Tomasz Grodzki wybrany marszałkiem Senatu. Pokonał Stanisława Karczewskiego z PiS

Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu. Senator Koalicji Obywatelskiej w głosowaniu pokonał Stanisława Karczewskiego z PiS.
Zobacz wideo

Tomasz Grodzki otrzymał 51 głosów, a Stanisław Karczewski 48. Jeden z senatorów wstrzymał się od głosu. 

Tomasz Grodzki kandydat opozycji

Tomasz Grodzki, senator Koalicji Obywatelskiej, był wspólnym kandydatem opozycji na marszałka Senatu. Jego kandydatura była ustalona na koalicyjnym spotkaniu KO, Lewicy i PSL.

We wtorek jeszcze przed posiedzeniem Sejmu Tomasz Grodzki mówił w TOK FM, że wierzy w to, iż zostanie marszałkiem. - Potrzeba 51 głosów i według mojej wiedzy jesteśmy w stanie taką większość zbudować - mówił. 

Przyznał, że rozmawiał z wieloma senatorami, których starał się przekonać do swojej kandydatury, także z Lidią Staroń, która - choć startowała do Senatu jako niezależna - jest kojarzona raczej z Prawem i Sprawiedliwością. - Kobieta dla mężczyzny zawsze jest zagadką, ale starałem się przekonać panią senator, że zmarnować taką historyczną chwilę to byłby grzech wobec Polek i Polaków - stwierdził gość TOK FM.

Orędzie w publicznej telewizji

Tomasz Grodzki zapowiedział, że jeśli zostanie marszałkiem, w najbliższym czasie wygłosi orędzie do narodu na antenie telewizji publicznej. - Z pewnością skorzystam z wszystkich narzędzi, które są przypisane Senatowi i jego marszałkowi. I takie orędzie do narodu wygłoszę - powiedział Grodzki, pytany w radiu TOK FM.

Grodzki podkreślił, że wierzy w transparentność polityki. - I w to, że szacunek, godność, honor, przyzwoitość to nie powinny być słowa zapomniane. I Senat powinien być strażnikiem tych wartości i również strażnikiem konstytucji jako naszego podstawowego prawa. I między innymi o tym będę mówił - wskazał.

Jak powiedział, zamierza "poinformować Polki i Polaków", że w nowej kadencji chce "pokazać, że politykę można uprawiać przyzwoiciej, normalniej, po to żeby stanowić lepsze prawo".

Próby przeciągnięcia Grodzkiego przez PiS?

Po wyborach parlamentarnych kiedy okazało się, że PiS nie ma większości w Senacie, pojawiły się informacje, że PiS próbuje przeciągnąć na swoją stronę senatorów opozycji. Sam Tomasz Grodzki przyznał, że po wyborach był sondowany przez polityka PiS, czy przyjąłby propozycję objęcia teki ministra zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego.

- Jestem absolutnie przeciwny takiemu rodzajowi prowadzenia polityki - mówił wówczas Grodzki. - To suweren zdecydował, jak lubi powtarzać często PiS, że w Senacie to my mamy większość, więc próby sondowania czy przekupstwa w stosunku do senatorów obecnej opozycji i niebawem większości senackiej prowadzą donikąd - dodał.

Brak większości PiS w Senacie

W wyborach PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, PSL – 3, a SLD – 2. W Senacie zasiądzie także czterech senatorów niezależnych: Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi), Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). PiS-owi brakuje trzech głosów do błyskawicznego przegłosowywania ustaw.

Kim jest Tomasz Grodzki?

Tomasz Grodzki zasiada w senacie od dwóch kadencji. Jest członkiem PO. W październikowych wyborach parlamentarnych zdobył prawie 150 tys. głosów pokonując Małgorzatę Jacynę-Witt z PiS. Z zawodu jest lekarzem, chirurgiem i profesorem nauk medycznych. Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła go wcześniej kandydatem na ministra zdrowia w swoim przyszłym rządzie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM