Prezydent Duda powołał rząd z Mateuszem Morawieckim jako premierem

W piątek po południu prezydent Andrzej Duda powołuje nowy rząd, na czele którego stanął Mateusz Morawiecki. Skład Rady Ministrów znany jest od kilku dni. W piątek dowiedzieliśmy się, kto będzie pełnił funkcję ministra sportu.
Zobacz wideo

W piątek po południu w Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się uroczystość powołania nowego rządu przez Andrzeja Dudę.

Jako pierwszy - ponownie już - na stanowisko prezesa rady ministrów powołany został Mateusz Morawiecki, który objął też funkcję ministra sportu. Po nim prezydent powołał trzech wicepremierów. To Jarosław Gowin, Piotr Gliński i Jacek Sasin.

Prezydent Duda na wstępie swojego wystąpienia pogratulował premierowi i wszystkim ministrom (pełny skład rady niżej). - Chciałem podziękować podjęcia się obowiązków - powiedział. 

- W większości przypadków jesteście państwo tymi, którzy sprawdzili się, czasem już wielokrotnie w służbie dla Rzeczpospolitej, w służbie dla współobywateli, dla naszego społeczeństwa i dla polskiego państwa. Ogromnie za to dziękuję i wiem, że nie jest to łatwe, wiem, że nie jest to praca od przysłowiowej godz. 8 do godz. 16, to jest praca w nielimitowanym zakresie godzin, czasem praca przez całe noce, trudno ją w ogóle oszacować - mówił prezydent.

Premier Mateusz Morawiecki przekonywał z kolei, że "celem celów" nowego rządu będzie "uczynienie z Polski najlepszego kraju do życia w Europie, kraju, do którego wrócą ci, którzy wyemigrowali".

- Służba Rzeczpospolitej to zaszczyt nieporównywalny z niczym innym, to jedna z największych rzeczy. Odwaga, determinacja i przywiązanie do ojczyzny to takie wartości, których najbardziej potrzebujemy przy naprawie Rzeczpospolitej, poprawie losu naszych rodaków, to wartości, o których mówił prezydent Lech Kaczyński - powiedział Morawiecki podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Pełny skład rządu

Prezes Rady Ministrów, Minister Sportu - Mateusz Morawiecki

Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Gliński

Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosław Gowin

Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych - Jacek Sasin

Minister Infrastruktury - Andrzej Adamczyk

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jan Krzysztof Ardanowski

Minister Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak

Minister Spraw Zagranicznych - Jacek Czaputowicz

Minister Rozwoju - Jadwiga Emilewicz

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Marek Gróbarczyk

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej - Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariusz Kamiński

Minister Finansów - Tadeusz Kościński

Minister Klimatu - Michał Kurtyka

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Marlena Maląg

Minister Edukacji Narodowej - Dariusz Piątkowski

Minister Zdrowia - Łukasz Szumowski

Minister Cyfryzacji - Marek Zagórski

Minister Sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Michał Dworczyk

Minister, członek Rady Ministrów - Łukasz Schreiber

Minister, członek Rady Ministrów ds. Europejskich - Konrad Szymański

Minister, członek Rady Ministrów - Michał Woś

Jak poinformował dziennikarzy rzecznik rządu, Mateusz Morawiecki będzie pełnić funkcję ministra sportu prawdopodobnie do końca listopada. Premier - w kontekście tego stanowiska - ma wahać się między dwoma nazwiskami. 

Wcześniej informowano, że właśnie stanowiskiem ministra sportu Prawo i Sprawiedliwość chciało przekonać kogoś z Koalicji Obywatelskiej, aby uzyskać większość w Senacie. 

"Rząd ma charakter kontynuacyjny"

Premier ogłosił skład rządu już tydzień temu. - Rząd ma charakter kontynuacyjny. Chcemy w ciągu 4 lat zrobić wszystko, by sytuacja Polaków była pod każdym względem lepsza niż dzisiaj - mówił przed tygodniem prezes Jarosław Kaczyński, który razem z Mateuszem Morawieckim podawał kandydatów na ministrów. 

- Wybrzmiało takie obniżenie oczekiwań. Jarosław Kaczyński raz, a premier Morawiecki dwa, wspomnieli o spowolnieniu gospodarczym. To nie jest optymistyczna narracja, że "alleluja i będzie dobrze". W PiS zrozumiano, że okres rozbudzania oczekiwań się skończył - komentował na gorąco w piątek w TOK FM Michał Sutowski z "Krytyki Politycznej".

Z rządem żegna się minister środowiska Henryk Kowalczyk. Szefową resortu rodziny Bożenę Borys-Szopę zastąpi Marlena Maląg. Zlikwidowane zostało też ministerstwo energii, a z MSZ-u wyodrębnione zostaną kwestie europejskie. Pozostali ministrowie dalej będą pełnić swoje funkcje.

We wtorek premier Morawiecki ma wygłosić expose. -  Potrwa ok. godziny; będzie zawierać wizję rozwoju Polski nie tylko na najbliższe cztery lata, ale też szerszą perspektywę; pojawią się tematy gospodarcze, duże cele inwestycyjne - zapowiedział w czwartek rzecznik rządu.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM