Lech Wałęsa do amerykańskich kongresmenów: W Polsce łamie się konstytucję

W dokumencie pozostawionym w środę amerykańskim parlamentarzystom były prezydent RP Lech Wałęsa ocenił, że w Polsce łamie się konstytucję, podporządkowuje rządzącym niezależne instytucje i atakuje swobodną wymianę myśli.
Zobacz wideo

Wałęsa przybył z kilkudniową wizytą do Waszyngtonu, by uczcić 30. rocznicę rozpoczęcia transformacji ustrojowej w Polsce. Po swoim wystąpieniu w podkomisji kontrolowanej przez Demokratów Izby Reprezentantów USA zostawił amerykańskim parlamentarzystom dokument, którego treść opublikował na Facebooku.

"Dzisiaj w naszym kraju łamie się Konstytucję, uchwala się prawa, które podporządkowują rządzącym niezależne instytucje, ogranicza się i atakuje swobodną wymianę myśli" - napisał w dokumencie Wałęsa. Jego zdaniem obecny rząd w Warszawie "przeprowadził bezlitosne ataki na polskie sądownictwo i jego niezawisłość, wykorzystując narzędzia, które znamy z działania dyktatur w różnych częściach świata".

Były przywódca Solidarności naruszeniem prawa nazwał m.in. "próbę przejęcia kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym", "połączenie funkcji prokuratora generalnego z funkcją ministra w rządzie RP, który może ingerować w działania prokuratorów", "zniszczenie Krajowej Rady Sądownictwa", "zmiany w Sądzie Najwyższym" oraz "instytucyjne ataki na niezależnych sędziów podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości".

Wałęsa stwierdził, że "jeśli nie będziemy uznawać wartości, a także nie będziemy mieli faktycznego poczucia, czym jest demokracja, populiści, którzy dzięki niej są w stanie zyskać władzę, mogą zniszczyć fundamenty demokracji w państwie".

Wcześniej w podkomisji Izby Reprezentantów USA Wałęsa nie odnosił się bezpośrednio do sytuacji w Polsce. Mówił, że jego pokoleniu udało się, ale na horyzoncie powstała nowa "epoka słowa" - czas internetu i globalizacji. W jego ocenie okres ten jest dużo trudniejszy i gorszy od poprzedniego. Swoje wystąpienie - tak jak 30 lat temu przed połączonymi izbami dwóch izb parlamentu USA - zaczął od słów "My Naród".

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Lech Wałęsa do kongresmenów USA: W Polsce łamie się konstytucję
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 1 raz 1

  I właśnie za takie działania nalezy się szacunek panu Wałęsie. Jest takim samym symbolem wolności jak Mahatma Gandhi, Nelson Mandela, uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. Nie było lepszego adresata wystąpienia pana Lecha Wałęsy niz amerykańscy demokraci w Kongresie, z garbem prezydentury Trumpa na plecach. Sojusznik rezimu w Polsce Donald Trump odejdzie, słowa prezydenta Lecha Wałęsy pozostaną na długo w pamięci. Dla świata poparcie rządu PiS w Polsce przez administrację Trumpa, ma takie samo znaczenie, jak poparcie przez Putina rządów Erdogana, Maduro czy el Asada. I to wątłe światełko w mrocznym tunelu jakim jest wolny, demokratyczny Senat, daje nadzieję, ze wkrótce ten okres wielkiej smuty, okres rządów PiS-owskiej junty minie. Po ostatnich wyborach mieli szansę powrócic na drogę praworządności i demokracji. Nie skorzystali, znowu się okopali w komisjach i kontynuują niszczenie państwa. Zdarza się.

 • laborantkolaborant

  0

  Koleś, którego najbliższymi przyjaciółmi i wieloletnimi współpracownikami byli: pedofil Jankowski, pracujący dla SB pedofil Cybula (osobisty spowiednik!) oraz niejaki Mnietek, nadal pozostaje czerskim autorytetem i czerskim hiroł...

 • bart5554b

  Oceniono 2 razy -2

  Widać „Bolkiem” jest się do końca życia. Ten człowiek nie zasługuje nawet na pogardę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX