PO: Prokuratura odmówiła śledztwa ws. "dwóch wież" Kaczyńskiego

Jak poinformowali politycy PO-KO, prokuratura nie wszczęła śledztwa ws. Srebrnej i tzw. wież Jarosława Kaczyńskiego.
Zobacz wideo

Cezary Tomczyk (PO-KO) przypomniał na konferencji prasowej w Sejmie, że ponad pół roku temu, wraz z innymi posłami PO-KO Marcinem Kierwińskim i Krzysztofem Brejzą, złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie budowy tzw. dwóch wież. Jak dodał, zrobili to po tym "gdy cała Polska zobaczyła nagrania, w których Jarosław Kaczyński mówi, że aby zbudować dwie wieże w Warszawie, trzeba wygrać wybory". Poseł Tomczyk zauważył, że do dzisiaj prezes PiS nie został w tej sprawie przesłuchany.

- Przed chwilą dostaliśmy zawiadomienie z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o tym, że sprawa "dwóch wież" trafia do kosza - powiedział Tomczyk.

Dodał, że na odmowie wszczęcia postępowania jest data 11 października, czyli piątek przed wyborami. - Po to, żeby Polska nie mogła się dowiedzieć o tym, że prokuratura pod wodzą PiS-u i Zbigniewa Ziobry umorzyła sprawę "dwóch wież" Jarosława Kaczyńskiego" - powiedział poseł PO-KO. 

Afera Srebrnej

Pod koniec stycznia "GW" opublikowała zapisy i nagrania rozmowy z lipca 2018 r. - m.in. Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem - dotyczącej planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców, miałaby w nich mieć siedzibę Instytut Lecha Kaczyńskiego, przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. 

Austriak Gerald Birgfellner twierdzi, że padł ofiarą oszustwa. Jego zdaniem prezes PiS odmówił wypłacenia mu pieniędzy za prace, które wykonał na rzecz spółki Srebrna. Biznesmen, od czasu powiadomienia prokuratury, będzie przesłuchiwany po raz siódmy. Jarosław Kaczyński nie został przez śledczych ani razu wezwany. 

Szef PiS pozwał w tej sprawie Agorę, czyli wydawcę "Wyborczej". W marcu Jarosław Kaczyński tłumaczył, że chciał budować wieżowce, bo "chciał zrobić coś bardzo pożytecznego z punktu widzenia, już nawet nie tylko mojego obozu politycznego, ale po prostu Polski".

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM