Lubnauer o słowach Antoniego Macierewicza jako Marszałka Seniora. "Kościelny fundamentalizm"

- Musimy zbudować silne państwo narodowe z jasną hierarchią wartości odróżniającą patriotyzm od zdrady, dobro od zła, cywilizację życia od cywilizacji śmierci - powiedział podczas pierwszego posiedzenia Sejmu Marszałek Senior Antoni Macierewicz. W swoim przemówieniu poruszył wątki katastrofy smoleńskiej, "ideologii gender" czy ochrony rodziny.
Zobacz wideo

Antoni Macierewicz jako Marszałek Senior otworzył we wtorek pierwsze obrady IX kadencji Sejmu, a po odśpiewaniu hymnu i przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy sam zabrał głos. Jego przemówienie było długie i wywoływało wśród posłów skrajne emocje - kiedy prawa strona skandowała "brawo", lewa raczej kręciła głową z niedowierzania.

"Kościelny fundamentalizm"

Jak oceniła w sejmowym studiu TOK FM Katarzyna Lubnauer,  przewodnicząca Nowoczesnej, marszałek senior "w dużym stopniu zaklinał rzeczywistość". - Mówił o trosce o ojczyznę, a chyba w PiS jest tego najmniej. W ogóle mam wrażenie, że pan marszałek dziwnie się zachowywał, nie do końca rozumiałam wszystkie jego myśli – mówiła Lubnauer.

Jej zdaniem prawnicy mogą mieć też wątpliwości, czy Antoni Macierewicz złożył ślubowanie w sposób prawidłowy. - Bo tak się zapędził ze wszystkim, że zapomniał powiedzieć słowa "ślubuję". Formułka "Tak mi dopomóż Bóg" jest dla chętnych. To właśnie "ślubuję" jest najważniejsze". Prawnicy mogliby się tan tym zastanowić – powiedziała posłanka. Dodała, że w wystąpieniu Antoniego Macierewicza słychać było "kościelny fundamentalizm". - Sam jego wybór to był właśnie ukłon w stronę najbardziej prawicowego elektoratu, bo przecież mamy Konfederację w Sejmie – podkreśliła.

Katarzyna Lubnauer recenzowała też wystąpienie w Sejmie prezydenta Andrzeja Dudy. - To było przemówienie człowieka, który wie, że zaraz ma kolejną kampanię wyborczą. Było w nim dużo cynizmu. Nagle prezydent Duda stał się zwolennikiem porozumienia i konsensusu, czyli tego, czym całe środowisko PiS gardzi – podsumowała Lubnauer.

O czym mówił Macierewicz?

Marszałek Senior zaczął od tego, jak ważna jest niepodległość - rozumiana jako "warunek niezbędny do realizowana wszelkich wartości narodowych". Następnie nawiązał do stanu wojennego, którego "zbrodnia" - jak wskazał - "wciąż nie została ukarana".

- Nie wyciągnęliśmy konsekwencji wobec odpowiedzialnych. A stan wojenny to nie tylko setki zabitych, w tym księży zamordowanych podczas rozmów Okrągłego Stołu. To także tysiące więzionych, wyrzuconych z pracy, skazanych na emigrację, to przede wszystkim przygotowanie długofalowej grabieży narodu polskiego i niszczenia jego gospodarki - mówił Macierewicz.

"Uporanie się z ciemną spuścizną komunizmu przypada na nas"

- Chociaż w poprzedniej kadencji Sejmu przeprowadzono fundamentalne, niesłychanie istotne zmiany w sprawach społecznych, historycznych i gospodarczych, to odpowiedzialność za ostateczne uporanie się z ciemną spuścizną komunizmu przypada na nas - mówił do posłów i posłanek IX kadencji.

Dalej Macierewicz zwrócił uwagę na wysoką frekwencję, jaką odnotowaliśmy w ostatnich wyborach parlamentarnych (ponad 60 proc.). Wskazał, że taki wynik to "fenomen, który ma olbrzymie znaczenie dla przyszłości Polski". Jako niezwykle istotną cechę obecnego kadencji wskazał jej reprezentatywność, choć po chwili dodał pewne "ale"…

- Chociaż ten Sejm jest bardzo zróżnicowany, to absolutna większość wyborców wsparła te ugrupowania, które jednoznacznie odwoływały się do wartości narodowych, katolickich - wskazał.

- Ukształtowanie naszych instytucji państwowych zgodnie z tymi wartościami to nasze największe zadanie, jakie stoi przed obecnym Sejmem. Polacy mają prawo oczekiwać, że ich wola zostanie uszanowana - dodał. Macierewicz nie omieszkał podkreślić, że obóz Zjednoczonej Prawicy, na który głosy oddało ponad 8 mln obywateli osiągnęło największe poparcie w historii. Dlatego - jak mówił - to właśnie na nich spoczywa największa odpowiedzialność w budowanie tego "narodowego" i "katolickiego" państwa.

>> CZYTAJ CAŁĄ RELACJĘ Z PIERWSZEGO POSIEDZENIA IX KADENCJI SEJMU

Macierewicz o katastrofie smoleńskiej i zagrożeniu zewnętrznym

- Determinacja narodu nie jest przypadkiem, lecz skutkiem realizacji podstawowych zasad polityki niepodległościowej rozpoczętej jeszcze przez rząd świętej pamięci Jana Olszewskiego, a kontynuowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości - mówił Marszałek Senior.

Przełomem - jak stwierdził - było"odrodzenie narodowe po roku 2010". - Jego źródłem była wielka fala powrotu patriotyzmu, świadomości narodowej i polskich obowiązków - żywa zwłaszcza wśród młodzieży, która najgłębiej przeżyła dramat katastrofy smoleńskiej - powiedział Macierewicz. I dodał, że bez względu na opinie dotyczące przyczyn tej katastrofy - "uświadomiła ona, jak kruche były dotychczasowe przemiany, jak ważne jest silne państwo polskie, a jak wielkie jest stale rządzące nad nami zagrożenie zewnętrzne".

Macierewicz o ideologii gender i innych "zagrożeniach"

W przemówieniu Macierewicza nie zabrakło też spraw związanych z "ideologią gender" czy ochroną rodziny.

- Po blisko 30 latach zmagania się z postkomunizmem doskonale wiemy, jakie decyzje budują niepodległość, a jakie prowadzą na manowce (…) i dokąd prowadzi ideologia gender - stwierdził polityk PiS. - Wiemy, co oznacza pozostawienie środowisk agenturalnych na ważnych stanowiskach w administracji publicznej, w mediach, w wymiarze sprawiedliwości. Wiemy, jakie są zagrożenia geopolityczne wynikające z utopijnej próby budowania neosocjalistycznego imperium - kontynuował Macierewicz.

- Musimy zbudować silne państwo narodowe z jasną hierarchią wartości odróżniającą patriotyzm od zdrady, dobro od zła, cywilizację życia od cywilizacji śmierci - apelował do posłów i posłanek.

Pod koniec swojego wystąpienia Macierewicz nawiązał też do Konstytucji RP. Podkreślił, że jest to najważniejszy akt prawny w naszym kraju, który należy szanować. W tym momencie nawet posłowie opozycji zaczęli bić brawo i skandować hasło: "Konstytucja, Konstytucja".

Macierewicz podkreślił, że to właśnie - tu cytat - "Konstytucja chroni rodzinę rozumianą jako związek kobiety i mężczyzny". Po chwili poprawił się (takiego zapisu bowiem w Konstytucji nie ma) i odczytał prawidłowo: "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej".

Jako kolejny kluczowy - jego zdaniem - zapis Macierewicz wskazał artykuł 38. mówiący o tym, że "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". - Życie ludzkie jest nienaruszalne, a Rzeczpospolita zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, co w sposób oczywisty oznacza ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci - oznajmił Macierewicz.

- Jestem przekonany, że wszyscy posłowie bez względu na opcje polityczne zgodzą się działać w oparciu o te właśnie zasady - podsumował.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM