Ważne decyzje w PO. Wiemy, jak wybiorą kandydata na prezydenta

Zarząd Platformy Obywatelskiej zdecydował, w jakiej formule wybierze kandydata na prezydenta, który stanie do przyszłorocznych wyborów. Podjęto też decyzję w sprawie rekomendacji na szefa klubu i wicemarszałka Sejmu.
Zobacz wideo

W piątek w Warszawie zebrał się zarząd Platformy Obywatelskiej. Wśród głównych tematów do rozstrzygnięcia był tryb wyboru kandydata na prezydenta oraz kwestia obsady prezydium Sejmu i Senatu.

Konwencja Krajowa PO wskaże kandydata

Po posiedzeniu rzecznik PO Jan Grabiec poinformował, że kandydat na prezydenta zostanie wskazany w prawyborach. Wybierać go będą jednak nie wszyscy członkowie partii, a Konwencja Krajowa. Ta zbierze się 14 grudnia. Chętni do prawyborów mogą się zgłaszać do 19 listopada.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", swoje kandydatury mają zaproponować: Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Radosław Sikorski.

Grabiec podał też, iż zarząd PO zarekomenduje Borysa Budkę na szefa klubu Koalicji Obywatelskiej w nowym Sejmie, a Małgorzatę Kidawę-Błońską - na wicemarszałka Sejmu.

Oprócz tego, 14 grudnia Rada Krajowa ma zarządzić wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, które zakończą się 25 stycznia. Jak napisał na Twitterze Budka, nowy szef partii powinien być znany 26 stycznia.

Wcześniej poinformowano już oficjalne o rekomendacji na Marszałka Senatu - otrzymał ją senator Koalicji Obywatelskiej Tomasz Grodzki, który ma otrzymać poparcie całej opozycji (czyli oprócz KO - także SLD i PSL).

Sam Grodzki, pytany w piątek przez dziennikarzy, jakim chciałby być marszałkiem przyznał krótko: "Jak najlepszym". - Ale mówiąc konkretnie, uważam, że w Senacie jest ogromny potencjał intelektualny. Chcę inspirować panie i panów senatorów do tego, żeby pokazać, że politykę w Polsce można uprawiać normalnie, przyzwoicie, w oparciu o merytoryczną debatę, mając jako wyznacznik dobro Polek i Polaków - wskazał.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM