Z KPRM do Sejmu. Marek Suski szefem komisji ds. energii i spółek. Jego zastępcą Robert Winnicki

Marek Suski (PiS) został jednogłośnie wybrany w czwartek na szefa sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Jednym z jego zastępców został Robert Winnicki z Konfederacji.
Zobacz wideo

Wszystkie sejmowe komisje inaugurują dziś swoją działalność. Przeważającą większość utrzyma oczywiście Prawo i Sprawiedliwość. Przewodnictwo - w tych mniej znaczących - otrzyma opozycja. 

Marek Suski (PiS) został jednogłośnie wybrany w czwartek na szefa sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Suski dostał 30 głosów, przy braku głosów przeciw. Nikt też nie wstrzymał się od głosu. Do tej pory poseł PiS z Radomia pełnił funkcję szefa Gabinetu Politycznego Mateusza Morawieckiego. 

Komisja wybrała też bez głosów sprzeciwu wiceprzewodniczących. Z ramienia klubu PiS zostali nimi Ewa Malik i Maciej Małecki. W prezydium komisji zasiądą także Mieczysław Kasprzak z klubu PSL-Kukiz’15, Tomasz Nowak z klubu KO i Robert Winnicki z Konfederacji. - Będę zabiegał o rzeczową debatę m.in. na temat: Pakietu Klimatycznego, przyszłości polskiego górnictwa, odnawialnych źródeł energii, energetyki jądrowej czy realnej dywersyfikacji dostaw gazu - napisał na Twitterze poseł Konfederacji. 

W komisji tej - w rozpoczynającej się kadencji Sejmu - zasiada 32 posłów: 18 z PiS, trzech z klubu PSL-Kukiz’15, siedmioro z klubu KO, troje z Lewicy i jeden z Konfederacji.

Pozostałe komisje

Henryk Kowalczyk - minister środowiska w stanie dymisji - pokieruje Komisją Finansów Publicznych, a Paweł Olszewski z Koalicji Obywatelskiej grupą ds. infrastruktury. Komisją Rolnictwa i Rozwoju Wsi pokieruje Robert Telus z PiS. 

Opozycji zabrano za to przewodniczenie w komisji spraw zagranicznych. Do tej pory jej szefem był lider PO Grzegorz Schetyna. Teraz pokieruje nią poseł PiS Zbigniew Rau.

Nie będzie też rotacyjnego kierowania komisją ds. służb specjalnych. Przez kolejne cztery lata będzie nią rządziło wyłącznie Prawo i Sprawiedliwość.

Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) wybrana została na przewodniczącą sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Z kolei jej kolega z partii Marek Ast został będzie przewodniczył sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. 

Jan Grabiec (KO) został jednogłośnie wybrany w czwartek na szefa sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Przewodniczącym sejmowej komisji obrony został poseł PiS Michał Jach, który pełnił tę funkcję również w poprzedniej kadencji Sejmu. Robert Tyszkiewicz z KO został przewodniczącym sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Magdalena Biejat (Lewica Razem) będzie przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. 

Choć decyzje polityczne zapadły już wcześniej, to wybór przewodniczących rozstrzyga się zawsze w ostatniej chwili. Zgodnie z tradycją pierwsze posiedzenie każdej komisji otwiera jeden z wicemarszałków Sejmu. To on przeprowadza głosowanie, a po wyborze nowego przewodniczącego oddaje mu władzę i opuszcza posiedzenie.

Konstytuowanie się wszystkich ponad 20 komisji zakończy się późnym popołudniem.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM