"Od pewnego czasu widać było, że Krystyna Pawłowicz przygotowuje się do poważniejszej roli"

- Wysuwając Pawłowicz i Piotrowicza do Trybunału Konstytucyjnego PiS może chcieć coś "przykryć". Pytanie, czy chodzi o Mariana Banasia, czy o tarcia wewnątrz koalicji przy okazji tworzenia rządu - mówił w TOK FM Agaton Koziński z dziennika "Polska The Times".
Zobacz wideo

Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło trzech swoich kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego. Dwójka z nich to posłowie obecnej jeszcze kadencji: Stanisław Piotrowicz (który w wyborach 13 października nie zdobył mandatu) oraz Krystyna Pawłowicz. Trzecią kandydatką jest była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.

3 grudnia kończą się kadencje trzech sędziów zasiadających obecnie w TK. Kandydatów w ich miejsce trzeba było zgłosić do 4 listopada (czyli do wczoraj). Dlatego Agaton Koziński z "Polski The Times" przekonywał w Poranku Radia TOK FM, że od strony proceduralnej do kandydatur Prawa i Sprawiedliwości nie można mieć zastrzeżeń.

- Natomiast w kategoriach estetycznych czy wręcz moralnych nominacja pani Pawłowicz i pana Piotrowicza budzi poważne wątpliwości - ocenił. Zdaniem dziennikarza, "nie są to osoby, które pomagają zbudować autorytet Trybunału Konstytucyjnego", który wciąż jest jednak ważnym ciałem w polskim wymiarze sprawiedliwości, choć - jak wskazał Koziński - "poważnie nadwątlonym ostatnimi sporami". Publicysta przyznał też, iż spodziewał się, że Prawo i Sprawiedliwość nowymi nominacjami będzie starało się odbudować autorytet tej instytucji. - Widać jednak, że jest inaczej - wskazał.

Krystyna Pawłowicz do Trybunału Konstytucyjnego?

Podobnego zdania był Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej", który podkreślił, że "bazarowość" Trybunału Konstytucyjnego nie przynosi mu niczego dobrego. W kontekście nowych kandydatów PiS, Parafianowicz powiedział, że "od pewnego czasu widać było, że Krystyna Pawłowicz przygotowuje się do poważniejszej roli". - Mówiła, że wycofuje się z polityki. Mniej krzyczała, mniej było histerii w jej deklaracjach - mówił. - Ale nie da się tego [tych kandydatur - red.] obronić w żaden sposób. To tak, jakby Niesiołowskiego wysłać do trybunału - dodał.

Przypomnijmy, posłanka Pawłowicz nie startowała w ostatnich wyborach parlamentarnych, aczkolwiek na ostatnim posiedzeniu Sejmu - w październiku - w rozmowie z dziennikarzami zapowiedziała, że "da im jeszcze popalić". Przyznała, że co do jej przyszłości pojawiają się różne spekulacje - według jednych miałaby trafić właśnie do Trybunału Konstytucyjnego, a według innych - miałaby zostać nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Sama Pawłowicz zapewniała wówczas, że nie chce pełnić żadnej z tych funkcji.

PiS chce coś przykryć?

Według Agatona Kozińskiego, krok z wysunięciem Piotrowicza, Pawłowicz i Chojny-Duch jako sędziów do TK może być sposobem na "przykrycie" innych wątków wokół PiS. - Pytanie, czy to jest Marian Banaś, o którym wciąż pojawiają się nowe informacje i wiadomo, że to jest temat bardzo niewygodny dla obozu władzy. Czy może chodzi o to, aby na jaw nie wyszły jakieś chrobotania wewnątrzkoalicyjne przy tworzeniu rządu - komentował gość TOK FM. Koziński podkreślił, że jego uwagę zwróciła poniedziałkowa wypowiedź Marcina Ociepy, wiceprezesa partii Porozumienie. W Polsat News stwierdził on, że "nie jest entuzjastą" zgłoszonych przez PiS osób i poinformował, że jeszcze nie ma decyzji w sprawie tego, czy partia Gowina je poprze.

Sam Jarosław Gowin we wtorek w Radiowej Jedynce powiedział, że zgłoszeni kandydaci nie byli uzgadniani z jego partią. - Wkrótce posłowie Porozumienia się spotkają. I będziemy rozmawiać z koleżankami i kolegami z PiS o tych kandydaturach - zapowiedział minister nauki. Gowin nie chciał odnieść się do żadnej z tych trzech kandydatur. - Najpierw będziemy je oceniać w gronie Porozumienia. Bez naszych głosów zapewne nie będzie w tym Sejmie większości do powołania tych trzech kandydatur. A potem będziemy rozmawiali z naszymi partnerami z Solidarnej Polski i PiS - podał.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (36)
Krystyna Pawłowicz do Trybunału Konstytucyjnego. "Widać było, że się przygotowuje"
Zaloguj się
 • magda_breslau

  Oceniono 16 razy 14

  Poslanka PiS Pawlowicz: przez pierwsze sto dni pracy Sejmu przerywała wystąpienia 466 razy. Sama na mównicy była w tym czasie tylko RAZ. Typowy pisowski troll.

  PiS nie kpi z Polakow tylko nimi gardzi.

 • opiniamoja

  Oceniono 12 razy 12

  taką prymitywną osobę do sejmu mogły wybrać tylko ludzie ograniczeni umysłowo, żenada, wstyd, dno, i ona i jej wyborcy

 • magda_breslau

  Oceniono 8 razy 8

  Z calym szacunkiem dla Was, Bracia i Siostry z PiS, ale wy jestescie troche jak z dowcipu o Sztyrlicu, ktorego na kursie uczono, ze czlowiek zapamietuje tylko ostatnie zdanie rozmowy. ZAWSZE przed wyborami chowa sie wam Macierewicza, zeby was nie straszyl. Zawsze "Zamknijcie swoje mordy zdradzieckie" Jarek wklada na gebe maske "We Mnie Jest Samo Dobro", a teraz wystarczylo trolla Pawlowicz schowac na miesiac, zeby já wyciagnac z szafy juz nie jako trolla, ale godnego kandydata Partii do Trybunaly Konstytucyjnego. To pokazuje co Partia mysli o Was, i o Trybunale.

  Stirlitz wchodzi do gabinetu Muellera:
  - Nie chciałby pan pracować dla radzieckiego wywiadu? - pyta. - Nieźle płacą.
  Zszokowany Muller patrzy podejrzliwie. Stirlitz zmieszany idzie do drzwi. Przystaje:
  - Nie ma pan przypadkiem aspiryny? - pyta. Wie, że ludzie zapamiętują tylko koniec rozmowy.

 • marudna.maruda

  Oceniono 7 razy 7

  Jakkolwiek długo by się Pawłowicz do roli przygotowywała, i tak jej prawdziwa natura da o sobie znać. Na bazarze można się śmiać z takiej przekupki i nawet zazdrościć, że przekrzyczy przekupki mniej wojownicze, ale w TK?? Chyba praca trybunału nie polega na tym, kto głośniej i obelżywiej?

 • mikejar

  Oceniono 11 razy 7

  POLSKA BANASIOWA !!!!!!!!!!! WSTYD I ZENADA !!!!!!!!!!!!!!
  Gowin sie zgodzi I PODNIESIE REKE , ALE NIE BEDZIE SIE CIESZYL.

  USTAWKA DLA DUDY ale ile popsuli krwi Polakom to sami wiemy.

 • magda_breslau

  Oceniono 6 razy 6

  No wlasnie, czy PiS ma rzeczywiscie Tak krotkà lawke, ze po prostu nie da rady znalezc kogos godnego jako sedziego Trybunalu, czy wpychajac partyjnego trolla chce Trybunal zniszczyc, i glowny mechanizm obrony obywatela przed Panstwem zmienic w swe narzedzie, jak Telewizje Polska i Radio, i prokurature, i Spolki Skarbu Panstwa, itd?

 • czechy11

  Oceniono 8 razy 6

  Zlodxiejski Burdel Kacxynskiego zaczyna się sypać. Z fasad spadają pierwsze odłamy g.......wna. Dlatego będzie stosował
  Takie zagrywy dla przykrywania tego upadku. Ale to tylko przyspiesza rozkład go.......nianej mafijnej struktury

 • sajmon1981

  Oceniono 5 razy 5

  Przed wyborami oświadczyła że wycofuje się z polityki a po wyborach tadam wyskoczyła jak zająć z kapelusza. Widać ten wał jednak przeszedł drugi raz... Ciekawe kiedy Antoś wyskoczy i na jaki stołek?

 • spyderman2

  Oceniono 5 razy 5

  cześc czerwone pisiury!!
  tłusta krysia, kmuch piotrowicz i jeszcze banasia dajcie do trybunału!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX