Kwiatkowski ma sposób na uprzykrzanie życia PiS. "Sejmowi będzie trudno odrzucać nasze projekty"

- Nie prowadzę negocjacji, żadnych rozmów politycznych z działaczami PiS nie było - zapewniał w Poranku Radia TOK FM Krzysztof Kwiatkowski, senator nowej kadencji. Proponował też, jak pracować powinien nowy Senat, by skomplikować życie partiom rządzącym.
Zobacz wideo

Andrzej Stankiewicz, dziennikarz Onetu, sugerował w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u, że wśród 51 senatorów opozycji mogą się znaleźć tacy, którzy "przejdą na drugą stronę". - Jak ktoś wchodzi do Senatu, zwłaszcza ludzie nowi, to część z nich ma pokusę, żeby nadać swojej karierze prędkość światła. A tym światłem nadal operuje Jarosław Kaczyński, więc może być ktoś, kto się skusi. (...) Na przykład Krzysztof Kwiatkowski. Wiem to na pewno, że były prezes NIK negocjuje dla siebie stanowisko, bo chce zostać wicemarszałkiem Senatu – powiedział Stankiewicz.

Karolina Lewicka zapytała zatem Kwiatkowskiego wprost, czy negocjuje ze Zjednoczoną Prawicą. - Nie negocjuję niczego z działaczami PiS. Rozmawiałem z kilkoma senatorami PiS wybranymi w moim województwie i przekonywałem ich do poparcia mojej ustawy o łódzkiej metropolii. Do tego się mogę przyznać - odpowiadał Kwiatkowski. 

Były szef NIK zdradził, że o ewentualnej współpracy rozmawiają senatorowie niezależni. - W piątek jesteśmy umówieni całą trójką - bo formalnie niezależni jesteśmy ja, Wadim Tyszkiewicz i pani Lidia Staroń -  na rozmowę. Może będziemy formalizować tę współpracę. Żadne decyzje w tej sprawie nie zostały podjęte - podkreślał senator nowej kadencji i zaznaczył: "Ja nie jestem kandydatem na marszałka Senatu". 

"Protesty to akcja polityczna"

Karolina Lewicka - w kontekście złożonych przez PiS protestów wyborczych - pytała, czy Kwiatkowski nie obawia się o swój mandat wyborczy. - Sprawdziłem różnicę między mną a kandydatem PiS. Plus jak ta różnica ma się do głosów nieważnych. Na szczęście jest znacząca, operacja z udowadnianiem, że wszystkie głosy nieważne można przypisać mojemu kontrkandydatowi z PiS, jest bez sensu - odpowiadał były szef NIK. 

Jego zdaniem protesty to "zorganizowana akcja polityczna, z jaką nie mieliśmy do czynienia po 1989 roku". - PiS chodzi o głosy nieważne. Gdy ludzie nie mieli alternatywy, to wrzucali puste karty. Uzasadnienie PiS jest wbrew ordynacji wyborczej. Niech PiS ją dokładnie przeczyta. Podstawą kwestionowania wyników wyborów jest informacja o naruszeniu ordynacji wyborczej - mówił Kwiatkowski. 

Podkreślał, że zupełnie inaczej wygląda sytuacja z protestami Koalicji Obywatelskiej. - Spójrzmy na okręg nr 2 w Legnicy. Było tam trzech kandydatów. Jeden z nich, startujący z niezależnego komitetu, miał przy nazwisku logo komitetu wyborczego Lewica. A kandydat KO przez tę lewicę był faktycznie popierany. To jest wprowadzenie w błąd. Kandydat z logiem Lewicy dostał 1/4 głosów. Dla mnie absolutnie przesłanka do tego, żeby poważnie rozważać unieważnienie wyborów w tym okręgu - mówił Kwiatkowski. 

Nowy Senat

Były szef NIK opowiadał też o tym, jak powinna wyglądać praca nowego Senatu. Jego zdaniem izba wyższa powinna tworzyć i wysyłać je do Sejmu jak najwięcej projektów ustaw - "zasypywać pisowską większości ustawami, które będą dla niej niewygodne". Ma też pomysł, czego takie ustawy powinny dotyczyć. - Jeżeli wiemy, że służbę zdrowia mamy najgorszą w UE, to oznacza, że mimo wzrostu gospodarczego pieniędzy na to jest coraz mniej. Tym chcę się zająć. Senat jest też naturalnym miejscem do wzmacniania samorządów. Sejmowi będzie trudno odrzucać takie projekty, które będą na przykład zwiększały fundusze na najważniejsze dla Polaków sprawy - wyjaśniał Kwiatkowski.  

- Senat nie może być tylko hamulcowym złych projektów wychodzących z Sejmu. To musi być miejsce, gdzie tworzymy dobre prawo - podsumował były prezes Najwyższej Izby Kontroli, który poprzednio w Senacie zasiadał po wyborach w 2007 roku.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM