Wybory prezydenckie 2020. Kogo powinny wystawić najważniejsze ugrupowania? [SONDAŻ]

Andrzej Duda, Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Adrian Zandberg i Krzysztof Bosak - na takich kandydatów w wyborach prezydenckich powinny postawić największe partie, wynika z sondażu IBRiS dla czwartkowej "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS wynika, że PiS w wyborach prezydenckich powinien postawić na Andrzeja Dudę (56,5 proc.). "28,7 proc. badanych uważa, że Platforma Obywatelska powinna postawić na wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską, 38,4 proc. z kolei opowiada się za tym, żeby PSL postawił na prezesa partii Władysława Kosiniaka-Kamysza. Natomiast blok partii lewicowych, który tworzą SLD, Wiosna i Lewica Razem, powinien wskazać lidera Lewicy Razem Adriana Zandberga - uważa tak 16,6 proc. badanych. Zaś 16,3 proc. wskazuje lidera Ruchu Narodowego Krzysztofa Bosaka jako kandydata Konfederacji Wolność i Niepodległość" - czytamy w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Sprawdzono też, jakich wyborów dokonaliby sympatycy poszczególnych ugrupowań. I tak "wśród wyborców Platformy jest remis: 36 proc. uważa, że najlepszym kandydatem jest były premier Donald Tusk, 36 proc. - że Małgorzata Kidawa-Błońska". Jak wynika z sondażu, tylko 7 proc. wyborców PO w roli kandydata na prezydenta Polski widziałoby Rafała Trzaskowskiego.  "Wątpliwości nie ma za to elektorat PiS. 86 proc. wyborców partii Jarosława Kaczyńskiego twierdzi, że kandydatem powinien być Andrzej Duda. Tylko 10 proc. wskazuje na premiera Mateusza Morawieckiego" - informuje "Rz". 

Sondaż przeprowadzono 18-19 października na próbie 1100 osób. W każdym przypadku badani mieli cztery nazwiska do wyboru oraz opcje: "ktoś inny" i "nie wiem/trudno powiedzieć".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Wybory prezydenckie 2020. Kogo powinny wystawić najważniejsze ugrupowania? [SONDAŻ]
Zaloguj się
  • getz54

    0

    Moim zdaniem powinien powstac niezalezny od zadnej partii, komitet społeczny popierający jedynego kandydata mającego szansę na pokonanie Dudka, Pana Kononowicza. Pomóc mu w zebraniu odpowiedniej ilości podpisów, rejestracji komitetu w sądzie, wyposazenie go w nowy wzorzysty swetr. Kampania prezydencka Dudka, to będzie jeden, nieprzerwany spektakl kościelno - cmentarno - pomnikowy. To jego ulubione ekosystemy. W kazdej roli czuje się komfortowo, czy to w roli ,,świętej pamięci,, czy ,,świętego Andrzeja z Krakowa,, czy roli ,, prezydenta wyklętego,,
    albo ,,nadętego,, Zakończy ten spektakl rolą ,,Janka Wiśniewskiego który padł,, Pan Kononowicz powinien w tym czasie skupic się na nawróceniu na wiarę katolicką plemion na wschód od Wisły. Nauczyc ich rozpoznawania i nazywania swoich uczuc, wstydu, zazdrości, nienawiści, chęci zemsty. Wytłumaczyc im na czym polega demokracja, odpowiedzialnośc za państwo, jakie znaczenie dla społeczeństwa ma kultura i sztuka, ze bogactwo i zamoznośc wynikają z pracy, a nie są darem od księdza wymodlonym u boga, czy rozdanym przez PiS ze
    wspólnych podatków. Plemiona z Podlasia, Podkarpacia, Małopolski, Lubelszczyzny, mają problem ze zrozumieniem tych podstawowych wiadomości, na których opiera się współczesna cywilizacja. Dudek jest zaprzeczeniem tych wartości, dlatego uświadomienie jego elektoratu da panu Kononowiczowi zwycięstwo w pierwszej turze i nie dopuści jednocześnie do kompromitacji ewentualnych kandydatów innych partii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX