Borys Budka: Tusk zdaje sobie sprawę, że przeciwko sobie miałby cały aparat państwa

- Cztery ostatnie lata ciągłych kłamstw w tzw. mediach publicznych na temat Donalda Tuska i budowanie fałszywego obrazu o nim spowodowało, że dla części osób jest on po prostu wrogiem - mówił w Poranku TOK FM Borys Budka, poseł-elekt Koalicji Obywatelskiej i były minister sprawiedliwości.
Zobacz wideo

Donald Tusk ogłosił, że nie będzie startował w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Pytany o tę decyzję Borys Budka wskazał, że jest ona "odpowiedzialna, rozważna, przemyślana i zamyka pewien etap". - Donald Tusk wcześniej mówił o tym, że jest w stanie wystartować, jeśli okazałoby się, że jest kandydatem, który ma największe szanse. Prawdopodobnie to sprawdził w badaniach i tak się nie okazało - komentował w TOK FM poseł PO-KO. 

Jak dodał, "część badań pokazywała, że Tusk mobilizuje elektorat drugiej strony". - Te cztery ostatnie lata ciągłych kłamstw w tzw. mediach publicznych na temat Donalda Tuska i budowanie fałszywego obrazu o nim spowodowało, że dla części osób jest on po prostu wrogiem - stwierdził Budka. - Donald Tusk zdaje sobie sprawę, że przeciwko sobie miałby cały aparat państwa. Od zaangażowanych mediów począwszy, a skończywszy na ogromnych pieniądzach zaangażowanych po stronie obecnego prezydenta i PiS - stwierdził. 

Gość TOK FM przypominał, że szef Rady Europejskiej już od dawna przekonywał, że jeżeli po stronie opozycji pojawi się kandydat, który będzie miał większe szanse na zwycięstwo - on nie będzie forsował własnej kandydatury, wycofa się i wesprze tego kandydata. - Po tym poznaje się dojrzałego polityka, męża stanu - ocenił Budka. 

Gdy redaktor Wielowieyska zwróciła uwagę, że wiele osób zarzuca teraz Tuskowi, że wybrał po prostu "wygodniejsze życie" - Budka zaoponował. Powiedział, że szef Rady Europejskiej nie może sobie pozwolić na to, by nie wygrać wyborów. - On jest typem fightera. Osiem razy wygrywał z Jarosławem Kaczyńskim i obozem PiS, więc jeśli widzi, że nie może nas poprowadzić do zwycięstwa, to wskazuje inne drogi - mówił gość TOK FM. 

Kto kandydatem PO na prezydenta?

Kiedy w takim razie Platforma Obywatelska wskaże swojego kandydata na prezydenta? Jak poinformował Borys Budka, w najbliższy piątek zbiera się zarząd PO, który będzie dyskutował o tej sprawie. Jego zdaniem, gdyby w partii miałyby się odbyć prawybory - należałoby je przeprowadzić jak najszybciej, ponieważ Andrzej Duda (prawdopodobny kandydat PiS) już od dawna prowadzi swoją kampanię. 

- Natomiast moim zdaniem można uznać, że prawybory odbyły się 13 października. Małgorzata Kidawa-Błońska otrzymała najlepszy wynik w Polsce, była twarzą kampanii - wskazał gość TOK FM. W jego ocenie, poparcie dla Kidawy-Błońskiej jest najbardziej oczywiste, ale o konkretach zdecydują członkowie partii. 

Redaktor Wielowieyska pytała swojego gościa także o szefa ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza i o to, czy PO byłaby w stanie go poprzeć. Budka przypomniał, że to Polskie Stronnictwo Ludowe było tym ugrupowaniem, które jako pierwsze wyłamało się z Koalicji Obywatelskiej przed wyborami parlamentarnymi. I dodał, że w jego opinii, w pierwszej turze powinno być kilku kandydatów opozycji, a nie jeden wspólny. - Uważam, że jeden kandydat w pierwszej turze mógłby spowodować zwycięstwo Andrzeja Dudy - ocenił. - Trzeba wyciągnąć z domów cały potencjalny elektorat opozycji. A nic tak nie motywuje, jak kandydat, z którym się ktoś identyfikuje - dodał. 

Budka zadeklarował też, że jeżeli Kosiniak-Kamysz wszedłby do drugiej tury wyborów - przekazałby mu swoje pełne poparcie. 

Budka na szefa PO?

Borys Budka pytany był także o wybory na szefa PO. Przypomniał, że kadencja Grzegorza Schetyny kończy się w styczniu i wskazał, że kwestie nowego przewodniczącego powinno się rozstrzygnąć na przełomie roku. Dopytywany, czy sam zamierza startować na przewodniczącego partii, powiedział: "Rozważam taką decyzję, ale wszelkie decyzje będą podejmowane po rozpisaniu wyborów". Dopowiedział z kolei, że na pewno będzie startował w wyborach na szefa klubu PO-KO w nowym Sejmie. 

Redaktor Wielowieyska pytała gościa także o ocenę decyzji prezydenta Andrzeja Dudy ws. wyboru Antoniego Macierewicza na Marszałka Seniora Sejmu. - Oceniam to zdecydowanie negatywnie - powiedział Budka. Przekonywał, że w ciągu ostatnich lat Macierewicz przekreślił wszelkie swoje zasługi z czasów opozycji w PRL. - On jest jednym z twórców kłamstwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej, to on przewodził grupie ludzi, którzy budowali na tym kapitał polityczny i to on jest odpowiedzialny za wyrzucanie z polskiej armii bardzo zasłużonych oficerów - wyliczał poseł PO-KO.

Jak dodał, dziwi się decyzji prezydenta, który "twierdzi, że chce być prezydentem wszystkich Polaków, a jednocześnie wybiera osobę, która jest tak bardzo kontrowersyjna". 

Na koniec prowadząca Poranek TOK FM pytała Borysa Budkę o kandydatury PiS zgłoszone do Trybunału Konstytucyjnego - Krystynę Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Elżbietę Chojnę-Duch.

- To jest tylko i wyłącznie pokazanie, gdzie Jarosław Kaczyński ma opinię swoich wyborców, czyli w głębokim poważaniu - stwierdził poseł PO-KO. Przypomniał, że Stanisław Piotrowicz nie zdobył nawet wystarczającego poparcia, aby uzyskać mandat posła nowej kadencji. - To są partyjni nominaci, którzy zrobią wszystko, co każe im Nowogrodzka - mówił o wyżej wymienionych Budka.

Całej rozmowy z Borysem Budką w Aplikacji TOK FM posłuchaj na telefonie!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM