Tuleya o "komplementach" od Kaczyńskiego: Żałuję, że od pięknych, młodych dziewczyn nie słyszę takich słów

- Sądy są ostatnią barykadą. Przypominam, że obrońcy ostatniej barykady nigdy się nie poddają i nigdy nie uciekają - mówił w TOK FM sędzia Igor Tuleya.
Zobacz wideo

Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, otrzymał nagrodę im. Edwarda J. Wende. Kapituła nagrody doceniła rzetelność zawodową sędziego, który pomimo politycznych nacisków sprzeciwia się zmianom w sądownictwie wprowadzanym przez PiS.

Tuleya jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych członków stowarzyszenia "Iustitia", które pod rządami PiS regularnie staje w obronie niezależności sądów.  Rzecznicy dyscyplinarni dla sędziów przesłuchiwali go w sprawie pytań prejudycjalnych, które 4 września 2018 zadał Trybunałowi Sprawiedliwości UE, a także w sprawie udziału w festiwalu Pol’and’Rock Jerzego Owsiaka, podczas którego wypowiadał się na tematy związane z sądownictwem.

Igor Tuleya stwierdził w TOK FM, że obecnie w Polsce powstał nowy rodzaj sędziego - "sędzia obywatelski". 

- To sędzia, który wyszedł do ludzi i rozmawia z nimi, uczestniczy w debacie publicznej dotyczących spraw ważnych dla sędziów, czyli niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Nie chodzi o to, że taki sędzia edukuje ludzi, a jeżeli już, to jest to dialog, a nie pouczanie - tłumaczył. - Taka edukacja idzie w obie strony. Uczymy się, jak ludzie rozumieją prawo, czego oczekują od sądów - dodał. 

Wśród oczekiwań, jak mówił Tuleya, często pojawia się postulat, żeby zmienił się język, jakim pisane są uzasadnienia wyroków, bo obecnie jest zbyt urzędniczy. - Obywatele oczekują, że sędzia będzie mówił ludzkim językiem - mówił gość audycji Piotra Najsztuba. 

Nie jesteśmy politykami

Sędzia wyraził też nadzieję, że działalność Iustitii nie jest odbierana jako działalność polityczna. Podkreślił, że sędziowie wypowiadają się publicznie jedynie na tematy związane z prawem. 

- Nasi przeciwnicy próbują przyszyć nam łatkę polityków, ale w dzisiejszych czasach taki argument jest komiczny. Politykami jest Rada Języka Polskiego, która wyśmiała “paski” w TVP, lekarze-rezydenci, nauczyciele - argumentował. 

Prowadzący audycję Piotr Najsztub zapytał, czy zdaniem sędziego, pod rządami PiS można się spodziewać wyroków politycznych. 

- Jestem osobą depresyjną, myślę, że prędzej czy później czekają nas takie rozstrzygnięcia. To już nie są rządy prawa, tylko rządy prawem. Prawo i organy ścigania często są wykorzystywane instrumentalnie przez rządzących. Mnożą się akty oskarżenia, których wysłanie - w oczach opinii publicznej, jest równoznaczne ze skazaniem - krytykował sędzia Tuleya. - Proszę zwrócić uwagę, że sędziowie, którzy wydają wyroki zgodnie z prawem i słusznie wydają wyroki uniewinniające, ponoszą tego konsekwencje - kontynuował. 

Igor Tuleya przypomniał też niedawne słowa Jarosława Kaczyńskiego, który przekonywał, że sądy są “ostatnią barykadą” przeszkadzającą w “naprawieniu państwa”. Sędziów, którzy byli na Pol’and’Rock  określono mianem "błotnych sędziów".

- Uważam, że to cudowne komplementy. Żałuję, że od pięknych, młodych dziewczyn nie słyszę takich słów. Tak, sądy są ostatnią barykadą. Przypominam, że obrońcy ostatniej barykady nigdy się nie poddają i nigdy nie uciekają. Do końca będziemy bronili tych wartości - deklarował. 

Nagroda im. Wendego przyznawana jest osobom, które działają zgodnie z zasadami etyki zawodowej i profesjonalizmu, wyróżniły się niezłomną postawą, działają na rzecz praw obywatelskich i praw człowieka.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (93)
Tuleya o "komplementach" od Kaczyńskiego: Żałuję, że od pięknych, młodych dziewczyn nie słyszę takich słów
Zaloguj się
 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 46 razy 36

  Sędzia Tuleya okazał się nie do połknięcia przez mafię Jarosława Kaczyńskiego.

 • darek655

  Oceniono 36 razy 30

  Szacun Panie Sędzio!

 • lechupo

  Oceniono 30 razy 26

  On się nie sprzeciwia zmianom wprowadzanym przez PiS. Tylko łamaniu prawa. W każdej postaci.

 • sosna726

  Oceniono 23 razy 21

  Panie Igorze, młode dziewczyny, owszem, ale maja pstro w głowie. Ja, emerytka, powiadam: rób tak dalej, nie przerywaj, walcz i barykady za nic nie opuszczaj. I jeszcze: z Panem - nawet w błocie. Serdeczności - emerytka :)

 • czarnyminio

  Oceniono 16 razy 14

  Tak ten świat stworzył Pan Bóg, że jest sędzia Tuleya i daje się wylosować sędzia Świderski.

 • j-ugo

  Oceniono 13 razy 13

  Podstawą demokracji jest trójpodział władzy. Ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza.

 • optymistaa43

  Oceniono 17 razy 13

  Panie sedzio,tak trzymac,brawa dla Pana.

 • oloros11

  Oceniono 18 razy 12

  czapki z głów
  dopóki nie :zdobędą sadow" tzw dobra zmiana nie ruszy dalej - bez swoich sędziów nie mogą zniszczyć samorządów a później lub równolegle mediów
  ten warunek jest niezbędny
  w przypadku sadow nie mogą robić tego co z instytucjami państwa które mogą dublować i swoie wyoisazac w pieniądze
  gawiedz przebiera nozkami bo wie ze w Polsce zawsze znajda się szmaty gor=towe do Dobrej Zmiany
  tylko co się stanie wcześniej - bo konsekwencje gospodarcze tej dobrej zmiany mogą bardzo przyspieszyc

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX