Prezydent Duda powołał rząd z Mateuszem Morawieckim jako premierem
W piątek po południu w Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się uroczystość powołania nowego rządu przez Andrzeja Dudę.
Jako pierwszy - ponownie już - na stanowisko prezesa rady ministrów powołany został Mateusz Morawiecki, który objął też funkcję ministra sportu. Po nim prezydent powołał trzech wicepremierów. To Jarosław Gowin, Piotr Gliński i Jacek Sasin.
Prezydent Duda na wstępie swojego wystąpienia pogratulował premierowi i wszystkim ministrom (pełny skład rady niżej). - Chciałem podziękować podjęcia się obowiązków - powiedział.
- W większości przypadków jesteście państwo tymi, którzy sprawdzili się, czasem już wielokrotnie w służbie dla Rzeczpospolitej, w służbie dla współobywateli, dla naszego społeczeństwa i dla polskiego państwa. Ogromnie za to dziękuję i wiem, że nie jest to łatwe, wiem, że nie jest to praca od przysłowiowej godz. 8 do godz. 16, to jest praca w nielimitowanym zakresie godzin, czasem praca przez całe noce, trudno ją w ogóle oszacować - mówił prezydent.
Premier Mateusz Morawiecki przekonywał z kolei, że "celem celów" nowego rządu będzie "uczynienie z Polski najlepszego kraju do życia w Europie, kraju, do którego wrócą ci, którzy wyemigrowali".
- Służba Rzeczpospolitej to zaszczyt nieporównywalny z niczym innym, to jedna z największych rzeczy. Odwaga, determinacja i przywiązanie do ojczyzny to takie wartości, których najbardziej potrzebujemy przy naprawie Rzeczpospolitej, poprawie losu naszych rodaków, to wartości, o których mówił prezydent Lech Kaczyński - powiedział Morawiecki podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
Pełny skład rządu
Prezes Rady Ministrów, Minister Sportu - Mateusz Morawiecki
Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Gliński
Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosław Gowin
Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych - Jacek Sasin
Minister Infrastruktury - Andrzej Adamczyk
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jan Krzysztof Ardanowski
Minister Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak
Minister Spraw Zagranicznych - Jacek Czaputowicz
Minister Rozwoju - Jadwiga Emilewicz
Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Marek Gróbarczyk
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej - Małgorzata Jarosińska-Jedynak
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariusz Kamiński
Minister Finansów - Tadeusz Kościński
Minister Klimatu - Michał Kurtyka
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Marlena Maląg
Minister Edukacji Narodowej - Dariusz Piątkowski
Minister Zdrowia - Łukasz Szumowski
Minister Cyfryzacji - Marek Zagórski
Minister Sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Michał Dworczyk
Minister, członek Rady Ministrów - Łukasz Schreiber
Minister, członek Rady Ministrów ds. Europejskich - Konrad Szymański
Minister, członek Rady Ministrów - Michał Woś
Jak poinformował dziennikarzy rzecznik rządu, Mateusz Morawiecki będzie pełnić funkcję ministra sportu prawdopodobnie do końca listopada. Premier - w kontekście tego stanowiska - ma wahać się między dwoma nazwiskami.
Wcześniej informowano, że właśnie stanowiskiem ministra sportu Prawo i Sprawiedliwość chciało przekonać kogoś z Koalicji Obywatelskiej, aby uzyskać większość w Senacie.
"Rząd ma charakter kontynuacyjny"
Premier ogłosił skład rządu już tydzień temu. - Rząd ma charakter kontynuacyjny. Chcemy w ciągu 4 lat zrobić wszystko, by sytuacja Polaków była pod każdym względem lepsza niż dzisiaj - mówił przed tygodniem prezes Jarosław Kaczyński, który razem z Mateuszem Morawieckim podawał kandydatów na ministrów.
- Wybrzmiało takie obniżenie oczekiwań. Jarosław Kaczyński raz, a premier Morawiecki dwa, wspomnieli o spowolnieniu gospodarczym. To nie jest optymistyczna narracja, że "alleluja i będzie dobrze". W PiS zrozumiano, że okres rozbudzania oczekiwań się skończył - komentował na gorąco w piątek w TOK FM Michał Sutowski z "Krytyki Politycznej".
Z rządem żegna się minister środowiska Henryk Kowalczyk. Szefową resortu rodziny Bożenę Borys-Szopę zastąpi Marlena Maląg. Zlikwidowane zostało też ministerstwo energii, a z MSZ-u wyodrębnione zostaną kwestie europejskie. Pozostali ministrowie dalej będą pełnić swoje funkcje.
We wtorek premier Morawiecki ma wygłosić expose. - Potrwa ok. godziny; będzie zawierać wizję rozwoju Polski nie tylko na najbliższe cztery lata, ale też szerszą perspektywę; pojawią się tematy gospodarcze, duże cele inwestycyjne - zapowiedział w czwartek rzecznik rządu.
Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie: