Apel smoleński, marszałkowie, miejsce Korwin-Mikkego. Czego dowiemy się na pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senatu?

Na 12 listopada prezydent Andrzej Duda wyznaczył termin pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu. Podczas obrad powinniśmy poznać nazwiska marszałków obu izb oraz ich zastępców. Czy wyznaczeni już marszałkowie seniorzy mogą nas czymś zaskoczyć? Zebraliśmy najważniejsze kwestie, które wyjaśnią się we wtorek.
Zobacz wideo

12 listopada rozpocznie się pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu. Poznamy wówczas odpowiedź na kilka nurtujących wszystkich pytań.

Pierwsze posiedzenie Sejmu otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy marszałkiem seniorem Sejmu został Antoni Macierewicz.

Na początku inauguracyjnego posiedzenia prezydent wygłosi orędzie. Tego dnia odbędą się także ślubowania posłów i senatorów oraz wybory marszałków obu izb parlamentarnych. 

Kto będzie marszałkiem Sejmu?

Marszałek Sejmu wybierany jest spośród posłów na pierwszym posiedzeniu niższej izby parlamentu. Do zgłoszenia kandydatury wystarczy 15 deputowanych. Aby kandydat został wybrany, musi poprzeć go bezwzględna większość posłów.

Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 235 mandatów - wedle zapowiedzi - ma rekomendować na to stanowisko obecną marszałkinię Elżbietę Witek. Po wyborze marszałek Sejmu obejmuje przewodnictwo obrad.

Następnie wybierani są wicemarszałkowie. Ich liczba ustalana jest w drodze uchwały. Jej projekt może wnieść co najmniej 15 posłów. Zwyczajowo w Prezydium Sejmu reprezentowane są wszystkie kluby poselskie. Marszałek Sejmu zarządza wybory wicemarszałków.

Z ramienia klubu Lewicy, kandydatem na wicemarszałka Sejmu jest lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Z kolei Koalicja Obywatelska zamierza zgłosić dotychczasową wicemarszałek Małgorzatę Kidawę-Błońską. Decyzja w sprawie kandydatów PiS na wicemarszałków Izby ma zapaść we wtorek rano na posiedzeniu klubu. Również PSL kandydata na wicemarszałka Sejmu wyłoni na wtorkowym posiedzeniu klubu.

Dymisja rządu

Ponadto w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu Prezes Rady Ministrów składa dymisję. 

Premier Mateusz Morawiecki, który pozostanie szefem rządu przedstawił w piątek skład swojego nowego gabinetu. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa, w tym resort nadzoru właścicielskiego, resort zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii.

W Sejmie IX kadencji 176 spośród 460 posłów zadebiutuje w ławach sejmowych bądź wróci do nich po przerwie. Wyborcy zdecydowali, że w ławach poselskich zasiądą 132 kobiety i 328 mężczyzn. Panie stanowić będą blisko 29 proc. składu Izby. Ich liczba w ławach poselskich rośnie z wyborów na wybory.

Opozycja utrzyma przewagę w Senacie?

Wybory do Senatu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 48 mandatów. Partia Jarosława Kaczyńskiego nie ma jednak większości, choć za sprzyjającą PiS-owi uznawana jest także Lidia Staroń, która kandydowała jako niezależna. 

Większość w Senacie - choć bardzo kruchą - mają połączone siły opozycyjne, które posiadają 51 przedstawicieli. 43 mandaty zdobyli kandydaci Koalicji Obywatelskiej, 3 - PSL oraz 2 kandydaci startujący z listy SLD. Mandaty uzyskało także trzech kandydatów niezależnych: były prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, były prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz oraz były sekretarz PO Stanisław Gawłowski. Można się spodziewać, że będą oni sprzyjali opozycji. 

Opozycja ma więc szansę na swojego marszałka wyższej izby parlamentu. W minionym tygodniu zaproponowała na to stanowiska Tomasza Grodzkiego.

PiS na marszałka Senatu chce rekomendować obecnie sprawującego tę funkcję Stanisława Karczewskiego. Jak mówił on w TVN ma "uzasadnione przesłanki, aby mieć nadzieję", że ponownie obejmie stanowisko. Dodał, że transfery są możliwe do ostatniej chwili. 

Apel smoleński na pierwszym posiedzeniu Sejmu?

Prezydent Andrzej Duda wyznaczył byłego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na marszałka seniora Sejmu. Co będzie należało do jego obowiązków? Po złożeniu przez posłów ślubowania marszałek senior przeprowadza wybór marszałka Sejmu. Funkcja ma wymiar symboliczny i prestiżowy. Marszałek senior może także wygłosić otwierające obrady przemówienie. Czy Antoni Macierewicz wygłosi podczas niego apel smoleński? Karol Gac z "Do Rzeczy" wskazywał w rozmowie z Dominiką Wielowieyską, że spodziewa się podniosłego i patetycznego przemówienia

Na marszałka Senatu prezydent wyznaczył z kolei Barbarę Borys-Damięcką. W TOK FM senatorka-elektka, mówiła na czym skupi się w swoim przemówieniu otwierającym obrady wyższej izby parlamentu.
- Nie zdradzę, co powiem, ale będę kładła nacisk na obowiązki Senatu wobec wyborców. Żeby po szczęśliwym wyborze nie zapomnieli, kto ich wybrał i komu służą - wyjaśniała gościni TOK FM. 

Gdzie usiądzie Janusz Korwin-Mikke?

Niemałe emocje budziło również to, gdzie usiądą nowi posłowie. Udało się to ustalić już we wtorek (5 listopada). Najbardziej po lewej stronie zasiądzie oczywiście 49 posłów Lewicy. Obok nich zasiądzie 134 posłów Koalicji Obywatelskiej. Miejsca w centrum zajmie 30 elektów Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz'15), a tuż nad nimi 11 członków Konfederacji. Cała prawa strona należeć zaś będzie do 235 posłów Prawa i Sprawiedliwości. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM