Tusk przeprasza zawiedzionych: Mnie też jest trochę smutno

Donald Tusk odniósł się na Twitterze do komentarzy dotyczących jego wtorkowej deklaracji, że nie będzie startował w wyborach prezydenckich w 2020 roku.
Zobacz wideo

- Dziękuję wszystkim, którzy rozumieją moją decyzję, przepraszam wszystkich nią zawiedzionych. Mnie też jest trochę smutno, ale od emocji i własnej ambicji ważniejsze są odpowiedzialność i uczciwa ocena sytuacji - napisał w środę na Twitterze szef Rady Europejskiej, b. premier Donald Tusk.

Tusk ogłosił we wtorek, że nie będzie kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich.

- Do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążona bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem obciążony od czasów, kiedy byłem premierem - powiedział Tusk w oświadczeniu dla Polsat News i TVN24. Zapowiedział też, że w wyborach prezydenckich będzie wspierał kandydata opozycji.

Wiadomo już, że w wyborach wystartuje obecny prezydent Andrzej Duda. Wybory odbędą się w 2020 roku, ale ich dokładna data nie jest jeszcze znana.

Kadencja obecnego prezydenta kończy się w sierpniu 2020 roku. Wybory prezydenckie mogą się odbyć nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta.

DOSTĘP PREMIUM