Rada Europy o wyborach w Polsce: Jesteśmy otwarci na wszelkie prośby państw członkowskich, ale za wcześnie na komentarze

KO chce wsparcia m.in. Rady Europy w związku z wnioskiem PiS o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach. Zdaniem Grzegorza Schetyny, przedstawiciele RE są zaskoczeni tym procesem. Rzecznik RE zapewnił, że organizacja jest otwarta na płynące z krajów członkowskich prośby, ale podkreślił, że jest jeszcze za wcześnie na komentarze w tej sprawie.
Zobacz wideo

Koalicja Obywatelska chce wsparcia OBWE, Rady Europy i Komisji Weneckiej w związku z wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach, w których partia nie zdobyła większości w wyborach do Senatu. Lider PO, Grzegorz Schetyna, spotkał się w środę z przedstawicielami Rady. Po spotkaniu rzecznik RE, Panos Kakawiatos, stwierdził jednak, że jest za wcześnie na jakiekolwiek komentarze organizacji ws. postulatu ponownego przeliczenia części wyników wyborów w Polsce.

Jesteśmy otwarci na wszelkie prośby ze strony wszelkich stron państw członkowskich Rady Europy w sprawie pomocy w takich sprawach. Jest za wcześnie na jakiekolwiek komentarze ze strony organizacji. To dobrze, że odbyło się spotkanie, ponieważ to oznacza, że jest współpraca między państwami członkowskimi i organizacją (tj. Radą) – powiedział rzecznik RE.

Nie powiedział jednak, czy Rada Europy zamierza podjąć jakieś działania w tej kwestii. „Nie mogę tego skomentować, jest za wcześnie” – zaznaczył.

Grzegorz Schetyna: Przedstawiciele RE są zaskoczeni procesem ponownego liczenia głosów

Zdaniem lidera PO Grzegorza Schetyny, przedstawiciele Rady Europy są zaskoczeni procesem ponownego liczenia głosów i protestami wyborczymi, które zgłasza partia rządząca w Polsce.

Szef PO spotkał się dzisiaj w siedzibie Rady Europy m.in. z sekretarzem generalnym RE Thorbjoernem Jaglandem. Schetyna został zapytany po zakończeniu rozmów, czy przedstawiciele RE byli zaniepokojeni obecną sytuacją po wyborach parlamentarnych w Polsce.

- Pytano nas, mają te informacje z mediów, są zaskoczeni procesem ponownego liczenia głosów i protestami, które zgłasza partia rządząca. Pytano, my rzetelnie informowaliśmy. Na pewno - jak mówił senator (Aleksander Pociej) - przyspieszona zostanie wizyta sprawozdawców - powiedział Schetyna. Według niego część ich raportu będzie poświęcona tegorocznej kampanii przed wyborami do parlamentu, wyborom i sytuacji po wyborach.

Aleksander Pociej, który również był obecny na spotkaniu, mówił wcześniej, że zainteresowanie RE sytuacją w Polsce jest tym bardziej naturalne, że od czterech lat jest pisany raport na temat stanu praworządności w naszym kraju. - Oczywiście ostatnie wybory, ich transparentność, ewentualnie to, co się stanie po wyborach, przeliczanie głosów, w sposób naturalny jest w kręgu zainteresowania Rady Europy" - powiedział senator.

Jak zaznaczył, dwójka sprawozdawców, Holender i Szwedka, przygotowują raport na temat praworządności w Polsce. - Usłyszeliśmy, że również w tym zakresie RE będzie zainteresowana, żeby wysłać ich do Polski jeszcze raz, żeby przyglądnęli się również transparentności i procedurom dotyczącym przeliczania głosów - relacjonował polityk.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM