Senator Pociej: Będziemy korzystać z każdej dostępnej formy nacisku na władzę, żeby doprowadzić ją do normalności

Aleksander Pociej, senator KO, tłumaczył w TOK FM, jakie możliwości daje opozycji większość w Senacie. Kluczowa jest inicjatywa ustawodawcza. - Do tej pory opozycja składała projekty ustaw, a marszałek Sejmu trzymał je w zamrażarce. Teraz PiS będzie musiał głosować. Niech pokażą Polakom, że na przykład odrzucają pewne propozycje, które dla Polaków są dobre - mówił.
Zobacz wideo

Aleksander Pociej, senator Koalicji Obywatelskiej przypominał w Poranku Radia TOK FM, że Prawo i Sprawiedliwość nie będzie miało już możliwości "przepychania ustaw ustrojowych" w 48 godzin. Wyższa izba parlamentu ma również inicjatywę ustawodawczą, co daje jej według niego duże pole manewru. 

- Do tej pory opozycja składała projekty ustaw, a marszałek trzymał je w zamrażarce. Teraz PiS będzie musiał głosować. Niech pokażą Polakom, że na przykład odrzucają pewne propozycje, które dla Polaków są dobre. To jest zupełnie inna sytuacja - wyjaśniał, dodając także, jak ważne jest to, że trzecia najważniejsza osoba w państwie - marszałek Senatu - "będzie mówiła normalnym językiem". - Będzie mówiła o rzeczach, które są ważne dla większości obywateli, ponieważ większość Polaków zagłosowała na opozycję - stwierdził gość Dominiki Wielowieyskiej. - Będziemy korzystać z każdej dostępnej nam formy nacisku na władzę, żeby doprowadzić ją do normalności - zapewniał. 

PiS powalczy jeszcze o większość w Senacie?

Dziennikarka zwróciła uwagę, że po wtorkowym wybraniu senatora opozycji - prof. Tomasza Grodzkiego - na marszałka Senatu partia rządząca utrzymuje, że "piłka jest nadal w grze". 

- Nie sądzę, żeby była w tej chwili jakakolwiek przestrzeń do zmiany marszałka (...). W przyszłości natomiast, jeśli "zakładka" jest tak mała, jak jest, w pewnych tematach, światopoglądowych, ta wrażliwość po stronie opozycji jest różna. Mogą się wtedy ewentualnie pojawić jakieś przegrane sprawy - stwierdził, dodając, że tak już i wcześniej bywało.

Zamieszanie w Senacie 

Dominika Wielowieyska pytała senatora o zamieszanie po stronie opozycji podczas wyboru marszałka Senatu, przypominając, że PiS suflował, że opozycji nie uda się uzyskać w wyższej izbie większości oraz konferencję prasową senatorów niezależnych, zwołaną tylko po to, by przekazać, że nie powiedzą, na kogo oddadzą swoje głosy. - To są gry polityczne, to są ambicje ludzkie. Jakieś tam zamieszanie było. Na szczęście skończyło się tak, jak się skończyło. Politycy są ludźmi ambitnymi, pewne ambicje wyrastały poza dobro wspólne. Najważniejszy jest rezultat, a ten jest wspaniały. 

Prowadząca Poranek Radia TOK FM wspominała również przygotowania do głosowania na marszałka Senatu. Przypomniała, że były poseł Marek Jakubiak wskazywał Aleksandra Pocieja jako osobę, z którą PiS prowadziło rozmowy i którą można przeciągnąć "na drugą stronę". - Z czego to wynikało? - pytała dziennikarka. 

- Nie mam pojęcia. O ile paru senatorów wprost mówiło o próbach przekupienia ich stanowiskami, o tyle do mnie nikt nie dzwonił. Myślę, że wiedzieli, że nie mają po co do mnie dzwonić - stwierdził, dodając, że będzie analizować słowa Jakubika, także od strony prawnej. 

Całej rozmowy posłuchasz też wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Aleksander Pociej: Będziemy korzystać z każdej dostępnej formy nacisku na władzę, żeby doprowadzić ją do normalności
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 4 razy 2

  Izba wyższa ?

  Izba wyższa, która nie ma wpływu na "izbę niższą" ?

  Izba wyższa, którą przegłosuje izba niższa?

 • samsung_galaxy

  Oceniono 3 razy 1

  Innymi słowy mówiąc, Grzegorz Schetyna jest znowu najważniejszym politykiem opozycji i nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Przy okazji, nie dał Donaldowi kasy na wybory prezydenckie, PiS nikogo nie przekupił w Senacie, a Grodzkiego na stanowisko marszałka Senatu zaproponował ... Gowin. Ech, jakie to wszystko skomplikowane :)

 • 20portal

  Oceniono 5 razy 1

  Z całego serca gratuluję wyboru, panie Profesorze. Od Pana mogłaby się uczyć cała PO - patriotyzmu, honoru, rzetelności i uczciwości.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 1

  Ustawy dla polakow dobre to juz glosowalisciez uporem osiem bitych lat, a znajac umiejetnosci tego kolesia zadluzania jednostek mu podleglych, trzeba bedzie wszystkie te dobre ustawy tasmowo wrzucac do kosza.

 • xavery

  Oceniono 4 razy 0

  "do mnie nikt nie dzwonił"

  Trzeba się cieszyć. Znaczy, że skazany ale ułaskawiony superpatriota Kamiński et cosortes nie mają żadnych haków.

 • hamsterx

  Oceniono 4 razy 0

  jak już o senacie mowa
  to co się dzieje z byłym senatorem kogutem ?
  cieszy się jeszcze wolnością ? czy już ułaskawiony ?

 • getz54

  Oceniono 3 razy -1

  Pan senator Pociej wie o czym mówi. Jest juz senatorem 3 kadencję, wie z kim zasiada w ławach senackich, jakim potencjałem intelektualnym i wiedzą dysponowała ówczesna opozycja, teraz sprawująca władzę. Okres niszczenia
  demokracji minął bezpowrotnie. Pan senator Marek Borowski, autor ustawy wykonującej wyrok TK w sprawie wyrównania emerytur kobietom z rocznika '53, którego ustawę Dyzma- Morawiecki wyrzucił przed ostatnim posiedzeniem Sejmu do kosza ( było juz po wyborach) zajął się losem tych kobiet i ponownie senacką ustawę złozy w Sejmie. Mam nadzieję, ze Senat wpłynie równiez na decyzję marszałek Sejmu i wreszcie opublikuje listy poparcia sędziów do KRS, zwłaszcza ze będzie juz po wyroku TSUE i rząd będzie musiał coś zrobic z neoKRS i ustawami Zbynia Ziobry. Moze tez Senat złozy odrzucone wcześniej przez Karczewskiego wnioski do zmian wprowadzonych do nowelizacji kodeksu karnego i ustawy o pedofilii........ Pozyjemy, zobaczymy, ale to wszystko jest juz mozliwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX