Wicemarszałkowie Senatu wybrani. Jest wśród nich Stanisław Karczewski

Senat ma czworo wicemarszałków. Wśród nich jest Stanisław Karczewski, który w minionej kadencji był marszałkiem.
Zobacz wideo

Wieczorem senatorowie wybrali wicemarszałków. Stanowiska piastować będą: Stanisław Karczewski (PiS), Bogdan Borusewicz (KO) Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i Michał Kamiński (PSL). 

Za kandydaturą Borusewicza głosowało 90 senatorów, 4 było przeciw, a 5 senatorów wstrzymało się od głosu.

Za kandydaturą Kamińskiego głosowało 53 senatorów, 37 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

Za kandydaturą Karczewskiego głosowało 82 senatorów, 3 było przeciw, a 15 senatorów wstrzymało się od głosu.

Za kandydaturą Morawskiej-Staneckiej głosowało 56 senatorów, 28 było przeciw, a 15 senatorów wstrzymało się od głosu. 

Senatorowie wybrali też sekretarzy Senatu. Zostali nimi senatorowie Rafał Ambrozik, Wiktor Durlak, Mariusz Gromko, Agnieszka Gorgoń-Komor, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Aleksander Szwed, Ryszard Świlski i Jerzy Wcisła.

Po wznowieniu obrad senator Bogdan Klich (KO) zgłosił wniosek o zmianę porządku obrad tak, by senatorowie wybrali też składy komisji senackich. Skrytykował to były marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). - Panie marszałku, były takie ustalenia klubowe i nie wiem, dlaczego mamy bez ustalenia wcześniejszego zmieniać porządek obrad - powiedział. - W ostatniej chwili zaskakiwanie nas takimi zmianami jest naprawdę nieeleganckie - dodał Karczewski. W odpowiedzi marszałek Senatu podkreślił, że wniosek Klicha - jeśli zostanie przyjęty - nie będzie głosowany we wtorek, tylko w środę.

Zgodnie z regulaminem Senat wybiera nie więcej niż czterech wicemarszałków spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów.

Tomasz Grodzki (KO) został wybrany we wtorek marszałkiem Senatu X kadencji izby. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 senatorów, jeden senator wstrzymał się od głosu.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Senat. Wybrano wicemarszałków
Zaloguj się
  • marudna.maruda

    Oceniono 4 razy 0

    82 senatorów zgadza się, żeby Karczewski był wicemarszałkiem. Tak, ten sam Karczewski, który przez 4 lata obrażał, poniżał, i bez skrupułów korzystał z przywilejów (bardzo przez niego szeroko pojętych) władzy. I teraz państwo senatorowie uznali, że to było w porządku, że SIĘ NALEŻY??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX