Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz w TK? Opozycja: To jakiś ponury żart

Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch będą kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego. Posłowie PiS przekonują, że to bardzo dobry wybor, z kolei opozycja jest oburzona.
Zobacz wideo

Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch mają zająć miejsce po sędziach Trybunału Konstytucyjnego, których kadencja kończy się w grudniu. Byłych posłów i byłą wiceminister finansów zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Wicemarszałek Ryszard Terlecki przekonywał, że kandydaci to bardzo "kompetentne osoby z dużym doświadczeniem i zasługami".

Jednak politycy opozycji mają na ten temat inne zdanie. Marcin Kierwiński z PO-KO ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość w poprzedniej kadencji zredukował TK "do budynku i tabliczki z nazwą".- Dzisiaj nawet ta tabliczka przeszkadza. Tymi nominacjami koledzy z PiS chcą odkręcić te tabliczkę i zlikwidować TK – mówił Kierwiński. Polityk PO dodał, że "mamy postępujący proces upolityczniania Trybunału Konstytucyjnego". - Wszystkie skompromitowane osoby, które nie dostały się do Sejmu, dziś mają trafić do Trybunału Konstytucyjnego - zauważył polityk.

Jak podkreślił, "Piotrowicz to twarz dewastowania polskich sądów, ale też osoba, która w sposób niejednoznaczny zachowywała się, jeżeli chodzi o obronę pewnego księdza pedofila".

Mówiąc o kandydaturze Chojny-Duch, poseł PO przypomniał, że zeznawała ona przed komisją śledczą ds. VAT. - To rozumiem osoba, która pomagała PiS-owi dowodzić nadzwyczaj nieprawdziwych teorii dotyczących kwestii VAT - zaznaczył.

- A pani Pawłowicz, to najbardziej skompromitowana posłanka zeszłej kadencji Sejmu, jeżeli chodzi o sposób prezentowania swoich poglądów - stwierdził Kierwiński.

Pawłowicz i Piotrowicz w TK? "Ponury żart"

- To pokaz buty i koniunkturalnego traktowania Trybunału Konstytucyjnego - mówi z ironią rzecznik PSL Jakub Stefaniak.

Ani Pawłowicz, ani Piotrowicz, ani Chojna-Duch nie wyróżniają się wybitną wiedzą prawniczą - dlatego Mariusz Witczak z PO uważa, że PiS kieruje się towarzyskim i politycznym kryterium doboru kandydatów. - To wygląda jak ponury żart – podkreślił Witczak.

Z kolei Joanna Lichocka, posłanka PiS napisała na Twitterze: "Słychać wycie? Znakomicie!" i okrasiła wpis hasztagiem "TK".

Nowi sędziowie TK

Nowych sędziów TK powoła już Sejm nowej kadencji.

W TK zasiada łącznie 15 sędziów. Sejm wybiera sędziego TK na dziewięcioletnią kadencję bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. By objąć funkcję, nowy sędzia musi być zaprzysiężony przez prezydenta RP.

Stanisław Piotrowicz to prokurator, senator VI i VII kadencji oraz poseł PiS VII i VIII kadencji, który w minionej kadencji był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Piotrowicz kandydował w ostatnich wyborach parlamentarnych, jednak nie uzyskał mandatu posła.

Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. W Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej Pawłowicz informowała o wycofaniu się z życia politycznego i nie kandydowała w minionych wyborach parlamentarnych. Na pożegnanie w Sejmie Pawłowicz rzuciła do dziennikarzy, że "jeszcze da im popalić". 

Elżbieta Chojna-Duch to prawniczka, która od 1994 do 1995 i od 2007 do 2010 (z rekomendacji PSL) pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2010-2016 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej. W latach 2002-2007 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz w TK? Opozycja: To jakiś ponury żart
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 5 razy 1

  Rozkład konstytucyjnych organów władzy, dokonany !

  Demokratycznie, w wyniku wyborów.

  Hitler, w ten sam sposób przejął władzę, demokratycznie !

 • europeanian

  Oceniono 7 razy 1

  coś takiego to poniżające dla tego kraju

 • marudna.maruda

  Oceniono 9 razy 1

  "Ani Pawłowicz, ani Piotrowicz, ani Chojna-Duch nie wyróżniają się wybitną wiedzą prawniczą"- wiedza nie jest niezbędna, wskazówki otrzymają z centrali i się dostosują. Niekompetencję przykryją butą i arogancją, to potrafią doskonale. Elektorat będzie miał igrzyska.

 • say69mat

  0

  @radiotokfm:
  Ekspert: Pawłowicz i Piotrowicz to właściwe osoby, żeby zarządzać zgliszczami TK

  say69mat:
  Czyżby kondycja koalicji w obozie władzy oraz kryzys finansów publicznych państwa sprowokowała Kaczyńskiego do gry va banque. Czyli, rozbicie koalicji, utratę sterowalności i przedterminowe wybory parlamentarne???

 • gruszkowski

  Oceniono 4 razy -2

  "Joanna Lichocka, posłanka PiS" to też jest "żart" zwykłego posła. Szkoda tylko, że wszystkie jego żarty sprowadzają się do konsekwentnej realizacji hasła wyborczego: "Polska w ruinie".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX