Bez wiz do USA. "To nie jest zasługa cudownej różdżki Andrzeja Dudy"

Na to pracowało wielu Polaków przez 30 lat. To nasi rodacy zorientowali się, że należy się zachowywać bardziej rozsądnie i nie dawać powodów do kwestionowania formularzy wizowych - przekonywał w TOK FM Władysław Teofil Bartoszewski.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda ogłosił w środę, że od 11 listopada 2019 roku Polacy będą mogli podróżować do USA w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni bez ubiegania się o wizę. -  To dowód na skuteczną politykę zagraniczną Polski, w tym prezydenta Andrzeja Dudy i rządu - skomentował rzecznik rządu Piotr Müller.

Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL, ocenił te słowa stwierdzeniem, że "porażka jest sierotą, a sukces ma wielu ojców". - Na to pracowało wielu Polaków przez 30 lat. To nasi rodacy zorientowali się, że należy się zachowywać bardziej rozsądnie i nie dawać powodów do kwestionowania formularzy wizowych - mówił Bartoszewski. Zniesienie wiz było możliwe dzięki obniżeniu współczynnika odmów na wniosek do poziomu poniżej 3 procent.

Bartoszewski przypominał, że w przeszłości sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. - Ewidentnie 20 lat temu każdy wiedział, że nasi rodacy jadą do USA pracować, a nie turystycznie. Teraz to się zmieniło. Polska gospodarka jest w lepszym miejscu, staliśmy się bardziej normalnym krajem. Przestało być oczywiste, że Polak jedzie do USA do pracy. To był proces, a nie cudowna różdżka prezydenta Dudy - powiedział poseł PSL. 

Bez wiz do USA. Ale są warunki

11 listopada Polska wchodzi do programu ruchu bezwizowego USA.Od tego dnia na stronie esta.cbp.dhs.gov będzie można złożyć wniosek, którego rozpatrywanie trwa do 72 godzin.

Program amerykańskiego rządu Visa Waiver Program (VWP) wprawdzie pozwala na podróżowanie obywateli objętych nim krajów bez wiz, jednak pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest rejestracja w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA). Autoryzacja w systemie ESTA obecnie kosztuje 14 dolarów i jest ważna przez okres dwóch lat.

Osoba udająca się do USA musi mieć ponadto paszport biometryczny, ważny jeszcze przez co najmniej pół roku po planowanym terminie wyjazdu. Rodziny planujące podróż do Stanów Zjednoczonych muszą pamiętać, że każdy jej członek, w tym dzieci i noworodki, musi mieć własny paszport.

Trzeba także pamiętać, że wejście kraju do VWP nie oznacza, że każdy obywatel chcący wjechać na terytorium USA automatycznie uzyskuje na to zgodę. Ostatecznie decyzję o pozwoleniu na wjazd podejmuje już na miejscu urzędnik amerykańskich służb imigracyjnych. Nie można też ubiegać się o przedłużenie pobytu.

Ponadto po przyjęciu przez Kongres USA pewnych przepisów w życie weszły dodatkowe ograniczenia - dla osób z krajów objętych VWP, które jednak po 1 marca 2011 roku podróżowały do Libii, Somalii, Jemenu, a także Korei Północnej, Iranu, Iraku, Syrii i Sudanu, oraz dla osób z obywatelstwem ostatnich pięciu krajów.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie: 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM