Przemówienie Barbary Borys-Damięckiej. SMS od Olgi Tokarczuk i krótka lekcja, dlaczego Senat jest tak ważny

- Mamy dziś wielką szansę na dokonanie zmian, lepsze procedowanie, rzetelniejsze i uczciwsze proobywatelskie i zgodne z prawem - mówiła podczas inauguracyjnego posiedzenia Senatu X kadencji marszałek senior Barbara Borys-Damięcka. Odczytała też SMS od Olgi Tokarczuk, która mimo zaproszenia nie mogła przybyć na posiedzenie izby wyższej.
Zobacz wideo

Na wstępie Barbara Borys-Damięcka podziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie za powierzenie jej funkcji marszałka seniora Senatu. Dziękowała też Polakom, m.in. mieszkającym poza granicami kraju, za udział w wyborach 13 października i "udzielenie nam tego mandatu".

Borys-Damięcka zwróciła uwagę, że Senat najczęściej określany jest jako izba zadumy i refleksji. - Przez wiele osób jest postrzegany jako organ służący li tylko do zatwierdzania tego, co nadejdzie z Sejmu. Bez własnego stanowiska, w krótkim niedającym do dywagacji czasie przyjmującym ustalenia sejmowej opcji większościowej rządzących – mówiła.

Jak zaznaczyła, jeśli tak było, to "nie znaczy, że tak musi być dalej". - I my mamy dziś wielką szansę na dokonanie zmian, lepsze procedowanie, rzetelniejsze i uczciwsze proobywatelskie i zgodne z prawem – wskazała Borys-Damięcka.

Nie pominęła nikogo z gości

Marszałek senior przywitała wszystkich gości inauguracyjnego posiedzenia Senatu. Borys-Damięcka wymieniła m.in. marszałek Sejmu Elżbietę Witek, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałków Senatu ubiegłych kadencji Longina Pastusiaka, Bogdana Borusewicza, Stanisława Karczewskiego, powitała marszałka seniora Antoniego Macierewicza.

SMS od Olgi Tokarczuk

Marszałek senior Senatu Barbara Borys-Damięcka zdradziła, że chciała na otwarcie obrad Senatu zaprosić Olgę Tokarczuk, pisarka jednak nie mogła przyjąć tego zaproszenia. Borys-Damięcka odczytała SMS od noblistki: 

"Szanowna Pani, nie chcę przeszkadzać, dzwoniąc w niedzielę. Niestety muszę panią poinformować, że w żaden sposób nie będę mogła przyjechać do Warszawy. Piszę mowę noblowską i mam mnóstwo innych zobowiązań łącznie z wyjazdem do Francji. Bardzo mi przykro. Pozdrawiam bardzo serdecznie i przesyłam mnóstwo dobrej jasnej energii naszemu Senatowi. Z szacunkiem Olga Tokarczuk".

 - I tej dobrej, jasnej energii życzę całej naszej izbie na nadchodzące cztery lata – podsumowała Borys-Damięcka.

Głogowski: Dała krótką i szybką lekcję, dlaczego Senat jest ważny

Maciej Głogowski z TOK FM o wystąpieniu Barbary Borys-Damięckiej:  - Dała krótka i szybką lekcję, dlaczego Senat jest ważny i dlaczego tak długo do tej pory rozmawialiśmy, kto będzie marszałkiem tej izby. Bo tam nie tylko pracuje się nad ustawami.  Marszałek Senior przypomniała, jaką wagę mają głosy oddane w bezpośrednich wyborach na senatorów. Wróciła do tej "izby refleksji". Barbara Borys-Damięcka w krótki sposób przypomniała, że ta refleksja nie musi być nudna, że warto o ten Senat zawalczyć - ocenił dziennikarz.

Głogowski zauważył różnicę w wystąpieniach marszałków seniorów: - Borys-Damięcka powitała powitała dostojnych gości, nie tylko senatorów, ale przedstawicieli władz sądowniczych. Tego zabrakło w Sejmie, a przecież byli wówczas na sali - podkreślił Maciej Głogowski. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Barbara Borys-Damięcka w Senacie: SMS od Olgi Tokarczuk i krótka lekcja na temat ważności izby wyższej
Zaloguj się
 • puszka-3

  Oceniono 16 razy 10

  Panie Barbara Borys-Damięcka i Pani Olga Tokarczuk okazały się , że są kobietami z klasą.
  Pani marszałek , jestem pewien , że wszystkie obrady senatu które Pani będzie prowadziła będą prowadzone w tym duchu co dzisiejsze.
  Gratuluję i trzymam kciuki!!!!

 • marchwianka.0

  Oceniono 13 razy 7

  Kultura i powściągliwość. Bardzo piękne zachowanie pani marszałek Borys - Damięckiej i szczere przemówienie. Gratulacje.

 • piotre1987

  Oceniono 5 razy 3

  Tokarczuk to lewacka celebrytka która dostała Nobla na złość PiSowi przed wyborami od turbo lewackich Szwedów i możecie wyć i płuc jadem lemingi ale rzeczywistości nie zmienicie.

 • lodomeria

  Oceniono 2 razy 2

  Jeszcze jakby się tak nie upierała przy tym, żeby nazywać ją marszałkiem... Za to jako jedna z niewielu pamięta o głosujących za granicą :)

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy 0

  Senat jest wazny gdyz mamy w nim przewage wczesniej szlismy z programem likwidacji senatu ale sie nam czerwonej szaranczy pozmieniala sie w zwiazku z tym prawda etapu.

 • anakastyczny

  Oceniono 8 razy 0

  O jacież pierniczę,sama rezunka przemówiła, to tylko pokazuje niepełnosprytność platformowych. Szkoda, że nie odczytała eska od Mietka Korbowoda spod Żabki w Płońsku, wartość merytoryczna tekstu byłaby taka sama. Co ma do k. nędzy Tokarczuk do polskiego parlamentu ?

 • nic_wam_to_nie_da

  Oceniono 8 razy 0

  Olefka

 • szpung

  Oceniono 5 razy -1

  Bo my czerwona poskomuna, nie przywiazujemy sie do idei, przywiazujemy sie jedynie do koryt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX