Zamieszanie ze słowami minister Emilewicz o nowym podatku. Leszczyna: To Zjednoczona Prawica w pigułce

- PiS chce spełnić kilka swoich obietnic, no to trzeba wprowadzić oprócz tych wszystkich podatków jak np. opłata wodna, przejściowa, mocowa, recyklingowa, no to będziemy mieli tą od hipermarketów - tak o nowym podatku od sklepów powiedziała Izabela Leszczyna (PO).
Zobacz wideo

- Przygotowywaliśmy rozwiązanie podatkowe, tzw. congestion tax - podatek od sklepów wielkopowierzchniowych uzależniony od trudności, jakie takie sklepy tworzą w tkance miejskiej - zapowiedziała we wtorek rano minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.  Podatek nałożony na sklepy w takim przypadku miałby zależeć np. od zwiększonych korków, czy dodatkowych inwestycji drogowych, które muszą powstać w pobliżu dużych sklepów.

Minister najpierw stwierdziła, że wspomniany podatek mógłby zostać wprowadzony na początku przyszłego roku. Potem jednak prostowała swoje słowa, że konkretnych propozycji jeszcze nie ma i jest to zadanie na najbliższe miesiące.

"Potrzeba pieniędzy na finansowanie obietnic"

Jak komentowała w rozmowie z Karoliną Lewicką w TOK FM Izabela Leszczyna z PO ta sytuacja to "Zjednoczona Prawica w pigułce". - Jarosław Gowin pewnie przyszedł do Kaczyńskiego i powiedział, że nie godzi się na zniesienie 30-krotności limitu składek na ZUS. Szef PiS mu pewnie odpowiedział, że okej, ale przynieś nam do budżetu brakujące miliardy. Więc Gowin zaczął myślę, co może zrobić, jakie rozwiązanie zaproponować, żeby zostało przyjęte entuzjastycznie przez wyborców prawicy - mówiła Leszczyna.

Jej zdaniem, dzięki propagandzie partii, wyborcy Zjednoczonej Prawicy w taki sposób potraktują kolejną próbę ustanowienia podatku handlowego. - Bo on będzie bił w tych wstrętnych, złych kapitalistów z zagranicy, którzy nie płacą u nas podatków. Co jest bzdurą - przekonywała Leszczyna. 

Oceniła także, że taka inicjatywa  to jedynie pomysł partii rządzącej na dodatkowe środki na realizację kampanijnych obietnic. - PiS chce spełnić kilka swoich obietnic, no to trzeba wprowadzić oprócz tych wszystkich podatków jak np. opłata wodna, przejściowa, mocowa, recyklingowa, no to będziemy mieli tą od hipermarketów, a uzasadnienie pani minister Emilewicz jest żenujące - mówiła w "Wywiadzie Politycznym" w TOK FM była wiceminister finansów. Według niej jedną z obietnic, którą PiS musi spełnić jest 13. emerytura, na którą w ZUS nie ma pieniędzy i dlatego jest konieczny transfer tych pieniędzy z budżetu państwa. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM