Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera. "Mamy wspólną wizję rozwoju Polski"

Prezydent Andrzej Duda podczas specjalnej uroczystości w Pałacu Prezydenckim desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia nowego rządu.
Zobacz wideo

Prezydent przypomniał, że jest rzeczą naturalną, iż misję formowania nowego rządu otrzymuje dotychczasowy premier. - Panie premierze, cieszę się, że mogę panu dzisiaj powierzyć tę tekę. Bardzo dziękuję za konsultację, zwłaszcza te wczorajsze konsultacje - długie, ale ciekawe i mam nadzieję pożyteczne zarówno dla mnie z punktu widzenia naszej przyszłej działalności, jak i przede wszystkim także dla pana premiera. Mogę jasno zobaczyć, że te cztery lata pańskiego doświadczenia w sprawowaniu władzy wykonawczej, jako ministra i premiera, pozwolą wyeliminować mankamenty i usprawnić pewne procesy - ocenił Andrzej Duda.

Jak dodał, ma pewność, że nowy rząd będzie działał sprawnie. - Mam nadzieję na dalszą współpracę. Mamy wspólną wizję rozwoju Polski, priorytetów i ukierunkowania działań na sprawy obywateli. Dalej wspólnie możemy realizować dobre zmiany dla Polski. Może pan liczyć na moje wsparcie - powiedział prezydent.

Exposé we wtorek

We wtorek Morawiecki złożył na ręce prezydenta dymisję poprzedniego rządu. Do czasu powołania nowego gabinetu prezydent powierzył dotychczasowemu pełnienie obowiązków.

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji dotychczasowego rządu, jest 14 dni na desygnację nowego premiera i powołanie nowego rządu. Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza exposé) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Błażej Spychalski, rzecznik prasowy prezydenta zapowiedział, że prezydent Andrzej Duda w piątek o godz. 14.30 powoła nowy rząd Mateusza Morawieckiego.

Według źródeł PAP exposé premiera w Sejmie ma nastąpić we wtorek 19 listopada.

DOSTĘP PREMIUM