Bogdan Zdrojewski: Platformie Obywatelskiej nie wystarczy lifting, potrzebna jest rewolucja

- Jesteśmy w stanie krytycznym. Tu nie wystarczy lifting, potrzebna jest rewolucja, która obejmie nie tylko kwestie personalne, ale też organizacyjne czy programowe - tak o sytuacji Platformy Obywatelskiej mówił w TOK FM Bogdan Zdrojewski, nowy senator KO.
Zobacz wideo

Zgodnie z informacjami tygodnika "Wprost", w środę wieczorem odbyło się spotkanie kluczowych polityków Platformy Obywatelskiej zorganizowane przez Stanisława Gawłowskiego. Uczestniczyć w nim miało około 60 osób, w tym szefowie regionów. Jeden z informatorów tygodnika miał powiedzieć, że politycy spotkali się po to, by obalić Grzegorza Schetynę.

Bogdan Zdrojewski, pytany w TOK FM, czy uczestniczył w tym wydarzeniu, odparł: "Byłem na kilku spotkaniach. Spotkałem się także z paroma osobami przy tej okazji". Jak dodał, były to rozmowy "podsumowujące kadencję i recenzujące pewne aktywności, ale bez żadnych konkluzji i wniosków politycznych". - Ja zresztą biorę udział w tej chwili w wielkiej ilości różnych spotkań. Zarówno w szerszych, jak i węższych grupach. Ciekawi mnie opinia szefów regionów, ale też innych osób nie tylko z Platformy Obywatelskiej czy Koalicji Obywatelskiej, ale też z innych gremiów - mówił Zdrojewski.

"Jesteśmy w stanie krytycznym"

Nowo wybrany senator w przeszłości krytykował działania Grzegorza Schetyny już nie jeden raz - między innymi po ubiegłorocznych wyborach samorządowych czy w maju - po wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Uważam, że moja krytyka była dość konstruktywna, merytoryczna, pozbawiona jakichkolwiek emocji czy wniosków ad personam. Jak dziś widzę, że ta krytyka wobec Grzegorza Schetyny urosła, to jednak zwracam uwagę na jego zasługi, bo nie chciałbym, żeby tutaj zabrakło pewnej równowagi - wskazał gość TOK FM.

Z drugiej strony Zdrojewski wskazał, że jego zdaniem Platforma Obywatelska "jest w stanie krytycznym". - Tu nie wystarczy lifting, potrzebna jest rewolucja, która obejmie nie tylko kwestie personalne, ale też organizacyjne czy programowe - powiedział.

Zdaniem Zdrojewskiego, dla PO kluczowe powinno być teraz odzyskanie wiarygodności. Polityk wskazał, że partia się bardzo rozdrobniła i w wielu działaniach była reaktywna, przez co "najważniejszy - centrowy i zdroworozsądkowy wyborca PO utracił przekonanie, że może się łatwo z tą partią identyfikować".

Pytany przez redaktor Lewicką, czy nie podoba mu się skręt Platformy w lewo powiedział: "Ja tego nie mówię. Ważne jest, żeby PO była szeroką formacją, żeby miała lewe i prawe skrzydło, czyli taką wrażliwość socjalną i profeministyczną, ale też żeby miała skrzydło konserwatywne". - A wydaje mi się, że rozmaitymi aktywnościami wszystko się pogubiło i zginęły pryncypia, zarówno programowe, jak i wartościowe - nadmienił.

Kto będzie Marszałkiem Senatu?

W drugiej części rozmowy Bogdan Zdrojewski był pytany o sytuację w Senacie i o to, kto będzie nowym marszałkiem tej izby. Polityk wskazał, że "naturalnym kandydatem jest Bogdan Borusewicz". - Piękna karta, był dobrze ocenianym marszałkiem - wskazał. Dodał jednak, że kandydaci do pełnienia tej funkcji powinni być wybrani wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym, Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Koalicją Obywatelską i niezależnymi.

- Żadna kandydatura, w tym moja, nie powinna się pojawiać w przekazach medialnych, bo szkodzi to zarówno wzajemnemu zaufaniu i tej dobrej inicjacji całego procesu budowy zespołu w Senacie - odparł.

Dopytywany, kiedy poznany nazwisko kandydata - Zdrojewski odparł, że prawdopodobnie 12 listopada.

Martwi mnie polityka personalna Ministerstwa Kultury

Na koniec redaktor Lewicka pytała swojego gościa o zmiany w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Jak informowaliśmy w TOK FM, minister kultury Piotr Gliński nie przedłużył kadencji obecnej dyrektor Małgorzaty Ludwisiak i bez konkursu powołał jej następcę, którym ma być Piotr Bernatowicz.

- Martwi mnie polityka personalna Ministerstwa Kultury i staram się ją recenzować rzadko - przyznał Zdrojewski, który od 2007 do 2014 roku pełnił funkcję szefa MKiDN. - Ta polityka jest po pierwsze skierowana ku przeszłości, a po drugie - jest wyraźnie nastawiona na cenzurowanie aktywności artystów, co dla mnie jest absolutnie niedopuszczalne. Redukuje różnorodność, która jest największą siłą kultury - dopowiedział gość TOK FM.

Całej rozmowy z Bogdanem Zdrojewskim posłuchaj w Aplikacji TOK FM!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Bogdan Zdrojewski: Platformie Obywatelskiej nie wystarczy lifting, potrzebna jest rewolucja
Zaloguj się
 • oko2009

  Oceniono 2 razy 2

  Pan Zdrojewski co do przebudowy Platformy ma rację. Tylko pytanie z czego wynika ta jego opinia. Czy jest to przemyślenie, czy odwet na Schetynie za ostatnie wybory, kiedy Zdrojewski deklarował razem z żoną, że będą startować z list PSL. Potem zmienili zdanie i polubili od nowa PO..

 • kap_jeden

  Oceniono 3 razy 1

  jeśli nie będzie rewolucji w PO , to Duda już ma wygrana w kieszeni, bo czołowy partacz i organizacyjny niedojda Robert Tyszkiewicz poprowadzi kolejna spie...ną kampanie wyborcza , wycinając dla siebie i Schetyny ewentualna konkurencje w partii oraz skutecznie gasząc jakikolwiek zapał w ludziach. Nie jest on wyjątkiem, wystarczy zobaczyć na przykład uwiąd starczy na przykład PO w Krakowie

 • tomaselli

  0

  Alez oczywiscie potrzeba rewolucji , zeby pan Zdrojewski mogl objac staanowisko przewodniczacego. Tak nas , zwyklych ludzi podpuszczaja rozne szumowiny od poczatku swiata, zeby na naszych plecach wdrapac sie na szczyty .
  Potem o ludziach zapominaja , ba stajemy sie nawet ich wrogami. Najwyzszy czas wyciagnac z tego wnioski.

 • getz54

  Oceniono 3 razy -1

  Bezustannie jesteśmy poddawani ewolucji, czy nam się to podoba czy nie. Elektorat PO jest grupą ludzi wykształconych, zaradnych zyciowo, nieskorych do awantur, okłamywania, wykorzystywania do szczucia na innych ludzi. PO jest grupą ludzi szanujących prawo, uczciwośc, mających szacunek dla wiedzy, kultury i sztuki. PO od wielu lat powoli odchodziła od pewnych wartości, dziadziała na oczach swojego elektoratu. Kalkulowała co im się opłaci, kupczyła wartościami, szła na daleko idące kompromisy z kościołem katolickim, taką drogę ewolucji wybrała w zderzeniu z agresją PiS. Ta droga zaprowadziła ich prosto do zajezdni, zajmą miejsce obok Unii Demokratycznej, Unii Wolności, zadne samooczyszczanie juz nie pomoze, zaśmiecili swoje środowisko naturalne nieodwracalnie. Tak się gra jak przeciwnik pozwala, sztuką jest jednak narzucic przeciwnikowi swój styl gry, nie wdawac się z nim w boiskowe awantury, brutalne faule. Ale dostrzegam w tym mrocznym tunelu światełko. To Pan Donald Tusk ze swoim europejskim i światowym doświadczeniem i Pan Jazdzewski z jasno określonym stanowiskiem dotyczącym utylizacji szamba, jakim jest kościół katolicki. Bez marginalizacji kościoła katolickiego zadna pozytywna zmiana w tym narodzie nie zajdzie, zawłaszczył on nasze zycie od samego poczęcia az do chwili śmierci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX