Jarosław Kaczyński marszałkiem seniorem w nowym Sejmie? Bardzo duże szanse ma też... Macierewicz

Jeszcze tydzień temu sugerowano, że to posłanka KO może otrzymać prestiżową funkcję. Teraz szanse Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej spadły prawie do zera. Marszałkiem seniorem może zostać prezes PiS, choć pod względem wieku jest dopiero na piątym miejscu wśród 460 posłów.
Zobacz wideo

Kilka dni temu rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski informował, że marszałkiem seniorem w Senacie będzie Barbara Borys-Damięcka z Koalicji Obywatelskiej, a w Sejmie funkcję tę pełnić prawdopodobnie będzie Iwona Śledzińska-Katarasińska (również z KO), która jest najstarszą wiekiem posłanką.

Teraz prezydencki minister Krzysztof Szczerski przekonuje jednak, że wypowiedź rzecznika została nadinterpretowana, a  decyzja ws. marszałków seniorów jeszcze nie zapadła. - W tym roku obchodzimy 30. rocznicę wychodzenia Polski z komunizmu i pan prezydent bardzo wyraźnie, także w rozmowie z nami w Kancelarii, powiedział, że chciałby, żeby marszałek-senior był osobą, która będzie, tak jak wcześniej świętej pamięci Kornel Morawiecki, w pewnym sensie personifikował ten wysiłek Polaków w walce o wolność (…). Chciałby, żeby ta osoba była osobą w jakimś stopniu symboliczną - powiedział w poniedziałek w Radiowej Jedynce szef Gabinetu Prezydenta RP.

Jak dodał, Andrzej Duda poprosił o listę najstarszych wiekiem posłów i "spośród tej listy zapewne dokona wyboru".

Iwona Śledzińska-Katarasińska "kontrowersyjną postacią"

Politycy Prawa i Sprawiedliwości otwarcie mówią, że Iwona Śledzińska-Katarasińska nie jest - ich zdaniem - dobrą kandydatką na tak zaszczytną funkcję. Przypominają, że posłanka była oskarżana o to, że w marcu 1968 roku przyłączyła się do antysemickiej nagonki i publikowała antyżydowskie teksty. - To postać kontrowersyjna; jeżeli prezydent Andrzej Duda nie chciałby powoływać jej na marszałka seniora Sejmu, byłaby to zdecydowanie trafna decyzja - tak o Śledzińskiej-Katarasińskiej wypowiadał się dziś rzecznik rządu Piotr Muller.

Marszałek senior jest powoływany przez Prezydenta RP do prowadzenia pierwszego po wyborach posiedzenia izby. Przeważnie jest to najstarszy wiekiem poseł lub posłanka (senator lub senatorka).

Krzysztof Szczerski zaznaczył jednak w poniedziałek, że "automat w tej sprawie nie działa" i wiek nie jest jedynym wyznacznikiem.

Kaczyński na marszałka?

Śledzińska-Katarasińska jest rzeczywiście najstarszą posłanką - ma 78 lat. Tylko o rok młodszy jest Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji. Na kolejnych miejscach znajdują się Dariusz Rosati (dziś w PO, w przeszłości należał do PZPR, co dla PiS może być mocnym argumentem - red.) ), który ma 73 lata, Antoni Macierewicz (lat 71) oraz Jarosław Kaczyński (lat 70). Według doniesień dziennika "Fakt" to właśnie prezes Prawa i Sprawiedliwości miałby zostać w Sejmie marszałkiem seniorem.

Przypomnijmy, pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji planowane jest na 12 listopada. Kilka dni temu zarówno posłowie, jak i senatorowie odebrali zaświadczenia o wyborze, a nowi posłowie, którzy w łamach sejmowych zasiądą po raz pierwszy - odbyli specjalne szkolenia.

W Sejmie nowej kadencji zasiądą przedstawiciele pięciu formacji politycznych. PiS zdobyło 235 mandatów, Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) - 134, Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem) - 49, PSL - 30 oraz Konfederacja - 11. Jeden mandat przypadnie posłowi Mniejszości Niemieckiej.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM