13-ste emerytury będą niższe niż obiecano? Rząd może na tym zaoszczędzić nawet 600 mln złotych

Obiecane przez PiS 13-ste emerytury mają wynosić równowartość najniższego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Sęk w tym, że rządzący obiecywali jego podniesienie.
Zobacz wideo

Obiecane przez rząd PiS 13-ste emerytury nie są jeszcze zapisane w budżecie na przyszły rok. Obiecana przez PiS trzynastka miała być równa dla dla wszystkich emerytów i wynosić równowartość najniższego wypłacanego przez ZUS świadczenia. 

Obecnie to 1100 zł brutto, czyli ok. 900 zł na rękę. Właśnie w takiej wysokości seniorzy dostali dodatkowe świadczenie w maju tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Podczas kampanii wyborczej do wyborów parlamentarnych partia rządząca obiecywała wypłacić 13-stą emeryturę także w 2020 roku. Tak samo jak wcześniej, miała być ona równa najniższemu świadczeniu, ale te miało być wyższe niż w 2019 roku. Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", "liderzy PiS na wrześniowej konwencji Zjednoczonej Prawicy w Lublinie zapewnili bowiem, że minimalna emerytura będzie podwyższona o 100 zł, a wszystkie pozostałe świadczenia o minimum 70 zł brutto. Tak też zresztą zapisano w programie wyborczym PiS". 

"W przysłanym do 'Wyborczej' wyjaśnieniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, że waloryzacja emerytur w 2020 r. jest jednak zaplanowana według obecnych, starych zasad, a więc tylko na podstawie inflacji i wzrostu płac. A to oznacza, że nie będzie gwarantowanej dla każdego minimum 70 zł podwyżki".

Jak informuje dziennik, na stronie ministerstwa pojawił się niedawno komunikat na temat marcowej podwyżki dla seniorów - jednak bez jakiejkolwiek wzmianki, która sugerowałaby podniesienie minimalnego świadczenia do 1200 zł. Resort informuje, że "uwzględniając prognozy makroekonomiczne, podwyżki wszystkich świadczeń wyniosą 3,24 proc. A to oznacza, że najniższa emerytura nie wzrośnie o 100 zł, ale o ok. 36 zł". 

A niższe świadczenia to mniejszy koszt do budżetu. Na niższej 13-stej emeryturze rząd może bowiem zaoszczędzić nawet 600 mln złotych - komentował sprawę dla "Gazety Wyborczej" Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

"GW" poprosiła ministerstwo o potwierdzenie wyliczeń. Nadal czeka na odpowiedź. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
13-ste emerytury będą niższe niż obiecane?
Zaloguj się
 • chri-s48

  Oceniono 5 razy 1

  Wszyscy wiedzieli ,że tak będzie, jeszcze trochę się łudzili chwilę po wyborach. Niestety szara rzeczywistość dopadła na razie emerytów i rencistów, za chwilę dopadnie przedsiębiorców, a na końcu resztę co to wierzyła w cuda tego rządu. Jak się obiecuje gruszki na wierzbie to najsampierw trzeba na tej wierzbie zaszczepić gałęzie gruszki a potem czekać na owoce, a nie próbować wmówić ludziom że dokona się cudu, który okazuje się cudem na miarę dokonań tego rządu - czyli żadnym. Teraz nawet nie ma już z czego rozdawać obiecanej kasy, więc czekamy na następne podwyżki i podatki. Cud gospodarczy czas zacząć.

 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 1

  No ale że co? Przecież już po wyborach parlamentarnych. A poza tym emeryci nie powinni mieć fanaberii, powinni o misce ryżu, a ewentualnie zgromadzony majątek, jakieś kamieniczki, mieszkania, samochody czym prędzej pozapisywać w darze miłościwie nam panującym. Banaś chyba kolejnej kamieniczki nie zechce, ale są tacy, którzy nie odmówią.

 • janka203

  0

  Cudnie po prostu. Rząd ma problem, a my wszyscy na tym cierpimy. Taka prawda, ze wlasciwie my nie jestesmy niczemu winni - nam sie te pieniadze naleza po prostu! Dokladnie tak jak w ppk - to wlasciwie to na co sobie pracujemy cale zycie. Nie rozumiem tych, co nie chca tych dodatkowych pieniadze od państwa i pracodawcy. Jak daja to brac

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Pamietacie jeszxcze czerskie tepocepie jak 4 latat temu postwilismy kopernikanska teze, iz pinindze so tylko panstwo musi po nie sie zglosic. Pamiuetacie to oburzenie i atmosfere linczu ala Giordano Bruno wyrazona emocjonalnym slowami odnosnie pincest plus starego marksisty nie pozowolimy wyrzucac pinindzy w bloto. Kiedy juz potwierdzila sie rewolucyjna teza i slonce jest w centrum marksisci przerzucaja sie pomyslami na co mamy wydawac te pinindze, setki pomyslow a to kwota wolna a to ZUS bez podatkow (nota bene kto cos niecos wie to emerytury sa podatkowanetylko dla porzadku pro forma w zapisie) Z rozbawieniem obserwuje tyc ekspertow w studio ktorzy doradzaja nam gdzie poluzowac na co wydac.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  Przypominamy wam czerskie tepocepie, pinindzy nie ma i nie bedzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX