RPO Adam Bodnar o protestach wyborczych PiS: Wynik prawdopodobnie będzie taki sam jak w przypadku okręgu nr 75

We wtorek Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie pierwszego z protestów wyborczych PiS. Sędziowie uznali, że nie dojdzie do ponownego przeliczenia głosów w okręgu, w którym członkini Wiosny wygrała z kandydatem PiS. Zdaniem RPO, prof. Adama Bodnara, wszystkie okoliczności wskazują, że w sprawie pozostałych protestów partii rządzącej Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych podejmie taką samą decyzję.

Wczoraj Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego podjęła decyzję w sprawie pierwszego z protestów wyborczych PiS, dotyczącego senackiego okręgu nr 75. Sędziowie nie nadali sprawie dalszego biegu, co oznacza, że protest nie będzie rozpoznawany merytorycznie, więc nie będzie ponownego liczenia głosów w okręgu. Dzisiaj powinniśmy poznać decyzje SN w sprawie kolejnych dwóch protestów. 

Decyzja SN nie zaskoczyła prof. Adama Bodnara.  - Wszystkie okoliczności - opinie ekspertów, opinia Państwowej Komisji Wyborczej, żeby pozostawić je bez rozpoznania, no i dotychczasowe orzecznictwo w podobnych sprawach - wskazują na to, że wynik prawdopodobnie będzie taki sam, jak w przypadku okręgu nr 75 - mówił w Poranku Radia TOK FM Rzecznik Praw Obywatelskich. Prowadzący program, Jacek Żakowski, pytał, czy wobec tego wcześniejsze obawy o to, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych będzie organem władzy Prawa i Sprawiedliwości są bezpodstawne. - Zobaczymy. To jest bardzo trudny moment, jeśli chodzi o analizę - mówił prof. Bodnar, przypominając, że czekamy obecnie na wyrok TSUE w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej SN, również powołanej przez nową KRS. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosi decyzję 19 listopada

RPO zwrócił także uwagę na to, że osobami oceniającymi protesty wyborcze są trójki sędziowskie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. - Te osoby mają swój życiorys, mają swoje tytuły naukowe, mają swoją historię zawodową. Oni doskonale wiedzą, że te orzeczenia będą na różne sposoby analizowane. Całe życie zawodowe jeszcze przed nimi i opinia publiczna będzie oceniała ich działalność - stwierdził. 

"Tęczowy Piątek"

Jacek Żakowski pytał także prof. Adama Bodnara, czy po "Tęczowym Piątku", który odbył się w minionym tygodniu, RPO jest dumny z nauczycieli i uczniów czy raczej zaniepokojony. Gość TOK FM wskazał, że raczej towarzyszy mu to drugie uczucie. - W wielu szkołach udało się przeprowadzić akcje solidarności i okazania szacunku młodzieży nieheteronormatywnej, ale myślę, że w szkołach coraz bardziej panuje atmosfera zastraszenia - mówił, tłumacząc, że chodzi o działanie wobec zasady "lepiej nic nie zrobić, bo po co mieć kłopoty, po co mieć wizytę kuratorium, rodziców, którzy protestują przeciwko rzekomej ideologizacji szkoły". 

- Mam wrażenie, że cała dyskusja na temat praw osób LGBT, układa się w całość tworzenia niechęci i wręcz nienawiści w stosunku do tych osób i stopniowego wykluczania ich z normalnego funkcjonowania w naszej wspólnocie - podkreślił profesor. 

RPO zwrócił także uwagę na brak poparcia eurodeputowanych Prawa i Sprawiedliwości dla rezolucji Parlamentu Europejskiego potępiającej stosowanie kar dla osób homoseksualnych w Ugandzie. - PiS broni się, że poparli jeden punkt, który protestuje przeciwko karze śmierci. W rezolucji znajdował się fragment, który mówi, że zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową jest częścią międzynarodowego kanonu praw człowieka. Mam wrażenie, że dla wielu osób z partii rządzącej ochrona praw osób LGBT to jest coś, co w ogóle nie wchodzi w zakres praw ochrony konstytucyjnej - podsumował prof. Adam Bodnar.

Rozmowy posłuchasz także na telefonie w aplikacji TOK FM. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (8)
Prof. Adam Bodnar o protestach wyborczych PiS: Wynik prawdopodobnie będzie taki sam jak w przypadku okręgu nr 75
Zaloguj się
 • robertes777

  Oceniono 1 raz 1

  Standardy WHO dot. edukacji seksualnej w Europie - Podstawowe zalecenia dla decydentów oraz specjalistów zajmujących się edukacją i zdrowiem, szczególnie czytelne jest zestawienie przedstawiające zakres czynności i czego nasze dzieci mają być uczone – ja byłem w ogromnym szoku - strony 27-51 (plik w załączniku). Będą uczyć nasze dzieci gdzie mają szukać pomocy i na pewno nie będą to rodzice. Wiek 0-4 np. zabawa w lekarza, wyrażanie potrzeb i życzeń. Wiek 4-6 związki osób tej samej płci, moje ciało należy do mnie. Wiek 6-9 antykoncepcja i masturbacja, współżycie. Wiek 9-12 pierwsze doświadczenia seksualne, pozytywny wpływ seksualności na dobre samopoczucie. I nie dajcie się - Drodzy Słuchacze - zwieść informacjom, iż nie chodzi o uruchomienie lawiny. W internecie można wyszukać filmiki dla małych dzieci, a propagujące czerpanie zadowolenia z ciała, masturbacja, wytrysk, zabawy swoim ciałem. Ostatecznie w głowie dziecka pozostanie już nie tylko ciekawość, ale uzależnienie od seksualności, a wiemy, że jest to bardzo mocny bodziec. Mówi się o nałogowych palaczach, o alkoholikach, uzależnionych od hazardu, ale mało mówi się o uzależnionych od seksu. Wszystkie mają wspólne cechy:
  -środek uzależniający jest konsumowany nawet wtedy, kiedy nie daje już poczucia szczęścia -powoli następuje zanik kontroli -środek uzależniający używany jest w celu oderwania się od rzeczywistości-osoba pozostaje w nałogu, pomimo pojawiających się negatywnych konsekwencji lub problemów zdrowotnych. Pozornie środowisko LGBT jest takie szczęśliwe, ale dlaczego - wg statystyk światowych – blisko połowa gejów popełnia samobójstwo? Czyżby właśnie ze szczęścia? A może jednak szczęście nie zagościło, choć tak pięknie to wszystko wyglądało. Czy to nie dziwne, że w Stanach Zjednoczonych wśród mieszkańców jest 4% samobójców, a wśród gejów 40% - dla mnie bardzo zastanawiające. Prześladowani czarnoskórzy obywatele, to promil samobójców; czym to wszystko jest spowodowane?

 • robertes777

  Oceniono 1 raz 1

  Niech tok fm i IKEA zareaguje na naruszenie godności tego jednego pracownika, bo On z swoje przekonania został publicznie osądzony, pokrzywdzony - i to ma być tolerancja.

 • robertes777

  Oceniono 1 raz 1

  czy kleptomania to choroba czy oszustwo? Kleptomiania została zdefiniowana jako powtarzająca się niemożność powstrzymania się od kradzieży. Kleptomania należy do zaburzeń z grupy "nieprawidłowe nawyki i zaburzenia kontroli popędów". Tymczasem WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) nie pozostawia miejsca na żadne jałowe dywagacje, klasyfikując kleptomanię wśród zaburzeń mentalnych i behawioralnych, a dokładnie – jako zaburzenia w kontrolowaniu impulsów, powodujących naszym zachowaniem. Obok kleptomanii w tej samej grupie występują: piromania, nałogowe upodobanie do hazardu oraz trichotillomania – niekontrolowany przymus wyrywania sobie włosów. Wspólne cechy to: brak walki z popędem, napięcie przechodzące w uczucie ulgi, euforii lub rozkoszy podczas dokonywania czynu, powtarzalność czynu. Jakże powyższe odpowiadają cechom reprezentowanym przez środowisko LGBT, ale tu nie mówi się o chorobie. Jeśli chodzi o jakiekolwiek działania tych środowisk w szkołach … Jak wielu obecnie mówi np. o chrzcie czy wierze - niech dziecko wybierze jak będzie dorosłe, a więc nie propagujcie w szkołach, bo można by zapytać czy są rodzice gotowi na akceptację zachowań typu nekrofilia. Skłonność ta nie odnosi się wyłącznie do ludzkich zwłok, ale również do praktyk z osobami śpiącymi lub nieprzytomnymi. MIEJMY TOLERANCJĘ !?!?

 • robertes777

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe, że dyskryminuje się - rzekomo - i polega na braku przychylności do zwolenników LGBT. Ciekawe, że w latach 1960-1990 rzadko można było spotkać osoby o innej orientacji, a w ostatnich latach można zauważyć dziwny wysyp. Przecież 16-20 latkowie się nie ukrywali; może w ostatnim czasie zostali czymś zaciekawieni, zaciągnięci, zobaczyli coś nowego, chcą być trendy ... Czy zauważa się dyskryminację na polu płciowości - ja tego nie widzę, a mam dzieci w 4 szkołach; no może jedynie poprzez organizację anty-marszów, ale nie jest to dyskryminacja a protest. Natomiast dziś widać dyskryminację np. zwolenników kościoła, moherów, dyskryminację osób bezdomnych i alkoholików spotykanych na ulicach (czy jest ktoś skłonny udzielić im pomocy przedlekarskiej?, bo długowłosej blondynce wiem że tak!), dyskryminację uczniów słabszych fizycznie, psychicznie, gorzej radzącym sobie z nauką, grubym, niskim - to zarówno ze strony nauczycieli jak i rówieśników. Dyskryminowani są gorzej sytuowani, dyskryminację widać w odniesieni do rodzin wielodzietnych uznając je m.in. za patologiczne. Człowieka brudnego i śmierdzącego nie wpuszczą do sklepu - to też dyskryminacja. Drukarz, który odmówił druku plakatów LGBT ma ograniczoną wolność, jest dyskryminowany - nie wolno mu drukować co chce. Instruktor, który odmówił zajęć krav maga z osobami LGBT - on już nie może wyrazić swoich poglądów - to też jest dyskryminacja. Z drugiej strony jestem ciekawy kto stanie w obronie zoofilii i nekrofilii. Patrząc na Józefa Kurasia pseud. „Ogień” , na Witolda Pileckiego który przyjął rozkaz i zdecydował się na Auschitz, na Danutę Siedzikównę która krótko przed śmiercią napisała: Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba, zastanawiam się, gdzie są ludzie mocni z charakterem? Gdzie są ludzie wymagający od siebie, nie chwiejący się jak wiatr zawieje. Myślę kto będzie bronił Polski i Polaków? Zastanawiam się, komu poskarży się środowisko lgbtq gdy muzułmanie wytną wielu z nich? Może do Strasburga? Zastanawiam się dlaczego patrząc np. na Szwecję nie wyciągamy wniosków? A może jednak Kościół ma rację mówiąc o trosce za bliźniego, ale zatrzymaniu propagowania lgbt i że przykazania nie ograniczają, ale człowiekowi pomagają.
  W szkołach ma być mowa o dyskryminacji. Ciekawe któremu z przypadków poświeci się najwięcej czasu czy narodowości, czy niepełnosprawności, czy ubóstwu, a może orientacji seksualnej. Ile czasu poświęci się rodzinie - ojciec + matka + dzieci.
  Mamy wolność zgromadzeń. Jeżeli ogromna większość uczestników ma zamiary pokojowe a tylko garstka chce rozróby, trzeba temu zaradzić. Nie jest rozwiązaniem rozwiązywanie tego typu pochodu. Dla pochodu tęczowego (aby się nie odbył) wystarczy aby swój udział zapowiedzieli „kibole” i to byłby powód do odwołania przemarszu, ale w takiej sytuacji padłoby pytanie- od czego jest policja, której celem jest zabezpieczanie zdrowia i mienia i być na straży nietykalności. Uważam, że taki przemarsz powinien mieć swoje określone zasady m.in. żadnych zachowań faszystowskich… powinien być podzielony na sektory i każdy sektor czytelną tablicą oznakowany. W każdym sektorze powinni być funkcjonariusze po cywilnemu i w przypadku niedozwolonych zachować (niezgodnych z prawem lub niezgodnych z zadami przemarszu) powiadamiają odpowiednie służby, które gotowe na przecznicach, na poszczególnych etapach przemarszu sprawnie wyławiają niechcianych i KONIEC.

 • robertes777

  0

  słuchacze radia bądźcie ostrożni; proszę czytać
  www.legalniewsieci.pI/zagrozenia-w-sieci
  soagd.in.net, ZCTI SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ RZGOWSKA 15/15 93-008 ŁÓDŹNumer NIP 8522616974 Numer REGON 362860819 Numer KRS 0000582407
  retrortv.in.net, ZCTI SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ RZGOWSKA 15/15 93-008 ŁÓDŹNumer NIP 8522616974 Numer REGON 362860819 Numer KRS 0000582407
  ZCTI występuje w KRS 0000582407 ZACHODNIOPOMORSKIE Szczecin ul. Świerczewska 7
  Pod adresem w Łodzi występuje również: NeoMedia SEBASTIAN WARDZINSKI NIP 6571249971, REGON 381403920, e-mail: kontakt@neomedia.in.net, nr telefonu +48222139221.
  DANE NIP I REGON SĄ NIEPRAWIDŁOWE I OCZYWIŚCIE NIE MOGĄ WYSTĘPOWAĆ W CEIDG

 • getz54

  0

  Z jednym wyjątkiem jak sądzę panie profesorze. W tej całej zadymie z wynikami wyborów do Senatu PiS-owi chodzi wyłącznie o okręg wyborczy nr 100, w którym wygrał niezalezny kandydat pan Gawłowski. Dla Kaczyńskiego jet on tym kim dla Busha był Bin Laden i Al Zarkawi, a dla Trumpa El Bagdadi. Zemsta na Tusku jest na razie niemozliwa,
  pan Arabski został skazany, a pan Gawłowski musi siedziec. Ten kuternoga z Nowogrodzkiej ma go na czele swojej listy. Pozostałe protesty wyborcze są jedynie zasłoną dymną, ośmieszającą tylko ich autora, posła Sobolewskiego, nową twarz w PiS-ie obok Fogla, do okazywania lekcewazenia i pogardy.

 • irenevonbrick

  0

  To znaczy że Polska to w pełni Demokratyczny kraj.Jak ktoś twierdzi że jest inaczej to niech idzie się leczyć.A zagranica niech od nas się odpie....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX