Nowy pomysł PiS: 13. emerytura z... funduszu dla niepełnosprawnych. "To jest kradzież pieniędzy"

Jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów będzie mogło być finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego (obecnie: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych) - przewiduje projekt nowelizacji, złożony w środę przez posłów PiS. Z funduszu mają być też finansowane renty socjalne. Pomysł skrytykował w TOK FM szef klubu Lewicy - Krzysztof Gawkowski.
Zobacz wideo

Ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Jej powstanie było wynikiem między innymi protestu niepełnosprawnych w Sejmie. 

Celem tego funduszu jest przede wszystkim wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne i finansowe osób niepełnosprawnych. Poselski projekt nowelizacji przewiduje, że środki ze SFWON będą mogły być przeznaczane także na rzecz emerytów i rencistów. Z tego powodu autorzy projektu zaproponowali zmianę nazwy funduszu na "Fundusz Solidarnościowy".

Projekt przewiduje, że ze środków tego funduszu będzie mogło być finansowane jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów (np. tzw. 13. emerytury) wraz z kosztami jego obsługi. Z Funduszu Solidarnościowego finansowane mają być także renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną (obecnie są one finansowane z budżetu państwa). Zgodnie z projektem w 2019 r. środki na refundację 13. emerytur i rent z 2019 r. wypłacone z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są kosztami Funduszu. Tym samym Fundusz przekaże do FUS środki na refundację tego świadczenia. Minister finansów wpłaci do Funduszu Rezerwy Demograficznej pieniądze z budżetu państwa zablokowane w części dotyczącej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Funduszowi natomiast zostanie udzielona pożyczka w kwocie do 9 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

"To jest kradzież"

Najnowszy pomysł PiS ostro skrytykował w Poranku Radia TOK FM Krzysztof Gawkowski. - Mamy ustawę, która ma doprowadzić do tego, że będziemy z Funduszu Solidarności dla osób niepełnosprawnych… kradli pieniądze. To jest generalnie kradzież pieniędzy dla niepełnosprawnych na wypłatę emerytur. A już w kampanii mówiliśmy, że PiS nie zagwarantował w budżecie pieniędzy na obiecane "trzynastki". No i nie ma tych pieniędzy - mówił szef klubu parlamentarnego Lewicy. I przypomniał wtorkowe wystąpienie Mateusza Morawieckiego.

W Sejmie premier długo chwalił się sukcesami swojego rządu. Ale, jak podkreślił Gawkowski, "zapomniał o porażkach". - A budżet jest rozedrgany. W naszym klubie są ludzie, samorządowcy, którzy od lat czytają budżety i wiedzą, że tam brakuje pieniędzy np. właśnie na 13. emerytury - podkreślił poseł Lewicy. 

Dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów to jedna z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Pierwsze tzw. "jarkowe", bo tak ochrzczono emeryturę, wypłacono w maju - przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Zwycięskimi dla PiS. W kampanii przed wyborami do Sejmu i Senatu, prezes Kaczyński obiecał, że "trzynastki" i "czternastki" będą wypłacane w następnych latach. Na początku października, prezes PiS i Mateusz Morawiecki zapewnili, że przepisy dotyczące dodatkowych świadczeń to priorytet i będą przyjęte podczas pierwszych stu dni rządów partii.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie: 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Trzynasta emerytura z funduszu dla niepełnosprawnych. Projekt ustawy już w Sejmie
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 9 razy 7

  Niepełnosprawnych rodzić, a później niech wegetują. Emerytom dać ochłap, żeby właściwie zagłosowali. Ważne, że najlepsza ze zmian przy żłobie, przez 4 lata zdążą zaoszczędzić dla siebie, powypłacać nagrody i odprawy z intratnych stanowisk, uciekną z oszczędnościami do zagranicznych, bezpiecznych banków. TKM, a po nich potop. A przecież podczas objazdowych wycieczek prezes tak pięknie opowiadał, jak to kraj kwitnie, dobrobyt rośnie. A premier mu wtórował. A lud szczęśliwy oklaskiwał. Ciekawe, czy już się elektorat budzi z tego pięknego snu, czy czeka na rachunki za prąd?

 • rbik53

  Oceniono 5 razy 3

  .
  …… taaaa….. słusznie Stary Pierdzioch to wymyślił, bo na co niepełnosprawnym i kalekom kasa..... nart ani rowerów nie muszą kupować...
  .

 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 2

  Teraz, to jest kradzież, a jak Balcerowicz w 1989 r. zabrał z ZUSu

  wszystkie pieniądze, to nie była kradzież ?

  W 1989 r. ZUS był najbogatszym bankiem w Polsce.

  Do tego czasu nie było bezrobocia, zatrudnieni płacili

  regularnie składki, nie było upadłości firm,

  nie było jeszcze plagi rencistów !

 • eski57

  Oceniono 4 razy 2

  Ci obaj panowie z fotki mają kosztowne Działki , niech sprzedadzą – na te 13- tki powinno starczyć – obiecali niech dają ze swojego , a NIE niepełnosprawnych krzywdzić !!

 • stjack

  Oceniono 3 razy 1

  A badania dla chorych z pieniędzy dla lekarzy. Proste? proste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX