Przyszli posłowie szkolą się do nowej roli. Debiutanci chwalą się zdjęciami z sejmowych ław

Nowo wybrani posłowie uczą się, jak głosować, składać interpelacje oraz jak wygląda praca w sejmowych komisjach.
Zobacz wideo

W środę w Sejmie rozpoczęły się szkolenia dla przyszłych posłów. W nowej kadencji w ławach niższej izby parlamentu zasiądzie 176 debiutantów. Przez dwa dni mają się oni zapoznawać z tajnikami pracy w parlamencie.

Politycy mogą się dowiedzieć, jak prowadzić biuro poselskie, jak rozliczać delegacje, czy jak pracować w komisjach, pisać interpelacje i głosować podczas posiedzeń.

W rozmowie z reporterem TOK FM przyszli posłowie zwracali uwagę, że do nowych obowiązków podchodzą z dużą dozą ekscytacji, ale także niepewności, bo praca w Sejmie nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie, jeśli chodzi o załatwianie wszelkiego rodzaju formalności.

- Chciałabym dostać takie prawne instrumenty, które pozwolą mi być aktywną. Nie skończyłam prawa, więc chciałabym, żeby ktoś mną pokierował, w jaki sposób, jak najwięcej pisać interpelacji - mówiła nowo wybrana posłanka Koalicji Obywatelskiej, Klaudia Jachira.

Michał Urbaniak z Konfederacji chciałby z kolei przede wszystkim "oswoić się z tym, co dzieje się w Sejmie". - Zobaczyć, jak wygląda sytuacja technicznie. Mówi się, że jest tu spory bałagan. Na razie tego nie zauważyłem, ale sprawdzę dalej - zapewniał poseł-elekt. 

Zdjęciami ze szkolenia chwalą się m.in. politycy powracającej do Sejmu lewicy. 

Także Rafał Bochenek, rzecznik prasowy rządów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, a także były  podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów cieszy się z powrotu (choć w innej roli) na sejmowe korytarze. 

Nie tylko jednak debiutanci w sejmowych ławach muszą się szkolić. Była wicemarszałkini Sejmu, Wanda Nowicka, obecnie wybrana z list Lewicy, zastanawiała się, czy od czasu zakończenia jej kadencji poselskiej w 2015 roku zmienił się regulamin sejmowy. - Obawiam się, że (zmiany - red.) mogły nastąpić. A jeżeli tak, to byłyby to zmiany na gorsze - przewidywała. 

Szkolenie posłów potrwa do czwartku. Także jutro posłom zostaną wręczone zaświadczenia o wyborze z Państwowej Komisji Wyborczej. Od tego momentu wybrani staną się już oficjalnie posłami-elektami i będą czekać na ślubowanie. Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu odbędą się 12 listopada.

DOSTĘP PREMIUM