Marsz Niepodległości 2019 bez prezydenta Dudy? Rzecznik: W tym roku nie będzie państwowy

Prezydent Andrzej Duda szedł na czele Marszu Niepodległości w zeszłym roku w 100-lecie odzyskania niepodległości, bo tamten marsz był absolutnie wyjątkowy. To był marsz o charakterze państwowym, w tym roku tak nie będzie - powiedział w środę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Zobacz wideo

W rozmowie z Wirtualną Polską Spychalski został zapytany, czy prezydent weźmie udział w tegorocznym Marszu Niepodległości. - Prezydent szedł na czele marszu w zeszłym roku dlatego, że tamten marsz był absolutnie wyjątkowy. To był marsz zorganizowany na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To był marsz, który miał charakter państwowy. W tym roku, z tego co wiem, tak nie będzie - powiedział rzecznik prezydenta.

Dopytywany, czy to oznacza, że prezydent nie pójdzie w Marszu Niepodległości, odparł: "Nie ma co prawda jeszcze decyzji w tym zakresie, ale na pewno nie będzie to uroczystość o charakterze państwowym".

Spychalski zaznaczył, że uroczystości z okazji Święta Niepodległości organizowane przez Kancelarię Prezydenta obejmą m.in. wręczenie Orderów Orła Białego, uroczystą zmianę warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza, spotkanie z protokołem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim.

Marsz Niepodległości 2018

W ubiegłym roku - po długich negocjacjach i zamieszaniu politycznym - z udziałem prezydenta i premiera ulicami Warszawy przeszedł Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko" zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jeden marsz złożyły się formalnie dwa zgromadzenia - jedno organizowane przez rząd, a drugie przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Według organizatorów w marszu wzięło udział nawet 250 tysięcy osób. Imprezy próbowała zakazać ówczesna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, ale przegrała w sądzie. 

Uczestnicy zgromadzenia organizowanego przez stowarzyszenie nieśli transparenty, na których można było przeczytać m.in. "Patriotyzm największą siłą narodu polskiego"; "1918-2018 wolnym być!"; "Bóg, Honor, Ojczyzna"; "Forza Nuova". Widoczne były portrety m.in. Henryka Sienkiewicza i Romana Dmowskiego. Odpalono race.

Na czele marszu niesiono transparent z hasłem "Dla Ciebie Polsko". Oprócz prezydenta maszerowali także m.in.: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, minister SWiA Joachim Brudziński, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM