Elżbieta Witek wybrana na marszałka Sejmu. Poparło ją 314 posłów

Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek została wybrana na Marszałka Sejmu IX kadencji. Jej kandydaturę poparło 314 posłów.
Zobacz wideo

Elżbieta Witek (PiS) została we wtorek wybrana marszałkiem Sejmu IX kadencji. Poparło ją 314 posłów. Była jedynym kandydatem zgłoszonym na to stanowisko. Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Głosowało 459 posłów; większość bezwzględna wynosiła 230 głosów. Za kandydaturą Witek głosowało 314 posłów, przeciw było 11, a 134 wstrzymało się od głosu.

Witek poparli wszyscy posłowie PiS (235 osób), 48 z 49 posłów SLD (1 osoba wstrzymała się od głosu) oraz wszyscy posłowie PSL (30 osób). Posłowie Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu (133 posłów, 1 osoba z KO nie brała udziału w głosowaniu). Przeciw kandydaturze Witek zagłosowali wszyscy posłowie Konfederacji (11 osób). Witek poparł poseł niezrzeszony Ryszard Galla.

Stanowisko Marszałka Sejmu dla Elżbiety Witek nie jest nowe - pełniła je od 9 sierpnia do końca minionej kadencji. Zastąpiła w tej roli Marka Kuchcińskiego, który wskutek tzw. afery samolotowej podał się do dymisji.

Wcześniej przez około dwa miesiące Elżbieta Witek była szefową Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tej roli zastąpiła Joachima Brudzińskiego, który został eurodeputowanym.

Kim jest Elżbieta Witek?

Witek urodziła się w 1957 roku w Jaworze. Z wykształcenia jest polonistką. W 1980 została członkinią "Solidarności". Po raz pierwszy mandat poselski wywalczyła w 2005 roku. Po wygranych przez PiS wyborach w 2015 roku przez rok była rzeczniczką rządu Beaty Szydło oraz PiS, ministrem-członkiem Rady Ministrów (do 2017) oraz szefową gabinetu politycznego premier Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego.

O tym, że to właśnie Elżbieta Witek będzie kandydatką PiS w nowej kadencji Sejmu władze partii poinformowały pod koniec października.

Pierwsze posiedzenie parlamentu

We wtorek w Sejmie odbywa się pierwsze posiedzenie parlamentu wybranego 13 października. Obrady Sejmu otworzył w południe mianowany przez prezydenta Marszałek Senior Antoni Macierewicz

Po złożeniu ślubowania przez posłów Sejm przystąpił do wyboru marszałka. Kandydata na to stanowisko może zgłosić co najmniej 15 posłów. Poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM