Donald Tusk: Nie będę kandydował w wyborach prezydenckich

Nie będę kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich - poinformował we wtorek szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami Polsat News i TVN24.
Zobacz wideo

- Ogłaszam tę decyzję dzisiaj, bo czas nagli, a nie chciałbym w żaden sposób utrudniać opozycji procesu wyłaniania kandydatur - oświadczył były premier.

Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich

- Uważam, że możemy te wybory wygrać, ale do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążana bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem obciążony od czasów, kiedy byłem premierem - podkreślił Tusk. Zapowiedział, że będzie wspierał kandydata opozycji w nadchodzących wyborach prezydenckich

- Wykorzystam każdą możliwość, aby nadal wzmacniać pozycję Polski w Europie i na świecie - zadeklarował szef rady Europejskiej.

Wybory prezydenckie bez Donalda Tuska

W sierpniowym wywiadzie dla TVN24, Tusk zapowiadała, że 2 grudnia będzie mógł powiedzieć, jak widzi przyszłość polityczną Polski i swoją. Dodał, że jest kilka propozycji, i będzie je poważnie rozważał, także o charakterze bardziej międzynarodowym. - Ale serce zawsze wyrywa się gdzieś tam nad Wisłę - mówił. 1 grudnia kończy się kadencja Tuska na funkcji szefa Rady Europejskiej.

Tusk jest kandydatem na szefa Europejskiej Partii Ludowej; nowy lider EPL ma być wybrany 20 listopada na kongresie w Zagrzebiu.

Tusk nie będzie kandydował. Komentarze

- Przecięte zostały wszelkie spekulacje. Teraz zadaniem Koalicji Obywatelskiej będzie jak najszybsze wyłonienie kandydata na prezydenta - skomentował Tomasz Siemoniak, poseł PO. 

- Donald Tusk ze względu na swoje doświadczenie i kontakty międzynarodowe byłby świetnym prezydentem; niestety, ze względu na bagaż polityczny, znacznie gorszym, bo polaryzującym kandydatem - w ten sposób szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer skomentowała decyzję Tuska ws. wyborów prezydenckich.

- Decyzja Tuska oznacza, że nawet on nie wierzy już w projekt Koalicji Obywatelskiej i postanowił nie firmować jej swoim nazwiskiem; to wotum nieufności wobec Schetyny - tak rzeczniczka PiS Anita Czerwińska skomentował wtorkową decyzję byłego premiera o niekandydowaniu w wyborach prezydenckich.

- Donald Tusk jest zbyt leniwy i przestraszył się, że po tym, jak przegrał w 2005 roku z Lechem Kaczyńskim, teraz przegra z jego uczniem, Andrzejem Dudą - podkreślił szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Donald Tusk: Nie będę kandydował w wyborach prezydenckich
Zaloguj się
 • rozpacz-i-nedza

  Oceniono 2 razy 0

  Panie Tusk, prosze nas nie opuszczac! Na panu ciazy obowiazek ratowania kraju przed tymi szubrawcami! Tylko pan jest w stanie przegonic ten paskudny rzad, ktory rujnuje nasz kraj!

 • millkiss

  Oceniono 4 razy 0

  Decyzja słuszna, ale kto w zamian?!

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 0

  Szkoda, zwłaszcza ze ze strony opozycji żadnego dobrego nazwiska nie słychać. Ale decyzja mnie nie dziwi, choćby zważywszy na ostatnie decyzje personalne PiS.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 6 razy 0

  Adrian jest obciążony też dużymi błędami,zasadniczymi,jakim było łamanie Konstytucji...ale kłamliwa propaganda TVP o tym nie będzie mówić w kampanii.

 • rootsman4

  Oceniono 3 razy -1

  ''Uważam, że możemy te wybory wygrać, ale do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążana bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem obciążony'' hehe, czyli jednak przyznaje się do rozjebania polskich stoczni. No, brawo.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 5 razy -1

  Raczej jest obciążony brakiem decyzji.
  Jak mniemam, ucieczka i pozostawienie bajzlu na głowie kobiety Kopacz, to też nie była trudna decyzja.
  Słońce Peru doprowadziło do zmierzchu PO.
  Sam jak zwykle spadł na cztery łapy.
  I wcale się nie dziwię, że woli zostać w pamięci jako wysokiej rangi polityk europejski, niż jako ktoś, kto przegrał z byle Dudą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX