Nieoficjalnie: Mateusz Morawiecki zostanie powołany na premiera jeszcze w tym tygodniu

Według informacji PAP uzyskanych w źródłach zbliżonych do kierownictwa PiS w czwartek prezydent desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera, w piątek powoła Radę Ministrów, a we wtorek szef rządu wygłosi expose. Jak dodało źródło, pełny skład rządu, w tym szef resortu sportu, zostanie przedstawiony w piątek.
Zobacz wideo

Podobną infiormację przekazał także w środę w Polskim Radiu 24 Jacek Sasin. Wicepremier zapowiedział, że powołanie nowego rządu nastąpi pewnie jeszcze w tym tygodniu. Jak zaznaczył, data nie jest jeszcze w stu procentach ustalona, bo zależy od prezydenta. "Prawdopodobnie nastąpi to w piątek" - wskazał.

"Ten piątek to jest taka pierwsza, nieoficjalna informacja. Natomiast będą jeszcze rozmowy, konsultacje pomiędzy panem premierem, a panem prezydentem" - zaznaczył wicepremier.

Jako pierwszy informacje dotyczące dat desygnowania premiera, powołania Rady Ministrów i wygłoszenia expose podał portal 300polityka.pl.

Źródło PAP podkreśliło, że oficjalnie terminy desygnowania Mateusza Morawieckiego na premiera oraz powołania rządu pojawią się dopiero wówczas, gdy ogłosi je prezydent.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował natomiast, że w środę wieczorem odbędzie się spotkanie konsultacyjne w sprawie nowego rządu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

Źródło PAP zaznaczyło, że podczas spotkania formalnie prezes PiS - jako lider partii, która wygrała wybory - zgłosi Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera. Samo spotkanie - jak dodało źródło - będzie miało charakter wyłącznie techniczny i konsultacyjny.

We wtorek Mateusz Morawiecki złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy dymisję swojego rządu. Do czasu powołania nowego rządu prezydent powierzył Morawieckiemu misję kierowania tymczasowym rządem.

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji prezydent ma 14 dni na powołanie nowego premiera, jego rządu i przyjęcie przysięgi przez nowa Radę Ministrów. Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Kto zostanie ministrem sportu?

Morawiecki w piątek przedstawił skład swojego nowego gabinetu. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa, w tym resort nadzoru właścicielskiego, resort zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii. Jedynym resortem, które obsady nie przedstawił premier było Ministerstwo Sportu.

Zdaniem źródła PAP, obecnie rozpatrywany jest tylko jeden kandydat na szefa resortu sportu, a nazwisko kandydata zostanie zaprezentowane prawdopodobnie dopiero w piątek, podczas powołania Rady Ministrów.

Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk mówił w środę w radiu Plus, że jest dwóch najbardziej prawdopodobnych kandydatów na ministra sportu, ale decyzje podejmie i ogłosi premier w stosownym czasie.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller pytany w programie "Tłit" portalu Wp.pl, czy wiadomo już kto będzie ministrem sportu, odparł: "W tym tygodniu już właściwie będziemy to wiedzieć. To znaczy, my wiemy, ale ta informacja zostanie opublikowana w tym tygodniu". Pytany, czy jest to ktoś z "szeroko rozumianego obozu Prawa i Sprawiedliwości, czy bardziej z opozycji", minister odpowiedział: "Z opozycji nie. Nie jest to osoba z opozycji". Dopytywany, czy może jest to senator niezależny, także zaprzeczył.

Na uwagę, że w mediach pojawiło się określenie, że Ministerstwo Sportu stało się "Ministerstwem Kuszenia", rzecznik rządu zapewnił, że kandydat na ministra sportu, to nie będzie nikt z Senatu. Dopytywany czy jest to ktoś "ze sportu, czy z polityki", powiedział, że "to jest osoba, która łączy (te obszary), ale osoba, która ma zdecydowanie związek ze światem sportowym". 

Na pytanie, czy kandydatem jest europoseł Ryszard Czarnecki (PiS), Müller odparł: "Myślę, że nie wraca chyba tutaj do polityki krajowej. (Czarnecki) dobrze działa na poziomie Parlamentu Europejskiego".

Pobierz aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie. 

DOSTĘP PREMIUM