wygłosić orędzie. Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu otwierają marszałkowie seniorowie powołani przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów i senatorów.

Nowowybrani posłowie odbiorą zaświadczenia o wyborze 24 października. Nowowybrani senatorowie zaświadczenia otrzymają dzień później. 

DOSTĘP PREMIUM