Leszek Miller przekonuje, że to Tusk powinien zmierzyć się z Dudą. "Nie stracił zdolności uwodzenia wyborców"

- Marzenia, że opozycja wystawia jednego kandydata w wyborach prezydenckich, można odłożyć na półkę. W drugiej turze będzie Andrzej Duda i powinien tam być Donald Tusk. Tylko on ma szanse na wygranie - mówił w Poranku Radia TOK FM Leszek Miller, były premier, obecnie europoseł.
Zobacz wideo

Poniedziałkowy "Newsweek" donosi, że PiS złożyło polityczną ofertę PSL. Ludowcy mają otrzymać stanowisko marszałka Senatu, a następnie "koalicję w Sejmie z PiS, a potem zmiana układu w sejmikach". - Myślę, że PiS jest gotów zapłacić każdą cenę, żeby przeciągnąć na swoją stronę parlamentarzystów opozycji. Senat jest nową jakością po wyborach. Przez Lewicę i Konfederację PiS będzie miał trudniej w Sejmie. Dla polskiej demokracji to będzie dobre. To wymaga poważnego traktowania partnerów - komentował w Poranku Radia TOK FM Leszek Miller, były premier, a obecnie europoseł. 

Według byłego premiera "PiS zdaje sobie sprawę z wagi Senatu w rękach opozycji". - Z tego, że czasy ekspresu legislacyjnego się skończyły. Senat nie może zablokować ustawy, ale może zgłaszać poprawki. Bez Senatu nie można zmienić konstytucji, wymienić szefa NIK czy Rzecznika Praw Obywatelskich - mówił w rozmowie z Dominiką Wielowieyską. 

W tym tygodniu może się rozstrzygnąć kwestia nowego marszałka Senatu. Leszek Miller wskazał odpowiedniego kandydata. - Znam jednego senatora, Marka Borowskiego. Byłby świetnym marszałkiem Senatu. Co było, to było, to człowiek o wyjątkowej sprawności - ocenił. 

"Tusk powinien być rywalem Dudy"

Dominika Wielowieyska, prowadząca Poranek Radia TOK FM, pytała byłego premiera o nadchodzące wybory prezydenckie. Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował, żeby cała opozycja w prawyborach wybrała kandydata na prezydenta. Zdaniem Leszka Millera marzenia o jednym kandydacie opozycji "można odłożyć na półkę". - Należy się spodziewać, że każda z liczących się formacji wystawi swojego kandydata, żeby chociażby pokazywać swój program - mówił były premier, a obecnie europoseł SLD.

Jego zdaniem decydująca rozgrywka odbędzie się w drugiej turze, a w niej "na pewno" będzie Andrzej Duda. - Pytanie, kto będzie jego rywalem. Ja tutaj nie mam wątpliwości. To powinien być Donald Tusk - powiedział Leszek Miller. 

Sam Tusk wypowiedział się o wyborach prezydenckich w ubiegłym tygodniu, natomiast nie wskazał wprost, czy w nich wystartuje.

Według Millera tylko szef Rady Europejskiej "jest w stanie wygrać debatę z Andrzejem Dudą". - Może teraz w sondażach z nim przegrywa, ale nie prowadzi żadnej kampanii wyborczej. A wiemy, jak świetnie sobie radzi w takich sytuacjach - ocenił Miller. Wymieniał też zalety Donalda Tuska. - Nie stracił nic ze swojej intelektualnej dojrzałości, ma ten szlif polityka na poziomie międzynarodowym. Nie utracił tej umiejętności uwodzenia wyborców, a to jest bardzo ważne - przekonywał Leszek Miller. 

Według byłego premiera słowa Tuska należy odczytać jako sygnał, że "nie zamierza się narzucać". - Ale gdyby była potrzeba, to jest do dyspozycji. To jest dojrzałe. Tusk nie sprawia wrażenia, że już nie może się doczekać, tylko spokojnie czeka. Polska miałaby dobrego prezydenta - powiedział Miller.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (33)
Miller przekonuje, że to Tusk powinien zmierzyć się z Dudą. "Nie stracił zdolności uwodzenia wyborców"
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 4

  Uwodzil szatan pierwsza pare i Miller w zasadzie wyjasnl istote postpeerelu, my natomast podle chlopstwo folwarcze pytamy gdzie jest nasze 250 mld z VAT lajzo.

 • jancio-utopiec

  Oceniono 6 razy 4

  Niech rudy startuje, to będzie żałosny koniec tego niemieckiego popychla. Ale myślę że się nie odważy, kiedyś już w wyborach prezydenckich dostał manto i teraz obawia się dostać drugie z Dudą który jest w jakimś sensie uczniem jego pogromcy.

 • rastablaster

  Oceniono 8 razy 4

  Pan, który za walizkę zielonych pomógł urządzić w Polsce katownie amerykańskiej bezpieki - oto prawdziwe wartości, które wyznaje TOK FM.

 • jancio-utopiec

  Oceniono 6 razy 4

  Jakoś lewactwo przestało bredzić o fałszowaniu wyborów, to chyba jednak mamy w Polsce demokrację skoro o wszystkim decydują wybory i jakość kandydatów.

 • safelogica

  Oceniono 2 razy 2

  Miller, człowieku, Ogórkowa już zjedzona, Lepper nie żyje wymyślaj kogoś innego w twoich planach politycznych

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy 2

  Hitleri Stalin tez uwiodl swoje narody i zaplacily za to wysoka cene, nie widze powodu zebysmy i my placili za ten polityczny obled. Stala sie rzecz wazna niespotykana po 89 po 4 latach polski przedsiebiorca woli zaplacic obnizone obciazenia, spi spokojnie po 27 latach nieformalnego hasla - kradne, bo w tym popieprz.. nie da sie prowadzic uczciwie dzialalnosci gospodarczej. Wreszcie jeden z bardzo postulatow prawej strony staje sie rzeczywiistoscia, spada ilosc kontroli i skarbowki coraz lepiej wspolpracuja z przedsieiorcami. Pozostaje problem uchylajacych sie od swadczen tlustych kotow poprzedniego systemu obdarowujacych zagraniczne koncerny zwolnieniem z placenia w Polsce podatkow.

 • mjuhbun

  Oceniono 10 razy 2

  Tusk Prowadź - chcemy zieloną wyspę Tuska - chcemy Amber-gold.

 • pan.szklanka

  Oceniono 8 razy 2

  Tusk powinien się za taką mizerię obrazić. Kończ panie Miller, wstydu oszczędź.

 • neuschweinstein

  Oceniono 7 razy 1

  Och Leszek, ty już jednego prezydenta wypromowałeś.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX