Trybunał Stanu dla Mariana Banasia? Jacek Ozdoba: Nie chciałbym odpowiadać zero-jedynkowo

Jednym ze sposobów pozbawienia stanowiska prezesa NIK Mariana Banasia jest orzeczenie Trybunału Stanu, które stwierdzałoby, że nie może on pełnić tej funkcji. - Jeżeli zarzuty byłyby bardzo poważne, to takie kroki być może należałoby podjąć - komentował sprawę poseł-elekt Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski.
Zobacz wideo

Jacek Ozdoba, poseł-elekt PiS z Solidarnej Polski za rzecznikiem rządu powtórzył w Poranku Radia TOK FM, że więcej niż połowa składu nowej Rady Ministrów jest już gotowa. - Polityka tak wygląda, że dyskusja trwa, są różne podziały - mówił, zaznaczając, że priorytetem dla szefa jego partii, Zbigniewa Ziobry, nie jest zostanie wicepremierem, lecz nadal piastowanie dwóch funkcji: prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. 

Marian Banaś. Powinien stanąć przed Trybunałem Stanu?

Zdaniem Jacka Ozdoby opinia publiczna prędzej czy później pozna informacje dotyczące analizy przez CBA sprawy Mariana Banasia. - To nie jest kwestia wzywania do dymisji, to jest kwestia najpierw wyjaśnienia nieprawidłowości. Ale nie chciałbym ani bronić, ani atakować prezesa NIK. Nie znam pełnych faktów - przekonywał gość TOK FM. 

Dominika Wielowieyska pytała również, jak to możliwe, by współpracownik Mariana Banasia z Ministerstwa Finansów, który był podejrzany o nadużycia w sprawie VAT, nie został zwolniony dyscyplinarnie, tylko jeszcze w normalnym trybie dostał odprawę

- Nie znam pełnej dokumentacji. Jeżeli rzeczywiście tak było, że ktoś jest zwalniany dlatego, że są jakieś nieprawidłowości, albo bo ma problemy z prawem i dostaje odprawę, to sądzę, że jest to co najmniej nieeleganckie - tłumaczył poseł-elekt PiS, dodając, że nie cieszą go doniesienia medialne na temat szefa NIK. 

Według polityka, jeżeli "wątpliwości CBA nie znajdą odpowiedniego uzasadnienia w normalnej procedurze, do której się odnosi osoba, wobec której trwa analiza, a wyjaśnienia będą niewystarczające", to wtedy należy rozważyć dymisję Mariana Banasia. 

Dziennikarka pytała, czy jeżeli szef NIK nie będzie chciał ustąpić, to parlament powinien zawnioskować o postawienie go przed Trybunałem Stanu. To jeden ze sposobów na zmuszenie go do dymisji. 
- Najpierw poczekajmy, aż sam prezes NIK do tego wszystkiego się odniesie, być może też w sposób publiczny. Jeżeli zarzuty byłyby bardzo poważne, to takie kroki być może należałoby podjąć, ale nie chciałbym odpowiadać zero-jedynkowo - stwierdził, choć podkreślił, że jego zdaniem TS powinien być używany w "innych sytuacjach niż ta". 

Bitwa o Senat. "PiS wielokrotnie pokazał, że podczas kadencji zwiększa swoje posiadanie"

Dominika Wielowieyska chciała także wiedzieć, czy nie jest tak, że PiS nie zmusza Mariana Banasia do dymisji, ponieważ co do wyboru nowego prezesa NIK partia rządząca musiałaby dogadać się w Senacie z opozycją. 

- Poczekajmy do pierwszego posiedzenia Senatu. Klub PiS i w Sejmie, i w Senacie wielokrotnie pokazał, że podczas kadencji zwiększa swoje posiadanie. Polityka ma to do siebie, że występują różne roszady personalne - stwierdził poseł-elekt Ozdoba. 

Aborcja ze względu na wady płodu

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze ustawę zakazującą aborcji ze względu na wady płodu. Jacek Ozdoba zapewnił, że jeśli w Sejmie pojawi się taki projekt, będzie głosować za. - To jest indywidualnie sprawa każdego posła. Nie chciałbym, żeby ktokolwiek zmuszał, doprowadzał do zabójstwa dziecka. Dla mnie to nie jest zlepek zarodków. 

- Niech pan namawia kobiety, żeby podejmowały się takiego bohaterstwa, ale niech pan ich nie zmusza do tego prawnie - podkreśliła prowadząca Poranek Radia TOK FM.

- Ja rozumiem dramat, sytuację, która następuje z uwagi na chorobę w okresie prenatalnym, jednak proszę zostawić moje sumienie i pozwolić, aby funkcjonowało - podsumował, dodając, że nie wie, czy taki projekt w ogóle pojawi się w tej kadencji.  

Rozmowy posłuchasz także wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (45)
Trybunał Stanu dla Mariana Banasia? Jacek Ozdoba: Nie chciałbym odpowiadać zero-jedynkowo
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 16 razy 12

  Towarzyszka Witek z PiS dopiero co wyłączała mikrofon posłom opozycji którzy w czasie wybierania Banasia mówili o nieprawidłowościach w jego majątku zamiast piać jaki jest kryształowy i pancerny na przestępców a teraz chcą go stawiać przed Trybunałem Stanu?! To może od razu towarzyszkę Witek i jego promotorów?

 • getz54

  Oceniono 16 razy 12

  Nie śmiejcie się z niego. On nie wie o czym mówi. Ma tak zryty beret, ze mu az wyprostowało zwoje mózgowe.
  Ukończył UKSW, szkołę talibów. Zatrudnił się u taliba Gowina, pózniej go zostawił bo szybszą karierę dawało mu poparcie Jezowa-Ziobry. Mandat pozwalający mu decydowac o losie kobiet i gehennie rodzin, dało mu niecałe 18 000 ludzi, został posłem i wiernym sługą szarlatana z Torunia.

 • jahodovy

  Oceniono 16 razy 12

  "Dla mnie to nie jest zlepek zarodków." - To z ilu zarodków składa się ludzki płód, panie pośle?
  "(...) jednak proszę zostawić moje sumienie i pozwolić, aby funkcjonowało" - Jasne, panie pośle. A teraz proszę tę samą regułę zastosować w stosunku do kobiet, tj. proszę zostawić ich sumie i pozwolić by funkcjonowało bez ingerencji posłów.

 • marudna.maruda

  Oceniono 15 razy 11

  Panie Ozdoba, rozumiem, że "wartości katolickie " w cenie, kampania prezydencka rozpoczęta, poparcie kk niezbędne. Nie rozumiem tylko, dlaczego upieracie się na prawnych rozwiązaniach dot. aborcji. Czyżby wasza wiara w "wiarę" owieczek była tak słaba, że nie wystarcza, musi być pręgierz i kazamaty? Może wystarczy, żeby księża pracowali nad katolicką społecznością, i aborcji nie będzie? A "niewierne" kobiety zrobią to, co im sumienie podyktuje. Może "dzięki" temu nie narodzi się jaki gej, lesbijka, transpłciowiec, muzułmanin... czy inny gender. Takie osoby w naszym kraju są poza nawiasem kk, dlaczego więc mają się w ogóle narodzić?
  Nawiasem mówiąc- przed podpisaniem ustawy pan prezydent zamiast na piknik w prawdziwie katolickiej gminie czy zamiast na mszy u Jędraszewskiego niech sobie pomieszka przez tydzień w rodzinie, w której jest nieuleczalne kalekie dziecko. Niech nawet nie pomaga w opiece, tylko z wygodnego fotela, z cateringiem poobserwuje, jak taka rodzina funkcjonuje.

 • vitruvius

  Oceniono 14 razy 10

  Co ten „mąż stanu” potrafi? Gadać 3 po 3 i gargaryzować się własnym słowotokiem….
  A propos szefa tego "męża stanu" to PiS/Sp Towarzysz Ziobro, jak NSDAP Genosse Heinrich Himmler, nic nie wie o tym co się dzieje u PiS/SP towarzyszy (np. Piebiak) w ministerstwie. To fakt historyczny, jak Brytyjczycy złapali Himmlera, to go przesłuchali (zanim się otruł). Między innymi była mowa o ludobójstwie, obozach koncentracyjnych i mordach na niespotykaną skalę. Na to Genosse Heinrich Himmler odpowiedział, że on o niczym nie wiedział i że nie może odpowiadać za wybryki swoich podwładnych.

  WIARYGODNOŚĆ PiS czyli dlaczego „dżentelmen” z miniaturką naszej flagi kojarzy się z krętactwem, pustą propagandą, oszustwami i zwykłym złodziejstwem. Smutne ale prawdziwe, Polska flaga stała się znakiem rozpoznawczym krętaczy i złodziei.
  W tym co mówią PiS-towarzysze jest tyle prawdy, co w:
  1. Opowieści o Jadwidze Kaczyńskiej, jako „sanitariuszce w Powstaniu Warszawskim”,
  2. "Zamachu" w Smoleńsku,
  3. W „genialnej” reformie służby zdrowia PiS i Xięcia Radziwiłła…
  4. W „genialnej” reformie edukacji PiS i niejakiej Zalewskiej…
  5. "Wielkości i „mądrości”" Lecha Kaczyńskiego, zwłaszcza organizacji balu w operze i zapraszaniu przywódców „Entente Cordiale” i państw centralnych na bal w dniu 11 listopada 2008. Tańce może na tle wagonu z Compiègne i cmentarza w Verdun?
  6. „Polsce w ruinie” i uczciwym użyciu środków PCK z Wrocławia (patrz Zalewska)
  7. „PiS – trybunał konstytucyjny,
  8. „Jarkowym”, czyli „prezencie od Kaczyńskiego”, w rzeczywistości to coraz większe długi MIMO ŚWIETNEJ KONIUKTURY,
  9. "Uzdrowieniu" sądów, patrz „EMI”, Kryże, Piotrowicz i „Kasta”….
  10. „Wyższych PiS-standardach” patrz Krycha Pawłowicz…
  11. "Uczciwości" PiS, patrz Banaś,
  12. "Patriotyzmie" Jarosława K. (Jarosław K. = Polska i państwo),
  13. "Kompetencji" kadr PiS, patrz stadniny i spółki skarbu państwa,
  14. "Walce z pedofilią" w kościele,
  15. "Sprawności" prokuratury w sprawie KNF,
  16. "Sprawności" prokuratury w sprawie wypadku z Szydło i znikających dowodach,
  17. "Sprawności" prokuratury w sprawie łapówki 50 000 zł i Srebrnej,
  18. "Sprawności" NBP w sprawie KNF i 2 prawie takich samych blondyn po ok. 50 000 zł/mc,
  19. "Sprawności" prokuratury w sprawie SKOKÓW, zwłaszcza Wołomin (AmberGold ca 800 – 900 mln. SKOK ca 4 mld),
  20. "Sprawności" prokuratury w sprawie oczerniania i oszczerstw z Ministerstwa „Sprawiedliwości”,
  21. "Sprawności" prokuratury w sprawie GetBack,
  22. Stabilnych i uczciwych rodzin jak Kaczyńskich (Romuald i zwłaszcza MARTA K.),
  23. 2015 r. : "1,5 biliona na inwestycje !" - J.Kaczyński,
  24. „Bohaterach z Brygady Świętokrzyskiej”, co „nie współdziałali” z OKH / OKW.
  I co dalej?

 • waldus059

  Oceniono 14 razy 8

  Ozdoba pisuaru

 • audisto

  Oceniono 10 razy 6

  Mam taki pomysł. Każdy kto jest przeciwko aborcji płodów z wadą genetyczną niech zobowiąże się do pomagania rodzinom z takimi dziećmi i finansowo i fizycznie. Ciekawe czy byliby tacy chętni do pomocy. Wymyślać paragrafy jest łatwo gdy nie dotyczą one wymyślających. Państwo ma całkowicie w pogardzie te biedne dzieciaczki i obciążone ponad miarę i umęczone ich rodziny.

 • czechy11

  Oceniono 10 razy 6

  Towarzyszu Ozdoba wara od naszych córek i żon bo ci fanatyku katozjebie te raczki lud poucina.

 • getz54

  Oceniono 10 razy 6

  Powiedzenie ,,spytaj Ozdobę,, nabrało juz takiego znaczenia jak ,,zadzwoń do Banasia,,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX