Ból głowy Koalicji Obywatelskiej i targi na lewicy. Ale Andrzej Duda będzie miał wielu konkurentów w wyborach

Nie będzie ani prawyborów wśród wszystkich ugrupowań opozycyjnych, ani wspólnego kandydata. Wszystkie ugrupowania wystawią Andrzejowi Dudzie własnych konkurentów.
Zobacz wideo

Wydaje się, że największy ból głowy ws. kandydata na prezydenta ma Koalicja Obywatelska. We wtorek Donald Tusk ogłosił, że nie zamierza brać udziału w wyścigu wyborczym na wiosnę w Polsce. Teraz KO musi się zastanowić, w jaki sposób wybrać przeciwnika dla Andrzeja Dudy.

Pewnie jest w zasadzie tylko to, że ze strony opozycji nie pojawi się jeden, wspólny kandydat. - Uważam, że jeden kandydat w pierwszej turze mógłby spowodować zwycięstwo Andrzeja Dudy. Trzeba wyciągnąć z domów cały potencjalny elektorat opozycji. A nic tak nie motywuje, jak kandydat, z którym się ktoś identyfikuje - przekonywał w Poranku Radia TOK FM Borys Budka, poseł PO.

Głośno mówi się o prawyborach. Podobne odbyły się 5 lat temu. Bronisław Komorowski pokonał w nich Radosława Sikorskiego. - Natomiast moim zdaniem można uznać, że prawybory odbyły się 13 października. Małgorzata Kidawa-Błońska otrzymała najlepszy wynik w Polsce, była twarzą kampanii - wskazywał Budka. 

Kolejne decyzje ws. swojego kandydata na prezydenta Koalicja Obywatelska ma podjąć w piątek.

Kosiniak-Kamysz kandydatem KO i PSL?

W niedzielę Rada Naczelna PSL podjęła z kolei uchwałę, w której stwierdza, że naturalnym kandydatem ludowców na prezydenta jest prezes Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zdaniem posła PSL Piotra Zgorzelskiego, ludowcy i KO powinni wyłonić jednego kandydata w wyborach. - W ramach Europejskiej Partii Ludowej. Dzisiaj decyzja co do startu Kosiniaka-Kamysza zapadła - mówił Zgorzelski. 

Targi na lewicy

Tymczasem z wyborem swojego kandydata wstrzymuje się sojusz lewicowy. W grze są tylko dwa nazwiska: Roberta Biedronia i Adriana Zandberga. - Niecierpliwość i ciekawość jest w pełni uzasadniona. Wkrótce ją zaspokoimy - mówi lider partii Razem. 

Nieoficjalnie - sprawa kandydata lewicy może mieć związek z kwestią stworzenia jednego klubu w Sejmie. Kandydatura Zandberga na prezydenta miała być kartą przetargową SLD do przekonania partii Razem do tego pomysłu. Na Twitterze Andrzej Rozenek ogłosił, że pierwsze posiedzenie klubu Lewicy odbyło się z udziałem Partii Razem. Przewodniczącym klubu został Krzysztof Gawkowski. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM