Konstanty Radziwiłł nowym wojewodą mazowieckim?

Były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który nie dostał się do Senatu, według nieoficjalnych informacji obejmie stanowisko wojewody mazowieckiego.
Zobacz wideo

"Kandydatura byłego ministra zdrowia na stanowisko wojewody mazowieckiego ma akceptację Mateusza Morawieckiego" - poinformowało Radio Plus. Dotychczasowy wojewoda Zdzisław Sipiera ustąpił, ponieważ został posłem. Prawo nie pozwala na godzenie tych funkcji. Nowego wojewodę powoła wkrótce premier.

Kim jest Konstanty Radziwiłł?

Konstanty Radziwiłł w latach 2015-18 był ministrem zdrowia (a w latach 2001-10 przewodniczył Naczelnej Izbie Lekarskiej), zasiadał w poprzedniej kadencji w Senacie. Jedną z jego pierwszych decyzji, podjętych po ministerialnej nominacji, było zamknięcie rządowego programu leczenia niepłodności i finansowania zabiegów in vitro z budżetu państwa. Radziwiłł obwiniany był też za eskalację konfliktu z lekarzami-rezydentami. Ze stanowiska ministra zdrowia został odwołany przez premiera Mateusza Morawieckiego. W październikowych wyborach do Senatu przegrał w okręgu podwarszawskim z kandydatem opozycji Michałem Kamińskim.

DOSTĘP PREMIUM