Kto kandydatem PiS na premiera i marszałków? Oficjalnie podano nazwiska

W czwartek klub Prawa i Sprawiedliwości zebrał się na wyjazdowym posiedzeniu w Ożarowie Mazowieckim. Po zakończeniu części oficjalnej szef klubu Ryszard Terlecki poinformował dziennikarzy o tym, kogo partia rekomenduje na stanowisko premiera, marszałka Sejmu i Senatu.
Zobacz wideo

Jak mówił Ryszard Terlecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu podczas spotkania przedstawił trzy kwestie. - Nasz klub będzie rekomendował Elżbietę Witek na marszałka Sejmu IX kadencji, że naszym kandydatem w wyborach na marszałka Senatu będzie Stanisław Karczewski oraz że nasz klub będzie rekomendował Mateusza Morawieckiego na funkcję premiera rządu RP - oświadczył w rozmowie z dziennikarzami Terlecki.

Dopytywany czy podczas spotkania poruszono też kwestie personalne jeśli chodzi o skład nowego rządu Terlecki odparł, że nie. - To wszystko jeszcze trwa. Są konieczne ustalenia, także ustalenia w gronie sojuszników, partii, które tworzą Zjednoczoną Prawicę - zaznaczył.

Kiedy decyzje ws. składu rządu?

Terlecki poinformował jednocześnie, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie kierownictwa partii, czyli Prezydium Komitetu Politycznego z liderami sojuszniczych partii - Solidarnej Polski i Porozumienia. - Tam zapadną decyzje co do składu przyszłego rządu - podkreślił.

Szef klubu PiS mijającej kadencji pytany czy to oznacza, że w przyszłym tygodniu poznamy skład Rady Ministrów stwierdził: "Nie jest to może takie pilne, te rozmowy pewnie, co do szczegółów będą trwały". - To chodzi nie tylko o ministrów konstytucyjnych, przecież jest liczne grono wiceministrów, rozmaitych funkcji, więc to wszystko jeszcze przed nami - dodał Terlecki.

Pierwsza oficjalna część spotkania parlamentarzystów PiS trwała ok. 1,5 godziny. Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała, że omówiono przebieg kampanii wyborczej oraz wyniki wyborów. - Były też podziękowania dla tych, którzy ciężko pracowali w kampanii, dla kandydatów, a także dla tych posłów, którzy niestety w tych wyborach nie otrzymali mandatów - dodała Czerwińska.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory zdobywając 43,59 proc. poparcia, co dało im 235 mandaty w Sejmie. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 27,4 procent wyborców (134 mandaty). Trzecie miejsce zdobyła Lewica z wynikiem 12,56 proc. (49 mandatów). W Sejmie znajdzie się jeszcze Koalicja Polska PSL i Kukiz'15 - 8,55 proc. poparcia (i 30 mandatów) oraz Konfederacja - 6,81 proc. (11 mandatów). 

DOSTĘP PREMIUM