Zarząd PO nie podjął decyzji ws. wyborów prezydenckich. "Jeśli Tusk chciałby startować, jest oczywistym kandydatem"

Zarząd Platformy Obywatelskiej nie podjął decyzji ws. sposobu wyłonienia kandydata na prezydenta przed elekcją w 2020 roku. W partii przeważa jednak przekonanie, że osoba, która powalczy z Andrzejem Dudą o Pałac Namiestnikowski, powinna zostać wyłoniona w prawyborach. Kolejne posiedzenie zaplanowano na 8 listopada.
Zobacz wideo

W środę w Warszawie obradował zarząd Platformy Obywatelskiej. Wśród głównych tematów pojawiła się obsada Prezydium Senatu i przygotowania do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. W kwestii tych ostatnich żadnych kluczowych decyzji jednak nie podjęto. Jak informuje nasz reporter Roch Kowalski, postanowiono, że za tydzień - 8 listopada - zarząd PO spotka się ponownie i wówczas porozmawia o szczegółach.

Szef PO Grzegorz Schetyna pytany o to, za jakim scenariuszem się opowiada - powiedział, że zależy mu na wyłonieniu reprezentanta, który miałby nie tylko poparcie PO, ale byłby "kandydatem obywatelskim". - Dlatego daliśmy sobie czas do przyszłego piątku - stwierdził szef partii. Zapowiedział też, że PO odezwie się do pozostałych członków Koalicji Obywatelskiej (Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej) ws. wyłonienia jednego kandydata, a także do partii, które z PO współpracowały wcześniej, czyli m.in. PSL i SLD.

Schetyna: Donald Tusk oczywistym kandydatem

Grzegorz Schetyna przyznał, że prawybory są jedną z opcji, która pomogłaby "wybrać najlepszą kandydaturę". Dopytywany o ewentualny start szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - przewodniczący PO odparł, że "jeśli Donald Tusk chciałby startować, jest oczywistym kandydatem Platformy".

Wiceprzewodnicząca PO Ewa Kopacz powiedziała dziennikarzom, że zależy jej, "żeby znaleźć jak najlepszą formę wyłaniania kandydata, absolutnie nie różnicując który z nich jest lepszy".

- Chciałabym, żebyśmy wygrali wybory prezydenckie. Trzymam za to kciuki, będę bardzo aktywnie w tym uczestniczyć - mówiła eurodeputowana KO.

Kopacz zaznaczyła, że Andrzej Duda - obecnie urzędujący prezydent, ale też zapewne kandydat PiS na to stanowisko już dziś prowadzi bardzo intensywną kampanię, choć robi to nieoficjalnie.

- On ma tę przewagę, że urzęduje, pokazuje się, jego spotkania relacjonują telewizje. Wiec niewątpliwie on już robi tę kampanię i to dość intensywnie - oceniła była premier. - Więc każdy, kto będzie chciał wystartować jako jego kontrkandydat będzie musiał pracować dwa razy mocniej i dwa razy szybciej i myślę, że kandydat, który będzie wyłoniony przez PO, będzie bardzo pracowity - dodała.

Oprócz dyskusji związanej z wyborami prezydenckimi, Jan Grabiec (rzecznik PO) poinformował po spotkaniu zarządu, że burmistrz stołecznej dzielnicy Włochy Artur W. został w środę przez Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej wykluczony z partii. Jak wskazał Grabiec, decyzja władz PO była w tej sprawie jednomyślna. Wcześniej Artur W. był zawieszony w prawach członka ugrupowania.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM