Michał Kamiński: Donald Tusk podjął podobną decyzję do Jarosława Kaczyńskiego z roku 2015

- Odbicie Pałacu Prezydenckiego jest kluczowe w tym odwróceniu czkawki historii, którą jest PiS - powiedział w Poranku Radia TOK FM Michał Kamiński, nowo wybrany senator z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Zobacz wideo

Opozycja przygotowuje się do wyborów prezydenckich. Polskie Stronnictwo Ludowe w miniony weekend ogłosiło, że ich kandydatem będzie Władysław Kosiniak-Kamysz, choć sam zainteresowany zaznaczył, że jest w stanie zrezygnować, jeśli "znalazłby się ktoś godniejszy". Koalicja Obywatelska kandydata wciąż nie ma. Pewne jest natomiast to, że w wyborach nie wystartuje Donald Tusk, o czym poinformował sam dwa dni temu. 

 - Przypuszczałem, że Tusk zrezygnuje - powiedział Michał Kamiński. Jak dodał, spodziewał się tego od czerwca. Zdaniem senatora-elekta, gdyby szef Rady Europejskiej startował w polskich wyborach, sprowadziłyby się one do wyboru między tym, co jest teraz (czyli rządami PiS), a tym, co było przed 2015 rokiem i co kojarzone jest właśnie z Tuskiem. Zaznaczył, że taki pojedynek mógłby wyjść "na korzyść dzisiejszej władzy".

- Myślę, że Donald Tusk podjął trudną dla siebie decyzję, ale bardzo odpowiedzialną - ocenił Michał Kamiński.

Polityk przekonywał też, że Donald Tusk - "jako były premier i człowiek o ogromnym zaufaniu społecznym" i tak będzie odgrywał w polityce dużą rolę. - Uważam, że Donald Tusk podjął podobną decyzję do Jarosława Kaczyńskiego z 2015 roku, który też się wtedy wycofał. Nie wystawił siebie jako kandydata na premiera. Czy przegrał? Nie - opisywał Kamiński. 

Władysław Kosiniak-Kamysz przekona wahających się?

Zdaniem gościa TOK FM od tego, kto wygra wybory prezydenckie, zależy, czy "PiS-owska rewolucja" przyspieszy, czy wprost przeciwnie. Polityk powiedział, że zwycięstwo Andrzeja Dudy tę rewolucję by przyspieszyło, dlatego opozycja musi wygrać przyszłoroczne wybory. - Odbicie Pałacu Prezydenckiego jest kluczowe w tym odwróceniu czkawki historii, którą jest PiS - stwierdził Kamiński.

Aby tak się stało, należy - jak mówił polityk - wystawić takiego kandydata, który w drugiej turze pokonałby Andrzeja Dudę. Jego zdaniem największe szanse na to ma Władysław Kosiniak Kamysz, szef PSL. 

- Jest tym kandydatem, który w sposób największy może sięgnąć po elektorat wahający się między opozycją a obozem rządowym. Po drugie, ma po swojej stronie pewną dynamikę polityczną związaną z dobrym wynikiem wyborczym, z bardzo dobrymi swoimi notowaniami osobistymi, które wykraczają daleko poza PSL - przekonywał gość Poranku Radia TOK FM.

Kamiński przyznał też, że chciałby robić kampanię Kosiniakowi-Kamyszowi w wyborach prezydenckich. - Nie wiem, czy będę to robił. Wszystko od niego zależy - podał. 

Prowadząca program Karolina Lewicka przypomniała swojemu rozmówcy wyniki, jakie uzyskiwali kandydaci na prezydentów z ramienia PSL w kilku ostatnich kampaniach wyborczych. I tak na przykład Waldemar Pawlak w 1995 roku zdobył około 4 proc.; Jarosław Kalinowski w 2000 roku - niecałe 6 proc., a Adam Jarubas w 2015 roku - ledwie 1,6 proc. 

W odpowiedzi gość TOK FM przekonywał, że obecne PSL jest zupełnie inną partią niż jeszcze kilka lat temu. Ma osoby młode, o różnych poglądach. Poza tym senator-elekt podkreślił, że właśnie teraz udało się ludowcom zdobyć mandat posła z Warszawy, którym jest Władysław Teofil Bartoszewski. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (71)
Michał Kamiński: Donald Tusk podjął podobną decyzję do Jarosława Kaczyńskiego z roku 2015
Zaloguj się
 • komentator_2000

  Oceniono 8 razy 6

  Pan Kamiński był i w PiSie, i w PO, a teraz okazuje się, że jednak Ludowiec?

 • czesiu.wisniak

  Oceniono 12 razy 6

  Ekspert Misiek jest wybitnym analitykiem, autorem książki z 2012 roku "Koniec PiSu", którą można zdobyć w hipermarketowych koszach "wszystko za 4,99". Także tak.

 • citisus

  Oceniono 8 razy 4

  Pamiętacie ja Misiek z ryngrafem Matki Boskiej jechał do Pinocheta???
  Nie ma partii, której by nie wydupcył.....aż dziw bierze, że na takiego głosują....

 • marudna.maruda

  Oceniono 7 razy 3

  "Donald Tusk podjął podobną decyzję do Jarosława Kaczyńskiego z 2015 roku, który też się wtedy wycofał. Nie wystawił siebie jako kandydata na premiera."- nadprezes teraz tez nie wystawia siebie, ani na premiera, ani na prezydenta. Ma władzę bez odpowiedzialności, więc po co ma ryzykować? Cudzymi rękami rządzi się bezpieczniej. A Tusk swoją decyzję uzasadnił.

 • jes-ter

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Kamiński, robienie kampanii wyborczej zostawcie lepiej specjalistom od tego, najlepiej zagranicznym, bo skończy się jak wszystkie ostatnie kampanie Platformy w której uparli się by robić je swoimi siłami.

 • bellum-omnium-contra-omnes

  Oceniono 6 razy 2

  ''Odbicie Pałacu Prezydenckiego jest kluczowe w tym odwróceniu czkawki historii, którą jest PiS'' - tyle odbiło się o poranku Michałowi Kamińskiemu w Poranku Radia TOK FM
  Optymalne by było jednak koronowanie PrezydĘta Europy na krula Polski.
  Tuskową by się zesłało do klasztoru zaś żoną krula by została Greta Thunberg. bo to daje nadzieją na wspaniałe potomstwo a więc na dynastię.
  Ave Cezar!

  PS. Skąd tak o samym poranku czerpiecie tych "rozmówców"?
  A łapanki?

 • pol733

  Oceniono 6 razy 2

  Jak nisko upadły "Michniki" skoro rolę autorytetu w Wyborczej dostał człowiek pokroju Misia Kamińskiego. Hołdy dla Pinocheta i polityczna prostytucja już Czerskiej nie przeszkadza? Wstyd.

 • mer-llink

  Oceniono 6 razy 2

  Pan Kamiński leci na skrzydłach przed frontem odnowy, odbijania i oczyszczenia moralnego polityki polskiej?
  I w dodatku rzecze pan Misiek Kamiński głosem piersiowem: "- Odbicie Pałacu Prezydenckiego jest kluczowe w tym odwróceniu czkawki historii, którą jest PiS">
  A kto Robaczku Drogi, przyczyniał sie do budowy pokrętnej struktury i wpływów PiSu? Misio Kamiński czy aby nie?
  Któz to, Gwiazdeczko Mrugająca na NIebiesiech, jechał do zbója Pinocheta z ryngrafem (i w towarzystwie red. Wołka oraz Kierowcy Zawiszy), robiąc wstyd na cały cywilizowany świat? Nie Kamiński Miso aby?
  A kto, Mróweczko Zacna, okazał sie nieutalentowanym Spin-doktorem, którego z PiS-u za lenistwo usunięto?
  I kto, Ptaszyno Barwna, potem przykleił sie do PO, a nawet został szefem kampanii wyborczej pani premier Kopacz, i tę kampanię pokazowo wyłożył?
  No to wszystko przecie pan Kamiński Misiek.. Który juz nie pamięta, ile szkód Polsce narobił?
  Zgoda: PiS jest ponurą czkawka historii. Komiczną czkawka historii sa zaś ewolucje takich panów jak Kamiński Misio (też Marcinkiewicz KAzek, Giertych Roman czy - w innym nieco odcieniu, choc z pnia tego samego - Czarnecki Obatel).

 • baby1

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Michale, nie ma się co spodziewać, że WKK wejdzie do drugiej tury, więc szkoda zachodu. Może jednak lepiej namówić KO, aby zamiast paniusi dwojga nazwisk, wystawili kogoś spoza klucza partyjnego, bo zapowiada się powtórka z 2015 roku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX