Antoni Macierewicz wyznaczony na marszałka seniora Sejmu

Prezydent Andrzej Duda wyznaczył byłego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na marszałka seniora Sejmu.
Zobacz wideo

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda wyznaczył Antoniego Macierewicza na marszałka seniora Sejmu, a Barbarę Borys-Damięcką na marszałka seniora Senatu.

Macierewicz marszałkiem seniorem. "Piękna karta opozycyjna"

- Panu prezydentowi ogromnie zależało na tym, aby dokładnie tak, jak to było w 2015 roku, marszałkiem seniorem w Sejmie był ktoś, kto miał piękną kartą opozycyjną - ktoś, kto szczególnie w tym roku, 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów do polskiego Sejmu, zasłużył się ogromnie dla państwa polskiego. Stąd decyzja, aby marszałkiem seniorem Sejmu był pan minister Antoni Macierewicz - powiedział Spychalski dziennikarzom w Warszawie.

Andrzej Duda wybierał marszałka seniora Sejmu spośród dziesięciu najstarszych nowo wybranych posłów. 

Macierewicz się zgadza

Antoni Macierewicz w rozmowie z PAP poinformował, że przyjmuje decyzję prezydenta. - Ja oczywiście tę decyzję przyjmuję i będę realizował moje obowiązki zgodnie z moim poczuciem odpowiedzialności za cały wysiłek niepodległościowy Polaków i decyzję narodu polskiego wyrażoną w wyborach, które miały miejsce ostatnio - powiedział.

Pierwsze posiedzenie Sejmu rozpocznie się 12 listopada o godzinie 12. Również we wtorek w przyszłym tygodniu zbierze się po raz pierwszy Senat. Posiedzenie izby wyższej parlamentu rozpocznie się o 16. 

Rola marszałka seniora

W przypadku Sejmu pierwsze posiedzenie nowej kadencji otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów; nie musi to być najstarszy poseł. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego a także wybór marszałka Sejmu, który następnie obejmuje przewodnictwo obrad.

Pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji otwiera prezydent i powołuje na marszałka seniora najstarszego wiekiem senatora. Jeśli nie ma możliwości by prezydent otworzył posiedzenie, robi to marszałek senior. Marszałek senior odbiera ślubowanie senatorskie i przeprowadza wybór marszałka Senatu, który następnie przejmuje przewodnictwo obrad.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (8)
Antoni Macierewicz wyznaczony na marszałka seniora Sejmu
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 8 razy 4

  Widać wielkie zasługi dla prezesa ma szef komisji smoleńskiej. Może, zamiast go obdzielać zaszczytami, najpierw zda sprawozdanie z działań ekspertów i zasadności wydawanej kasy? Wydawało się, że po nominacji Pawłowicz i Piotrowicza do TK nic mnie nie zaskoczy, a jednak... Czy Banasia prezes oddeleguje w miejsce Dudy, na prezydenta?

 • zbag19

  Oceniono 5 razy 1

  mam 74 lata, przeżyłem PRL z różnymi jego fazami, odmianami i różnymi I-szymi sekretarzami PZPR, ale to co robi aktualny I-szy sekretarz - prezes J.K. - to mistrzostwo świata świrów.

 • kap_jeden

  Oceniono 5 razy 1

  w sumie to że gościu z tajnych zasobów SB do rozbijania opozycji zostaje marszałkiem seniorem
  jest spójne z kandydatura Piotrowicza na sędziego TK i Mariana Banasia na szefa NiK
  wszyscy maja podobnie piękne karty ... Banaś jest w tym najuczciwszy , jego niedawny
  biznes przynajmniej ma w sobie coś głęboko ludzkiego.

 • o.666

  0

  obawialem sie, ze Duda juz osiagnal swoj szczyt glupoty ale na szczescie odkryl nowy pulap...

 • stef0909

  Oceniono 4 razy 0

  Dzień świra nastanie!!!

 • perski_dziadzio

  Oceniono 4 razy 0

  Jaki prezydent, taki marszałek.

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 3 razy -1

  I stało się - Macierewicz znalazł się ponownie i to przez tego Dudę, na polecenia szefa mafii Kaczyńskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX