Nowy rząd. Nazwiska ministra sportu dziś nie poznamy

O 14:30 zacznie się uroczystość powołania nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Ale okazuje się, że nie wszystkie ministerialne stanowiska zostaną obsadzone.
Zobacz wideo

Uroczystość powołania nowego rządu odbędzie się tradycyjnie w Pałacu Prezydenckim. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił skład swojego nowego gabinetu już w ubiegły piątek. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa, w tym resort nadzoru właścicielskiego, resort zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii.

W miniony piątek nie dowiedzieliśmy się, kto będzie nowym szefem resortu sportu. Nie jest tajemnicą, że właśnie tym stanowiskiem PiS próbował kusić senatorów opozycji, do przejścia na swoją stronę. Nie udało się. 

Co ciekawe, stanowisko szefa resortu sportu nadal nie jest obsadzone. - W piątek jeszcze nie poznamy nazwiska nowego ministra sportu. Mamy dwóch kandydatów na to stanowisko, rozmowy ciągle trwają - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z PAP. - Wkrótce premier Morawiecki zdecyduje, komu powierzy tę tekę, a do tego czasu będzie pełnił obowiązki szefa resortu sportu - dodał. 

We wtorek Morawiecki złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy dymisję poprzedniego rządu. Do czasu powołania nowego gabinetu prezydent powierzył dotychczasowemu premierowi pełnienie obowiązków.

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji rządu, jest 14 dni na desygnację nowego premiera i powołanie nowego rządu. W czwartek przed południem prezydent desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu.

Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów premier przedstawia program działania rządu (wygłasza exposé) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Exposé ma zostać wygłoszone w najbliższy wtorek. 

Czytaj też: Tomasz Grodzki w telewizyjnym orędziu: Jeśli ktoś się obawia, że Senat będzie narzędziem do blokowania Sejmu, jest w całkowitym błędzie>>>

DOSTĘP PREMIUM